لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۱

پرتره شخصی اندی وارهول در حراج ساتبی به مبلغی بیش از ٣٢ میلیون دلار به فروش رفت


پرتره شخصی اندی وارهول در حراج ساتبی به مبلغی بیش از ٣٢ میلیون دلار به فروش رفت
پرتره شخصی اندی وارهول در حراج ساتبی به مبلغی بیش از ٣٢ میلیون دلار به فروش رفت

حراج چهار روزه بهاره آثار هنری توسط مؤسسه ساتبی روز چهارشنبه با رکوردی شگفت انگيز، پايان يافت. در اين حراج هنری بی سابقه که عمدتاً به آثار اندی وارهول، طراح، نقاش، فيلمساز و «پاپ آرتیست» برجسته آمريکايی و مارک روتکو، نقاش آمريکايی ليتوانی تبار اختصاص داشت، آثار معاصر و پس از جنگ جهانی در مجموع به ارزش ۱۹۰ ميليون دلار به فروش رفت. بخش اعظم این فروش به وارهول و روتکو تعلق دارد. مجموعه آثار هر يک از اين دو هنرمند در مجموع حدود ۳۱ ميليون دلار به فروش رفت.

از مجموع ۵۳ غرفه موجود در حراج ساتبی، امسال تنها سه غرفه موفق به فروش نشدند و اين در حالی است که فروش سراسر غرفه های حراج به راحتی از مرز ۱۶۲ ميليون دلار گذشت.

به گفته تحليلگران آثار هنری، بهای هنگفتی که به تازگی بابت آثار هنری به ويژه آثار امپرسيونيستی هنرمندان معاصر و مدرن در حراج ساتبی و مؤسسه رقيب آن، کريستی پرداخته می شود و قيمت هايی که در اين مزايده ها پيشنهاد می شود، نشان دهنده جذب سرمايه های جهانی به طرف آثار هنری است.

در اين حراج، تصوير اندی وارهول متعلق به تام فورد طراح سرشناس مد، به مبلغ ۳۲ ميليون و ۵۶۲ هزار و پانصد دلار آمريکا، يعنی دو برابر بيشتر از بالاترين قيمت تخمينی آن به فروش رفت.

جوبیلانت الکساندر روتر، سرپرست مزایده آثار معاصر ساتبی در مورد فروش پرتره شخصی کار اندی وارهول می گوید: «تا امروز سابقه نداشته است تصويری از چهره شخصی با این اندازه ها، یعنی به این بزرگی در مزايده ای به فروش رود. ما فکر می کرديم که اگر این حراج را با ۱۰ تا ۱۵ ميليون دلار آغاز کنيم خوب است. ما هميشه در مزايده ها اميدواريم که آثار بيش از قيمت ارزيابی شده شان به فروش برسند. و اين بار هم همينطور شد.»

پرتره ای که اندی وارهول با استفاده از شیوه معروف و ابتکاری خود به نام «پاپ آرت» از چهره خود ساخته است «بنفش» نام دارد و یک خریدار ناشناس آن را از تام فورد، طراح مد آمریکایی خریداری کرد.

يکی ديگر از ستاره های اين نمايشگاه، تابلو قرمز بدون عنوان روتکو بود که به بهای ۳۱ ميليون و ۴۴۰ هزار دلار، به مراتب بيشتر از ۲۵ ميليون دلار از قيمت پايه ای که ارزيابی شده بود به فروش رفت. تاريخ خلق اين اثر به سال ۱۹۶۱ باز می گردد.

برندگان بعدی مزايده ساتبی امسال به ترتيب، Cold Mountain 1 يا کوهستان سرد يک، نقاشی رنگ روغن، اثر بريس ماردن، نقاش مينيماليست آمريکايی، به بهای ۹ ميليون و ششصد هزار دلار آمريکا، و تابلويی از جکسون پولاک با عنوان شماره ۱۲ بود که، به بهای ۸ ميليون و هفتصد هزار دلار به فروش رفت.

روتر می گويد ساتبی، امسال، يکی از بهترين و پر فروشترين حراج آثار معاصر خود را پشت سر گذاشت.

XS
SM
MD
LG