لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۲

وارن بافت، ثروتمند مشهور آمریکایی سهام خود در چهار شرکت بزرگ هواپیمایی را با ضرر فروخت


وارن بافت، که در سه‌ماهه اول سال جاری ۵۰ میلیارد دلار ضرر متحمل شده است، طی سخنانی برای سهامداران شرکت سرمایه‌گذاری خود، نسبت به آینده آمریکا ابراز خوشبینی کرد و گفت که جادوی آمریکا، معجزه آمریکا، همیشه پیروز می‌شود و بار دیگر هم پیروز خواهد شد.

به گزارش تارنمای «یاهو فایننس»، وارن به سهامداران خود گفت سهام خود در چهار شرکت هواپیمایی عمده آمریکا را با ضرر به فروش رسانده و پیش‌بینی می‌کند که صنعت هواپیمایی در آمریکا و جهان، در پیامد شیوع ویروس کرونا، دستخوش دگرگونی‌های بزرگ خواهد شد.

وارن بافت، که از طریق «هولدینگ» یا شرکت سرمایه‌گذاری «برکشرز هتاوی» میلیاردها دلار در صنایع گوناگون از جمله بیمه، تکنولوژی، و رشته‌های دیگر، سرمایه‌گذاری می‌کند، در جلسه سالانه گفتگو با سهامداران و هواداران، اعلام کرد که ارزش سهام او در چهار شرکت هواپیمایی آمریکا، که بین ۹ درصد الی ۱۲ درصد از کل سهام هر یک از این شرکت‌ها بود، حدود ۷ میلیارد الی ۸ میلیارد دلار ارزش داشت.

خبر فروش سهام هواپیمایی از سوی وارن بافت، ناظران بازار سهام و هواداران او را به یک اندازه شگفت زده کرد؛ چون معروف است که وارن بافت، برخلاف سهامداران دیگر، با فروش سهام مخالف است و اعتقاد دارد بهترین مدت برای نگه داشتن سهام خریداری شده «همیشه» است. او همیشه توصیه کرده است که «هیچ‌گاه علیه آمریکا شرط‌بندی نکنید.»

وارن بافت در جلسه چهار ساعته گفتگو با سهامداران، شیوع ویروس کرونا را که تقاضا برای مسافرت هوایی را به شدت کاهش داده، یکی از دلایل بیرون کشیدن پول خود از سهام شرکت‌های هوایی اعلام کرد. ولی افزود که دلیل اصلی آن، اشتباه محاسبه خود او درباره ارزش این شرکت‌ها بود. وی گفت خرید سهام هواپیمایی، از اشتباهات او بود و تاکید کرد سهامی که ضرر می‌دهد را باید سریعا فروخت.

بافت گفت: «ما در شرکتی که فکر کنیم در آینده پول از دست خواهد داد، سرمایه نمی‌گذاریم.» وی گفت کسب و کار هواپیمایی آشکارا به شکلی عمده دگرگون شده و این تغییر، آشکارا بسیار عمده است. هر یک از این چهار شرکت ناچار هستند به طور متوسط بین ۱۰ میلیارد الی ۱۲ میلیارد دلار قرض دریافت کنند.

شرکت‌‌های هواپیمایی آمریکا در بیلان‌های سودوزیان سه‌ماهه اول سال جاری،‌ بین ۱.۷ میلیارد دلار تا ۲.۲ میلیارد دلار ضرر نشان می‌دهند.

شرکت «برکشر هاتاوی» که سهامدار اصلی آن وارن بافت است، به کمیسیون سهام و ارز فدرال گزارش داد که در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۰ معادل ۵۰ میلیارد دلار ضرر کرده است.

وارن بافت، یکی از ثروتمندترین مردان جهان، در صنایع مختلف به خصوص بیمه، میلیاردها دلار سهم دارد. ارزش دارایی‌های او در پایان سال گذشته میلادی (۲۰۱۹) نزدیک به ۹۰ میلیارد دلار تخمین زده شده بود. او در دهه گذشته ۴۵ میلیارد دلار از ثروت خود را در اختیار «بیل گیتز» قرار داد تا در امور خیریه هزینه کند.

XS
SM
MD
LG