لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۰

کنفرانس ورشو با تاکید بر راه حل‌های پایدار برای مشکلات امنیتی منطقه پایان یافت


کنفرانس صلح و امنیت خاورمیانه در ورشو با تاکید بر یافتن راه حل‌های پایدار برای مشکلات امنیتی این منطقه پایان یافت.

در بیانیه پایانی این کنفرانس، که پنجشنبه ۲۵ بهمن از سوی لهستان و آمریکا میزبانان کنفرانس صادر شد، آمده است که کشورهای شرکت کننده کارگروهی را برای بررسی راه‌های مقابله با تهدیدهای مختلف امنیتی در خاورمیانه تشکیل داده‌اند.

در این بیانیه سرفصل مسائلی که کارگروه برای بهبود امنیت در منطقه باید پیگیری کند به این ترتیب فهرست شده است: مبارزه با تروریسم و مبادلات مالی غیرقانونی، مهار گسترش برنامه‌های موشکی، مبارزه با تهدیدهای سایبری و مسائل انسانی و حقوق بشر.

بیانیه همچنین اضافه کرده است که شرکت کنندگان در کنفرانس درباره خطرات توسعه تسلیحاتی و گسترش برنامه موشکی بالستیک در منطقه گفت و گو کردند و درباره نحوه رسیدگی به بحران‌های انسانی، مبارزه با افراط گرایی خشن، برخورد با تهدیدهای امنیتی سایبری و از کار انداختن شبکه‌های مالی غیرقانونی به بحث پرداختند.

روز پنجشنبه همچنین مایک پنس، مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ، در کنفرانس امنیت و آینده صلح خاورمیانه در ورشو گفت که زمان آن رسیده که کشورهای اروپایی از برجام خارج شوند.

او همچنین با بیان اینکه یکی از بزرگترین تهدیدهای خاورمیانه جمهوری اسلامی ایران است گفت که رهبران این رژیم حامی تروریست هایی چون حزب الله لبنان و حماس هستند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا ، نیز در سخنانی در این کنفرانس گفت که کشورهای حاضر در این کنفرانس در پایان بررسی خطرهای منطقه، همه با اجماع کامل گفتند که جمهوری اسلامی بزرگترین تهدید است.

او همچنین اضافه کرد که به نفع همه است که آیت الله ها، حسن روحانی و قاسم سلیمانی از پولی که برای تامین بزرگترین شبکه تروریستی در جهان نیاز دارند، محروم شوند.

کنفرانس صلح و امنیت در خاورمیانه با میزبانی مشترک آمریکا و لهستان در روزهای ۲۴ و ۲۵ بهمن با حضور نمایندگان بیش از ۶۰ کشور در ورشو برگزار شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG