لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ ایران ۱۷:۳۰

سرخط خبرها

برنامه «راه پيمايی برای سلامتی» در واشنگتن

در پاسخ به دعوت رييس کل بهداشت فدرال آمريکا دائر بر اجرای يک کمپين، روز چهارشنبه صدها تن از کارکنان دولت فدرال آمريکا در چمن روبروی ساختمان کنگره اجتماع کرده و برنامه «راه پيمایی برای سلامتی» را اجرا کردند.
اين اقدام بخشی از يک برنامه گسترده تر دولت آمريکا بنام «تلاش فدرال» است که با هدف سالم نگاه داشتن کارکنان در محيط کار اجرا می شود.
در برنامه دولت پيش بينی شده است که دستگاههای دولتی خدمات بهداشتی کافی در سر کار را در اختيار کارکنان می گذارند. اين خدمات شامل تشکيل کلاسهای آموزشی، اعلام ريسکهای بهداشتی، ايجاد کلينيکهای بهداشتی، و حتی آموزش شيوه زندگی خواهد بود.
هدف کلی اين برنامه کمک به کارکنان دولت فدرال است تا بتوانند تا آنجا که ممکن است خود را سالم نگاه دارند؛ ودر نتيجه بازدهی و بهره وری بيشتری داشته باشند.
يکی از سازماندهندگان اين برنامه می گويد: حتی مربی های خصوصی کارکنان ارشد دولتی هم اينجا بودند. کلنل مک کله لن، يکی از اعضای شورای ورزش و تغذيه باراک اوباما، که البته مربی ورزش خصوصی رييس جمهوری و بانوی اول نيز هست، در آنجا حضور داشت.
اقای مک کله لن اشاره کرد که سازماندهندگان برنامه «راه پيمايی برای سلامتي» می گويند، بطور متوسط، در ازای هر يک دلار سرمايه گذاری در ايجاد يک محيط کار سالم، ۳ دلار بيشتر صرفه جويی خواهد شد. اين مقدار صرفه جويی از راه کاهش هزينه های درمانی و غيبت کارکنان تأمين می شود.
سازماندهندگان همچنين می گويند هزينه های بيماريهای قابل پيش گيری نزديک به ۷۰ درصد از هزينه های مراقبتهای بهداشتی آمريکا را جذب می کند، و برنامه «راه پيمايی برای سلامتی» يکی از راههای کاهش هزينه های درمانی، و سالم نگاه داشتن کارکنان دولت است.

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

همزمان با شهرآورد تهران؛ فیفا می‌گوید ایران اطمینان داده که زنان را به ورزشگاه‌ها راه می‌دهد

زنان ایران در سال‌های اخیر بارها برای ورود به ورزشگاه تلاش کردند، اما با مانع روبرو شدند

در روزی که میلیون‌ها ایرانی تماشاگر بازی استقلال و پرسپولیس هستند و زنان همچنان اجازه تماشای این دیدار در ورزشگاه را نیافته‌اند، فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) اعلام کرد که از سوی مقامات جمهوری اسلامی ایران اطمینان یافته که زنان در بازی‌های مقدماتی جام جهانی حضور خواهند یافت.

به گزارش آسوشیتدپرس، مقامات ایران به فیفا اطمینان داده‌اند که از بازی ماه آینده ایران در مرحله مقدماتی جام جهانی به بعد، زنان در ورزشگاه حضور خواهند یافت.

ماه آینده تیم ملی ایران در چارچوب مسابقات مقدمات جام جهانی میزبان تیم ملی کامبوج است.

جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا، روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری درباره فوتبال زنان گفت که ۴۰ سال است به جز برخی موارد استثناء زنان در ورزشگاه‌ها حضور نیافته‌اند و از این رو حرکت به سوی مرحله بعد بسیار مهم است.

روز شنبه،فیفا اعلام کرد این نهاد ورزشی «مشکلات عملیاتی درخور توجهی» برای لغو ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها در ایران نمی‌بیند.

موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها پس از خودسوزی و مرگ سحر خدایاری دختر آبی در ایران، بار دیگر در سطح وسیع و بین المللی مطرح شد؛ اما همچنان مقامات ایران علی رغم فشارهای فیفا تنها اعلام کرده‌اند که زنان می توانند برای تماشای بازی های ملی وارد ورزشگاه شوند.

روز پنجشنبه ۲۸ شهریور، بار دیگر رئیس فدراسیون جهانی فوتبال تاکید کرد که خواسته فیفا مجوز ورود زنان به ورزشگاه ها در ایران است.

پیش از این نیز فیفا تا نهم شهریور به فدراسیون ایران زمان داده بود تا تکلیف حضور زنان در ورزشگاه‌ها را مشخص شود.

این در حالی است که مشخص نیست دقیقا چند درصد از ظرفیت ورزشگاه برای بازی های ملی از جمله بازی ایران و کامبوج به زنان اختصاص داده شده است. حتی ماجرای حضور گزینشی زنان در ورزشگاه‌ها هم که پیش از این با هدف کم کردن فشارهای بین المللی انجام شده نیز از موضوعات مطرح در این روزها است که مقامات فدراسیون فوتبال آن را رد کرده‌اند.

دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و کامبوج در مقدماتی جام جهانی قرار است ۱۸ مهر و از ساعت ۱۷ در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شود و هیئتی از فیفا برای نظارت بر کیفت ورزشگاه‌ها همچنین وضعیت حضور زنان در ورزشگاه ها به ایران سفر کرده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا همواره تضییع حقوق زنان در ایران توسط رژیم جمهوری اسلامی را به شدت محکوم کرده و خواستار آن شده‌اند که آزار و اذیت و تبعیض علیه زنانی که تنها حقوق اولیه و بنیادین خود را مطالبه می‌کنند، پایان یابد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دیوان عالی ایران حکم پرونده محمدعلی نجفی را نقض کرد

در حالی که محمدعلی نجفی، شهردار پیشین تهران پس از حکم پرونده قتل میترا استاد با سپردن وثیقه از زندان آزاد شده است، حکم پرونده قتل میترا استاد از سوی دیوان عالی ایران نقض شد.

احمد مرتضوی مقدم، رئیس دیوان عالی ایران روز یکشنبه ۳۱ شهریور درباره نقض حکم پرونده نجفی گفت که «دیوان در نوع قتل تردید کرده است، اما آقای نجفی را قاتل می‌داند و باید یک سری ابهام‌ها و نقض‌ها برطرف شود.»

بنا به گفته این مقام قضایی ممکن است با اثبات نقض های وارد شده به پرونده قتل میترا استاد «قتل غیر عمد محسوب و به لحاظ مجازات جنبه عمومی جرم تخفیف داده می‌شود.»

پیش از این نیز محمود علیزاده طباطبایی، وکیل آقای نجفی در پرونده قتل همسرش که در ادامه کار از وکالت او برکنار شد، در۲۸ مرداد در گفت و گویی که در وبسایت روزنامه رسالت منتشر شد، مدعی شد که در صحنه قتل خانم استاد ۹ گلوله از دو اسلحه شلیک بود، اما پوکه های چهار گلوله نبود و میترا استاد با اسلحه آقای نجفی به قتل نرسیده است.

همچنین حمید گودرزی وکیل مدافع نجفی عنوان کرد که با نقض حکم پرونده از سوی دیوان عالی کشور این پرونده جهت «رفع نقص تحقیقات و تکمیل آن» به شعبه بدوی رسیدگی کننده به پرونده – شعبه 9 دادگاه کیفری یک استان تهران- اعاده شده است.

شهردار پیشین تهران روز هفتم خرداد ماه سال جاری و با شلیک گلوله، میترا استاد را به قتل رسانده بود. دادگاه اتهام قتل عمد از سوی نجفی را «محرز» دانست و او در دادگاه به قصاص محکوم شد.

با این حال خانواده میترا استاد اعلام کردند که از قصاص او صرف‌نظر کرده‌اند. با این حال نجفی پس از بخشیده شدن قصاص، نسبت به حکم خود درخواست تجدیدنظر کرده بود.

محمدعلی نجفی، سیاستمدار سرشناس ایرانی که پس از انقلاب در سمت‌های مختلف از وزارت تا معاونت ریاست جمهوری فعالیت کرد، بیش از یک سال پیش از شهرداری تهران کناره گیری کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پس از لغو یکطرفه روادید چینی‌ها| ایران با لغو یکطرفه روادید اتباع عمانی موافقت کرد

عکس آرشیوی از مسافران در فرودگاه بین المللی امام خمینی

دولت ایران با پیشنهاد دائمی شدن مقررات لغو روادید یکطرفه برای ورود اتباع عمانی به ایران، موافقت کرد.

هیئت وزیران دولت روحانی روز یکشنبه ۳۱ شهریور با پیشنهاد وزارت امور خارجه مبنی بر دائمی شدن مقررات لغو روادید یکطرفه برای ورود اتباع کشور عمان به ایران موافقت کرد.

لغو روادید شهروندان عمانی از سوی دولت در شرایطی است که شهروندان ایرانی برای ورود به کشور عمان همچنان به گرفتن ویزا نیاز دارند.

چندی پیش نیز دولت با لغو روادید یک طرفه چینی‌ها موافقت کرده بود.

همچنین رئیس جمهوری ایران چندی پیش دستور داده بود تا گردشگران خارجی «بدون مهر فیزیکی و ثبت در پاسپورت» به ایران وارد شوند.

لغو روادید از سوی دولت جمهوری اسلامی در حالی است که براساس گزارش موسسه بریتانیایی هنلی که هرساله اعتبار گذرنامه‌های جهان را منتشر می کند، در سال ۲۰۱۹گذرنامه ایرانی با ۳۹ امتیاز در رتبه ۱۰۱ دارد.

همچنین براساس ارزیابی چند سایت و موسسه بین‌المللی که در سایت پاسپورت ایندکس در سال ۹۷ منتشر شده نیز، گذرنامه ایران برای سفر به کشورهای خارجی تنها به ۱۲ کشور نیاز به ویزا ندارد و برای سفر به ۳۰ کشور هم ویزا هنگام ورود داده می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ادامه اعتراضات در هنگ کنگ| دو ایستگاه حمل و نقل در خط تندروی فرودگاه بسته شد

عکس آرشیوی از تجمعات اعتراضی روز شنبه ۳۰ شهریور در هنگ کنگ

در ادامه اعتراضات در هنگ کنگ گزارش‌ها حاکی از برگزاری تجمعاتی در مقابل یک مرکز خرید در حومه منطقه شاتین است. همچنین مقامات هنگ‌کنگ روز یکشنبه ۳۱ شهریور دو ایستگاه در خط تندروی فرودگاه را بستند تا مانع از اخلال احتمالی در جابجایی‌ها در این دولت‌شهر شوند.

به گزارش رویترز، بنابر بیانیه‌ای که فرودگاه بین المللی هنگ کنگ روز یکشنبه ۳۱ شهریور منتشر کرده است قطار امروز تنها میان ایستگاه فرودگاه و پایانه در مرکز این شهر فعالیت خواهد داشت.

گزارش‌ها حاکی است که برخی از مسیرهای اتوبوس‌های فرودگاه به حالت تعلیق درآمده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داد که معترضین امروز در یک مرکز خرید در هنگ هنگ تجمع کردند و برای پنهان کردن هویت خود صورت‌هایشان را با ماسک پوشانده بودند. این تجمعات پس از یک شب درگیری شدید بین معترضین و پلیس روی داده است.

آن‌ها شعارهایی سر داده و نوشته‌هایی با درخواست برای دموکراسی و دیگر موارد در دست داشتند.

معترضین ضد دولتی هنگ‌کنگ چندین درخواست از جمله خواستار برگزاری انتخاباتی کاملا دموکراتیک در این دولت‌شهر و تحقیقات مستقل درباره خشونت‌های پلیس در سرکوب معترضان هستند.

تظاهرات هنگ کنگ در اعتراض به یک قانون پیشنهادی استرداد مجرمان به چین برای محاکمه آغاز و به تدریج خواسته‌های معترضان گسترده‌تر شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بنیاد فیلم آمریکا از «جولی اندروز» بازیگر و خواننده ۸۳ ساله انگلیسی تقدیر می‌کند

آرشیو - جولی اندروز

بنیاد فیلم آمریکا با اهدای جایزه «یک عمر دستاورد» خود به «جولی اندروز» بازیگر پیشکسوت انگلیسی از او تقدیر می‌کند.

این مؤسسه اعلام کرد که این جایزه در یک مراسم جشن ادای احترام، که قرار است در ۲۵ ماه آوریل سال ۲۰۲۰ برگزار شود، به خانم اندروز اهدا خواهد شد.

حرفه بازیگری خانم اندروز چندین دهه قدمت دارد. او در سال ۱۹۶۵ به خاطر نقش آفرینی در نسخه اصلی فیلم «مری پاپینز» جایزه اسکار را به دست آورد.

وی همینطور به خاطر بازی در فیلم های محبوب و به یاد ماندنی مثل «اشک‌ها و لبخند‌ها» (که نام اصلی انگلیسی آن «آوای موسیقی» است) و «دفتر خاطرات شاهدخت» شهرت جهانی دارد.

خانم اندروز علاوه بر بردن دو جایزه گرمی به خاطر آوازخوانی در فیلم «مری پاپینز» و آلبوم «کلکسیون اشعار، ترانه‌ها، و لالایی‌های جولی اندروز»، در سال ۲۰۱۱ نیز جایزه یک عمر دستاورد گرمی را دریافت کرد.

این بازیگر ۸۳ ساله، چهل و هشتمین دریافت کننده این نشان افتخاری معتبر از سوی بنیاد فیلم آمریکا خواهد بود.

از دریافت کنندگان گذشته این جایزه می توان به مِل بروکس، رابرت د نیرو، مریل استریپ، و جورج کلونی اشاره کرد. برنده سال ۲۰۱۹ نیز «دنزل واشینگتن» بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تنش در مناطق تحت کنترل دولت اسد؛ معترضان ضددولتی دو پست ایست و بازرسی ارتش را تصرف کردند

دیر الزور - آرشیو

فعالان اپوزیسیون در سوریه می‌گویند معترضان ضددولتی دست کم دو پست ایست و بازرسی ارتش در استان دیر الزور، واقع در شرق کشور را تصرف کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه، مستقر در بریتانیا، اعلام کرد اعتراضات در مناطق تحت کنترل دولت صورت گرفت که نزدیک به مناطقی قرار دارند که تحت کنترل نیروهای مورد حمایت آمریکا است.

دیدبان حقوق بشر سوریه می گوید اعتراضات پس از نماز جمعه روی داد و معترضان به سمت دو پست ایست و بازرسی ارتش حرکت و آنها را تصرف کردند. گفته می شود در ادامه حرکت معترضان به سمت یک روستا، نیروهای ارتش به سمت معترضان تیراندازی کردند که در نتیجه یکی از معترضان کشته و چند تن دیگر مجروح شدند. گروه های دیگر، آمار مختلفی داده اند. به گفته گروهی از فعالان، معترضان خواهان خروج نیروهای مورد حمایت ایران از منطقه هستند. دیرالزور هم مرز با عراق است و گروه های مورد حمایت رژیم حاکم بر ایران در آن قرار دارند.

چندی پیش دولت ایالات متحده خواستار پایان حضور نیروهای خارجی، از جمله نیروهای رژیم جمهوری اسلامی، در سوریه شد. جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه، گفت که رژیم سوریه مسئول اصلی بیرون رفتن تمامی نیروهایی است که در این کشور حضور دارند و طبق قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت، تمامی نیروهایی که در سال ۲۰۱۱ آن‌جا نبوده‌اند، از جمله ایران، باید از سوریه خارج شوند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک گروگان ایرانی دزدان دریایی سومالی، پس از بیش از چهار سال آزاد شد

عکس از آرشیو

یک ایرانی که بیش از چهار سال در اسارت دزدان دریایی سومالیایی بود روز شنبه ۳۰ شهریور پس از آن که گروگان گیرهایش او را با توجه به نیازهای فوری درمانی آزاد کردند، با هواپیما به پایتخت اتیوپی برده شد.

خبرگزاری فرانسه که این ایرانی را «محمد شریف پناهنده» معرفی کرده است، اظهارات نماینده یک گروه خیریه حامی آزاد کردن اسیران را نقل کرده است که می‌گوید وی به شدت ضعیف و شبیه اسیرانی شده بود که در اردوگاههای جنگی نازی‌ها دیده می‌شدند.

شریف پیش از آن که به ایران بازگردانده شود، در آدیس آبابا تحت مراقبت‌های درمانی قرار می‌گیرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فیفا «مشکل درخور توجهی» برای لغو ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌های ایران نمی‌بیند

فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا، می‌گوید این نهاد ورزشی «مشکلات عملیاتی درخور توجهی» برای لغو ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها در ایران نمی‌بیند.

آسوشیتدپرس روز شنبه ۳۰ شهریور گزارش داد، فیفا این را پس از سفر نمایندگانش به ایران برای بازرسی از امکانات برگزاری مسابقات مقدماتی جام جهانی اعلام کرد.

مسئولان فیفا، پس از دیدار با مسئولان ایرانی در تهران، همچنین گفتند با فدراسیون فوتبال ایران برای رفع موانع حضور زنان در مسابقات داخلی نیز در تماس هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

جاستین ترودو پس از علنی شدن یک عکس جنجالی قدیمی، کارزار انتخاباتی خود را به تورنتو برده است

عکس آرشیوی

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، که اخیرا انتشار تصاویری از گذشته او جنجالی به پا کرد، کارزار انتخاباتی خود را به تورنتو، یک شهر متنوع از نظر نژادی، برد و در آنجا وعده داده که سلاح‌هایی را که نظیرشان در حملات نظامی استفاده می شود، ممنوع کند.

ترودو پس از جنجالی شدن یک عکس قدیمی خود، که در آن لباس یکی از شخصیت‌های والت دیزنی را پوشیده و صورتش را تیره کرده بود، عذرخواهی کرد.

به گزارش رویترز، تصویر نخست وزیر کانادا که مربوط به ۲۹ سالگی او است و در سال ۲۰۰۱ گرفته شده به چالش بزرگی برای او تبدیل شده است. به ویژه آن که ترودو رهبری است که اغلب در مورد لزوم مبارزه با تبعیض نژادی صحبت می کند و سه وزیر هندی تبار در کابینه خود دارد.

نخست وزیر کانادا روز جمعه ۲۹ شهریور، در تورنتو که متنوع ترین شهر کانادا از نظر نژادی محسوب می شود، حاضر شد تا درباره محدودیت اسلحه، سخن بگوید و تمرکز تبلیغات انتخاباتی خود را به این مسئله برگرداند.

جاستین ترودو مشغول فعالیت‌های انتخاباتی است که قرار است در ۲۱ اکتبر برگزار شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پلیس فرانسه برای مقابله با تظاهرات «جلیقه زردها» از گاز اشک‌آور استفاده کرد

عکس از آرشیو

تظاهرات گروهی از معترضان موسوم به «جلیقه زرد» روز شنبه ۳۰ شهریور نیز در پایتخت فرانسه ادامه یافت و پلیس ضدشورش برای متفرق کردن آنها مجبور به استفاده از گاز اشک‌آور شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، تعداد معترضان به سیاست‌های اقتصادی امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه که در تظاهرات این آخر هفته در پاریس شرکت کرده‌اند، چند صد نفر برآورد شده است.

پلیس پاریس می‌گوید تظاهرات امروز خسارات مالی و جانی در پی نداشته است. بنا بر اعلام پلیس، دست کم ۱۰۶ نفر بازداشت و بیشتر آنها مبلغ ۱۴۹ دلار بابت تجمع در منطقه ممنوعه جریمه شدند.

بیشتر تظاهرکنندگان این هفته، جلیقه‌های شب‌رنگ زرد به تن نداشتند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

عادل الجبیر: اگر حمله جمهوری اسلامی ایران به مراکز نفتی عربستان تائید شود، «گام‌های متناسب» را بر می‌داریم

عادل الجبیر - آرشیو

وزیر مشاور در امور خارجی پادشاهی عربستان سعودی روز شنبه ۳۰ شهریور گفت در صورتی که تایید شود تهران مسئول حملات اخیر به مراکز نفتی عربستان باشد، ریاض «گام‌های متناسب» را خواهد برداشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عادل الجبیر گفت تحقیقات ثابت می‌کند که حملات هوایی شنبه گذشته به تاسیسات آرامکو در شرق عربستان از سمت شمال صورت گرفته و جمهوری اسلامی پشت آن بوده است.

شورشیان حوثی یمن، گروه شبه نظامی شیعه مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران، روز ۲۳ شهریور اعلام کردند تاسیسات نفتی بقیق و خریص را هدف حمله هوایی قرار داده‌‌اند.اما آمریکا و عربستان، بر نقش جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اتحادیه آزاد کارگران ایران: سرکوب کارگران برای مرعوب کردن جامعه است

در پی صدور احکام سنگین برای تعدادی از فعالان کارگری و حمله نیروهای پلیس به تجمع کارگران هپکو و ضرب و جرح این کارگران، اتحادیه آزاد کارگران ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن «موج گسترده سرکوب کارگران» آن را «تلاش نهادهای حکومتی برای مرعوب کردن» کارگران و کل جامعه دانست.

در این بیانیه که در وبسایت اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر شده است، با اشاره به تجمع‌های گسترده کارگری در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات کارگران آمده است: «مسئولان کوچکترین عملی برای پاسخگویی به خواست و مطالبات کارگران از خود نشان نمی دهند و در مقابل، از طریق دستگیری و صدور احکام حبس و شلاق برای کارگران اقدام به سرکوب هر نوع مطالبه گری و حق خواهی آنان می‌نمایند.»

این بیانیه افزوده است: «در این راستا یورش نیروهای انتظامی و امنیتی به تجمع های کارگری در جهت مرعوب نمودن کل کارگران ایران به امری روتین از سوی نهادهای حکومتی بدل شده است.»

این بیانیه سپس با اشاره به حمله نیروهای پلیس به تجمع کارگران هپکو و مصدوم کردن تعداد زیادی از آنان و همزمان دستگیری ۲۸ نفر از این کارگران، آمده است که بخش دیگری از سیاست سرکوب کارگران، از طریق بازداشت و صدور احکام طویل المدت زندان و شلاق طی مدت یکسال گذشته دنبال شده است.

این بیانیه در ادامه به احکام سنگین فعالان کارگری از جمله احکام ۶ سال حبس تا ۱۸ سال حبس برای هفت نفر از دستگیرشدگان هفت تپه، و پرونده سازی برای دیگر فعالان از جمله پروین محمدی، ناهید خداجو، شاپور احسانی راد، نسرین جوادی، فرهاد شیخی، هادی سلیمانی و مهدی فخری و حکم شش سال زندان جعفر عظیم‌زاده، رئیس هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، این موارد را نشان دهنده این واقعیت دانست که «دستگاه حاکم تمایلی برای پاسخگویی و تحقق خواست و مطالبات کارگران و معلمان و بازنشستگان» ندارد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران در ادامه بیانیه خود آورده است که «واقعیت جامعه به وضوح نمایانگر این است که جامعه برخلاف تصور حاکمان مرعوب این نوع سرکوبگری‌ها نمی‌شود.

ایالات متحده بارها برخورد امنیتی ایران با کارگران را محکوم کرده است. وزارت خارجه آمریکا نیز در پیامی گفته بود که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ادامه تظاهرات خیابانی در هنگ کنگ: معترضان پرچم چین را آتش زدند

تظاهرات خیابانی در هنگ کنگ - ۳۰ شهریور ۱۳۹۸

معترضان هنگ کنگ روز شنبه ۳۰ شهریور شانزدهمین تظاهرات آخر هفته خود را با سر دادن شعارهای ضددولتی ادامه داده و یک پرچم چین را آتش زدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیروهای پلیس هنگ کنگ به منظور مقابله با این اعتراضات اقدام به پرتاب گاز فلفل به سمت تظاهرکنندگان کردند.

تظاهرات این هفته در مقایسه با هفته‌های قبل کوچک‌تر گزارش شده است؛ با این حال پلیس معترضان را متهم به پرتاب بمب‌های آتش‌زا کرده است.

تظاهرات هنگ کنگ در اعتراض به یک قانون پیشنهادی استرداد مجرمان به چین برای محاکمه آغاز و به تدریج خواسته‌های معترضان گسترده‌تر شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

چطور پیراهن سبز «جنیفر لوپز» باعث خلق موتور جستجوی تصویر «گوگل» شد

جنیفر لوپز در نمایش مد «ورساچی» در «هفته مد لباسهای بهاره - تابستانه ۲۰۲۰ میلان»

روز جمعه، ۲۹ شهریور، «دوناتلا ورساچی» کلکسیون لباسهای بهاره ۲۰۲۰ برند ایتالیایی «ورساچی» را که بر اساس پیراهن معروف سبز «جنیفر لوپز» طراحی شده، به نمایش گذاشت. اما آیا می‌دانستید این پیراهن ماکسی جلوباز و بدن نما با نقش و نگار برگ های استوایی که لقب «پیراهن جنگل» را گرفته و جنیفر آن را در مراسم جایزه گرمی سال ۲۰۰۰ پوشیده بود، الهام بخش خلق موتور جستجوی تصویر در سایت گوگل شده است؟

به گزارش «د کات»، در پایان نمایش مد ورساچی، روی یک پرده تصویر صفحه جستجوی گوگل ظاهر شد با فرمان «خب گوگل، پیراهن جنگل ورساچی اصل را به من نشان بده،» که به دنبال آن تصویر جنیفر لوپز در این پیراهن در سال ۲۰۰۰ به نمایش درآمد. فرمان بعد می گوید، «خوب گوگل، حالا عکس پیراهن جنگل ورساچی واقعی را نشان بده» و ناگهان جنیفر لوپز در این پیراهن افسانه ای بر روی صحنه قدم گذاشت.

داستان این پیراهن که منجر به خلق موتور جستجوی تصویر گوگل شد، یکی از داستان های محبوب در صنعت مد است.

«اریک اشمیت»، مدیرعامل و رئیس اجرایی پیشین گوگل، در سال ۲۰۱۵ در رسانه بین المللی «پراجکت سیندیکیت» نوشت، «مردم بیشتر از صرفا متن می خواستند. این اولین بار بعد از جایزه گرمی ۲۰۰۰ معلوم شد. مراسمی که در آن جنیفر لوپز یک پیراهن سبز پوشیده بود که البته توجه جهان را به خودش جلب کرد. در آن زمان، یکی از بیشترین جستجوهایی بود که شاهدش بودیم. ولی در آن زمان راهی نداشتیم که به مصرف‌کنندگان دقیقاً آن چیزی را که می خواهند ارائه بدهیم: یعنی جنیفر لوپز در آن لباس را. در نتیجه جستجوی تصویر گوگل خلق شد.»

جنیفر لوپز در کنار دوناتلا ورساچی - هفته مد لباسهای بهاره - تابستانه ۲۰۲۰ میلان، ایتالیا ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۹
جنیفر لوپز در کنار دوناتلا ورساچی - هفته مد لباسهای بهاره - تابستانه ۲۰۲۰ میلان، ایتالیا ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۹

هنوز هیچ نظری از میلان نیامده است که ورساچی و لوپز، خودشان در مورد این که باعث ترقی اینترنت شده‌اند، چه احساسی دارند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ده‌ها مصری در خیابان‌های قاهره دست به تظاهرات ضددولتی زدند

تظاهرات ضددولتی گروه کوچکی از مردم مصر در قاهره - ۳۰ شهریور ۱۳۹۸

گروهی از مردم مصر روز شنبه ۳۰ شهریور در خیابان‌های قاهره دست به تظاهرات زدند و با سر دادن شعارهای ضددولتی، خواستار کناره‌گیری عبدالفتاح السیسی از قدرت شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس، ده‌ها تن از معترضان نزدیک میدان تحریر تجمع کردند؛ محلی که از آن با عنوان خاستگاه تظاهرات سراسری ۲۰۱۱ علیه حکومت حسنی مبارک یاد می‌شود.

به دنبال برکناری محمد مرسی نخستین رئیس جمهوری منتخب مصر پس از سقوط حکومت حسنی مبارک در سال ۲۰۱۳، عبدالفتاح السیسی، از فرماندهان ارتش مصر، جانشین او شد.

به نوشته آسوشیتدپرس، شعارهایی که معترضان در پایتخت سر دادند بازتابی از شعارهایی است که آنها هشت سال پیش در جریان آنچه «بهار عربی» خوانده می‌شود سر می‌دادند.

تظاهرکنندگان در پاسخ به فراخوان یک تاجر مصری که در تبعید خودخواسته به سر می‌برد – و ادعاهایی درباره وجود فساد در ارتش و دولت مطرح کرده است – به خیابان‌ها آمدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

یک نوع باکتری تولید کننده الکل می‌تواند غیرالکلی‌ها را هم به «کبد چرب» مبتلا کند

همه می دانند که نوشیدن زیاد از حد مشروبات الکلی می تواند به کبد آسیب برساند. ولی اکنون پژوهشگران یک گونه باکتری در معده و روده پیدا کرده اند که مقدار زیادی الکل تولید می کند. این مقدار آن قدر زیاد است که حتی می تواند به کبد افرادی که مشروبات الکلی نمی نوشند نیز لطمه وارد کند.

به گزارش سایت علمی «لایو ساینس»، با وجود این که مطالعات بیشتری برای ثابت کردن این امر وجود دارد، ولی پژوهشگران فکر می کنند که این باکتری می تواند مسئول بیماری «کبد چرب غیرالکلی» باشد. این بیماری از تجمع چربی در کبد ناشی می‌شود، ولی ربطی به مصرف الکل ندارد.

باکتری کلبسیلا پنومونیه
باکتری کلبسیلا پنومونیه

پژوهشگران اولین بار هنگام مطالعه شرایط غیرعادی یک بیمار با این میکروب مواجه شدند. این بیمار به یک اختلال بسیار نادر به نام «اختلال تولید الکل به صورت خودکار» (به انگلیسی: auto-brewery syndrome یا ABS) مبتلا بود. اختلالی که در آن پس از خوردن غذاهای شیرین و نشاسته در معده و روده بیمار قند خودبه‌خود تخمیر شده و به الکل تبدیل می‌شود، و میزان الکل تولید شده در بعضی موارد به حدی است که موجب مستی و حتی مسمومیت بیمار می‌شود. بنابه نتایج این پژوهش که روز پنجشنبه ۲۸ شهریور در ژورنال «سل متابولیزم» (سوخت وساز سلولی) منتشر شد، شرایط این بیمار طوری بود که حتی دوستان او فکر می کردند که او یک الکلی است و آن را پنهان می‌کند.

«جینگ یوآن» یکی از ناشران این مطالعه و استاد دانشگاه در انستیتیو اطفال کاپیتال در شهر پکن چین از طریق ایمیل به «لایو سانیس» گفت که پژوهشگران در ابتدا فکر کردند که یک مخمر در شکم این مرد مسئول ساختن الکل است. ولی پس از آزمایش کردن مدفوع او، باکتری «کلبسیلا پنومونیه»، که یک گونه باکتری تولید کننده الکل است، پیدا کردند.

با وجود این که باکتری های گوارشی در افراد سالم مشکلی ایجاد نمی کند، در این بیمار ۴ تا ۶ برابر حد طبیعی الکل تولید می کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بیش از ۱۲ میلیون نفر در یمن از کمک های برنامه جهانی غذا برخوردار شدند

آرشیو

نهاد برنامه جهانی غذا، زیر مجموعه سازمان ملل متحد، می‌گوید در ماه اوت ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در یمن کمک های غذایی این نهاد را دریافت کرده‌اند.

به گزارش رویترز، برنامه جهانی غذا این آمار را روز جمعه ۲۹ شهریور اعلام کرد.

این آمار یک رکورد جدید محسوب می شود و اولین بار است که جمعیت مورد نظر برنامه جهانی غذا به طور کامل از کمک های آن برخوردار می شوند.

برنامه جهانی غذا می گوید هنوز به ۶۰۰ میلیون دلار دیگر از سوی کمک‌کنندگان بین‌المللی نیاز دارد تا بدون وقفه کمک‌های خود را به یمن برساند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اینستاگرام تبلیغ محصولات زیبایی و رژیم‌های لاغری را محدود می‌کند

عکس تزئینی

اینستاگرام اعلام کرد سیاست جدیدی را برای مسدود کردن و بعضا حذف مطالب مربوط به کاهش وزن و یا روش های زیبایی که نوجوانان را هدف قرار می دهد، اتخاد خواهد کرد.

بر اساس گزارشی که سی.ان.ان در روز جمعه ۲۹ شهریور منتشر کرد، نوجوانان زیر ۱۸ سال از دیدن مطالبی که آنها را به استفاده از محصولات کاهش وزن و یا روش های زیبایی تشویق می کنند، و برای این محصولات قیمت و تخفیفی ذکر شده باشد، منع خواهند شد.

بسیاری از این مطالب ادعاهای معجزه‌آمیزی را درباره یک رژیم غذایی و یا محصول خاص مطرح می‌کنند.

این تغییرات در حالی است که شماری از سلبریتی های اینستاگرامی، با تبلیغ این محصولات درآمدزایی می کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزارت دادگستری آمریکا از تلاش مسلمانان میشیگان برای راه‌اندازی یک مسجد حمایت می‌کند

بخش انگلیسی صدای آمریکا - وزارت دادگستری ایالات متحده از تلاش یک گروه از مسلمانان برای گشایش یک مسجد در ایالت میشیگان در آمریکا حمایت می کند و علیه شهر «تروی» برای ممانعت از اجرای این پروژه شکایت حقوقی کرده است.

وزارت دادگستری آمریکا روز پنج شنبه بر مبنای قانون «استفاده از زمین برای امور مذهبی» علیه این شهر ۸۰ هزار نفری در شمال «دیترویت» شکایتی را در دادگاه به ثبت رساند. این قانون فدرال از پرستشگاه ها در برابر مقررات تبعیض آمیز زمین‌داری حفاظت می کند. این شکایت حقوقی بخشی از ابتکار وزارت دادگستری در سال ۲۰۱۸ در راستای اجرای قانون مذکور و تمرکز فراگیر دولت ترامپ بر ترویج آزادی های مذهبی است.

این گروه مسلمان موسوم به «مرکز جامعه آدم» سال گذشته در شکایتی مقام های شهر «تروی» را متهم کرده بود که به دفعات مانع تلاش های آنان برای گشایش یک عبادتگاه شده و از آن ها خواسته است برای یافتن مکان مناسبی برای یک مسجد شهرهای مجاور را مد نظر داشته باشند.

مساله محوری در هر دو شکایت این است که آیا شهر «تروی» در رد تقاضای «مرکز جامعه آدم» در سال ۲۰۱۸ برای تبدیل کاربری تجاری ساختمان یک رستوران و سالن پذیرایی به مسجد قانون فدرال را نقض کرده است یا نه.

این شهر میزبان ۵۵ عبادتگاه از جمله یک کنیسه، یک معبد هندوها، و ده‌ها کلیسا است؛ اما حدود ۲۰۰ خانواده مسلمان مسجدی ندارند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

وزیر دفاع ایالات متحده: به دستور پرزیدنت ترامپ، آمریکا به عربستان سعودی تعداد معدودی نیرو اعزام می‌کند

مارک اسپر وزیر دفاع ایالات متحده اعلام کرد، به دستور پرزیدنت ترامپ، آمریکا تعداد معدودی نیروی نظامی به عربستان سعودی اعزام می‌کند. این نیروها برای کمک به دفاع و مقابله با حملات هوایی هستند.

این نخستین اقدام ایالات متحده در واکنش به حملات روز شنبه به تاسیسات نفتی در شرق عربستان سعودی است.

مارک اسپر جمعه شب ۲۹ شهریور به وقت واشنگتن، به همراه ژنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در یک کنفرانس خبری شرکت کرد.

آقای اسپر با برشمردن اقدامات بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی در خاورمیانه، به نقش ایران در حمله روز شنبه ۲۳ شهریور به تاسیسات نفتی عربستان سعودی اشاره کرد و گفت براساس تحقیقات انجام شده توسط عربستان سعودی، ایالات متحده و برخی تیم‌های بین المللی، شفاف است که حملات روز شنبه از یمن انجام نشده و جمهوری اسلامی ایران مسئول آن است.

در کنار وزیر دفاع، رئیس ستاد مشترک ارتش نیز حضور داشت.
در کنار وزیر دفاع، رئیس ستاد مشترک ارتش نیز حضور داشت.

وزیر دفاع آمریکا با تاکید بر اینکه عربستان از ایالات متحده درخواست کمک کرده،‌ گفت: عربستان سعودی و امارات متحده برای جلوگیری از تنش بیشتر و همچنین محافظت از زیرساخت‌های مهم درخواست کمک کرده اند. در پاسخ به درخواست پادشاهی عربستان، پرزیدنت ترامپ با اعزام نیرو موافقت کرده که هدف آن دفاعی و با تمرکز بر دفاع هوایی و موشکی خواهد بود. ایالات متحده تحویل تجهیزات نظامی به پادشاهی عربستان و امارات را تسریع می‌بخشد تا توانایی آنها در دفاع از خود را افزایش دهد.

آقای اسپر با اشاره به تاکید پرزیدنت ترامپ بر اینکه آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست،‌ گفت: همانطور که رئیس جمهوری به روشنی گفته است، ایالات متحده به دنبال جنگ با ایران نیست. همانطوری که گفته شد در صورت نیاز، ما گزینه‌های نظامی زیادی داریم. از رهبران ایران می‌خواهیم که فعالیتهای مخرب و بی ثبات كننده خود را متوقف كرده و در مسیری صلح آمیز و دیپلماتیک قدم بگذارند.

عصر جمعه یک منبع آگاه به خبرنگار صدای آمریکا گفته بود که وزارت دفاع ایالات متحده معتقد است حمله از جنوب غربی ایران صورت گرفته است.

روز شنبه ۲۳ شهریور اعلام شد که تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان هدف حمله قرار گرفته‌‌اند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، همان زمان تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. وی در این توئیت افزود که با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه ۲۹ شهریور در واکنش به اقدامات ایران گفت که خیلی‌ها می‌گویند باید سریع به ایران واکنش نظامی نشان داد؛ ولی «من خویشتن‌داری بسیاری نشان می‌دهم.»

ایالات متحده روز جمعه تحریم‌هایی را علیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده روز جمعه ۲۹ شهریور با اشاره به تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران گفت که حمله به دیگر کشورها و اخلال در اقتصاد جهان هزینه دارد.

پرزیدنت ترامپ پس از خارج کردن آمریکا از توافق اتمی موسوم به برجام، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بازگرداند. همچنین دولت پرزیدنت ترامپ در راستای سیاست فشار حداکثری، تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال کرده است.

در حال حاضر صنایع نفت ایران به طور کامل از سوی آمریکا تحریم شده است. همچنین بخش‌هایی از صنایع پتروشیمی ایران و همچنین خرید و فروش برخی فلزات تحریم شده است.

ایالات متحده آمریکا همچنین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده و متعاقب آن بخش‌های دولتی ایران که با سپاه در تماس هستند را به تدریج به فهرست تحریم‌ها اضافه کرده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

درخواست آزادی مشروط معین محمدی، شهروند بهائی، رد شد

معین محمدی، شهروند بهائی در کنار فرزند و همسر خود

«کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی» اعلام کرد که مقامات قضایی با درخواست آزادی مشروط معین محمدی، شهروند بهائی که یک سوم از محکومیت خود را سپری کرده است، مخالفت کرده اند.

معین محمدی، شهروند بهائی ساکن یزد به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» از سوی شعبه ۱۱ دادگاه تجدیدنظر یزد به یک‌سال تحمل کیفر با نظارت سامانه الکترونیک (دستبند یا پابند الکترونیک) در شهر یزد محکوم شده بود.

«کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی» در گزارشی که در وبسایت خود منتشر کرده به نقل از یک منبع مطلع نوشت: «در پیگیری‌هایی که نزدیکان آقای محمدی و خود او کرده‌اند، متوجه شده‌اند که شورای طبقه‌بندی زندان به دلیل انتشار تصویر پابند او در شبکه‌های اجتماعی درخواست او را رد کرده‌اند.»

معین محمدی در فروردین ماه امسال به تحمل شش سال زندان محکوم شده بود، اما چهار ماه بعد این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر به تحمل یک سال کیفر با دستبند و پابند الکترونیکی تغییر یافت.

نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر و دولت ایالات متحده بارها آزار و زندانی کردن پیروان اقلیت های مذهبی در ایران را محکوم کرده اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در جریان رونمایی از گزارش سالانه آزادی مذهبی سخنرانی کرد و گفت در ایران سرکوب بهائیان، مسیحیان و دیگران همچنان وجدان‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پمپئو درباره ایران با اعضای شورای همکاری خلیج فارس و اردن صحبت می‌کند

آرشیو

مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا، در حاشیه اجلاس سازمان ملل متحد، درباره ایران گفتگو خواهد کرد.

به گزارش رویترز، یک مقام ارشد دولتی اعلام داشته است که آقای پمپئو در جلسه‌ای با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و اردن، درباره ایران گفتگو می‌کند.

در همین حال، مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز گفت مایک پمپئو در جریان اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، بر شماری از اولویت ها از جمله «مقابله با نفود مخرب بازیگران حکومتی که صلح جهانی را تهدید می کنند» تمرکز می کند و از جامعه بین المللی می خواهد که برای پایان دادن به درگیری ها در مناطقی نظیر سوریه و یمن، و افزایش رشد اقتصادی، به هم بپیوندند.

روز شنبه گذشته اعلام شد که تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان هدف حمله قرار گرفته‌‌اند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، همان زمان تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. وی در این توئیت افزود که با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ایالات متحده تحریم‌های بانکی ایران را تشدید کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز جمعه به خبرنگاران گفت که ایالات متحده تحریم‌هایی را علیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعمال می‌کند.

پرزیدنت ترامپ با اعلام خبر این تحریم‌ها گفت: این بالاترین حد از تحریم‌ها است که تاکنون علیه یک کشور اعمال شده است.

استیون منوشن وزیر خزانه‌داری آمریکا هم که در کنار پرزیدنت ترامپ بود افزود: تحریم‌های جدید ایران در راستای کمپین فشار حداکثری، صندوق‌ ثروت ملی آن‌ها را هدف می‌گیرد. دیگر بودجه‌ای برای خرج در ترور ندارند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پرزیدنت ترامپ این مطلب را روز جمعه ۲۹ شهریور ماه ایراد کرد.

پرزیدنت ترامپ افزود: برخی می‌گویند که نشان ندادن واکنش نظامی، نشانه ضعف است ولی من معتقدم این نشان از قدرت بزرگ ما است.

رئیس جمهوری آمریکا دو روز پیش گفته بود به وزیر خزانه‌داری آمریکا دستور داده تحریم‌های ایران را به شکل قابل توجهی افزایش دهد.

پرزیدنت ترامپ پس از خارج کردن آمریکا از توافق اتمی موسوم به برجام، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بازگرداند. همچنین دولت پرزیدنت ترامپ در راستای سیاست فشار حداکثری، تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال کرده است.

در حال حاضر صنایع نفت ایران به طور کامل از سوی آمریکا تحریم شده است. همچنین بخش‌هایی از صنایع پتروشیمی ایران و همچنین خرید و فروش برخی فلزات تحریم شده است.

ایالات متحده آمریکا همچنین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده و متعاقب آن بخش‌های دولتی ایران که با سپاه در تماس هستند را به تدریج به فهرست تحریم‌ها اضافه کرده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پمپئو چگونه مسئولیت واکنش آمریکا در قبال حمله به میدان‌های نفتی سعودی را برعهده گرفت

بخش انگلیسی صدای آمریکا - جهان در انتظار ایالات متحده و عربستان سعودی است تا تصمیم بگیرند به حمله هفته پیش با پهپاد و موشک به دو میدان نفتی بزرگ سعودی چه واکنشی نشان دهند. اما مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، تندترین واکنش را به این حملات نشان داده، به صراحت ایران را متهم به شلیک کرده و آن را «اقدام به جنگ» توصیف کرده است.

پمپئو که پیشتر نماینده کنگره و رئیس سی آی ای بوده، تقریبا به محض دریافت گزارش حملات خود را به عنوان کسی که واکنش آمریکا را تعیین می کند تثبیت کرد. او در توئیتی نوشت: «ایران اکنون عرضه جهانی انرژی را هدف حمله ای کم سابقه قرار داده است. مدرکی دال بر این نیست که حملات شنبه از یمن انجام شده باشد.»

وزیر خارجه آمریکا در پی خروج جان بولتون، مشاور امنیت ملی پیشین، نقش از پیش مسلط خود در سیاست خارجی را محکم تر کرده است. معرفی رابرت اوبرایان به عنوان جانشین بولتون از ادامه تسلط پمپئو حکایت دارد. اوبرایان در وزارت خارجه زیر دست پمپئو کار می کرد.

پمپئو پنج شنبه در راه ترک خاورمیانه گفت: «ما در واقع خواهان راه حلی صلح آمیز هستیم و فکر می کنم آن را نشان داده ایم. آن ها پهپاد آمریکایی را سرنگون کردند، به بزرگترین حمله ای به منابع انرژی جهان دست زده اند که سال های طولانی سابقه نداشته است و ما کماکان در تلاش برای ایجاد یک ائتلاف هستیم.»

وزیر خارجه آمریکا سفر خود را «عمل به دیپلماسی» در شرایطی توصیف کرد که «وزیر خارجه ایران تهدید به جنگی تمام عیار می کند. ما این جا هستیم تا به ائتلافی برای تحقق صلح و راه حل صلح آمیز برسیم. این ماموریت من است. این به یقین آن چیزی است که پرزیدنت ترامپ از من می خواهد و امیدوارم جمهوری اسلامی ایران از همین منظر به شرایط نگاه کند. ولی در اظهارات او (ظریف) چنین چیزی دیده نمی شود».

بحران خاورمیانه نخستین آزمون عمده دیپلماتیک برای وزارت خارجه ای است که در زمان رکس تیلرسون نقشی کمرنگ در دولت پیدا کرده بود.

کارشناسان معتقدند رابطه نزدیک پمپئو با ترامپ باعث شده همتایان او در دیگر کشورها تصور کنند وزیر خارجه آمریکا حقیقتا نماینده دولت ترامپ است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

دو زندانی سیاسی در اعتراض به ادامه بازداشت مادر «سهیل عربی» در زندان اعتصاب غذا کردند

سهیل عربی (راست) به همراه حمید حاج جعفرکاشانی به ادامه بازداشت خانم «نرگس مظلوم» معترض هستند.

گزارش ها حاکی از آن است که سهیل عربی در اعتراض به تداوم بازداشت فرنگیس مظلوم، مادر خود اعتصاب غذا کرد. حمید حاج جعفرکاشانی دیگر زندانی در اوین با سهیل عربی در اعتصاب همراه است.

وبسایت حقوق بشر در ایران جمعه ۲۹ شهریور گزارش داد که این دو زندانی نزدیک به دو ماه پس از بازداشت فرنگیس مظلوم، با هدف آزادی بی قید و شرط این زندانی اعتصاب غذا کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، مسئولان دادسرای امنیت در مراجعه‌های خانواده خانم مظلوم تاکنون موارد اتهامی او را اعلام نکرده و با وجود بیماری قلبی و ناراحتی مفاصل و کمر درد، اقدامی برای تسریع تفهیم اتهام و دادرسی او صورت نداده اند.

ماموران امنیتی در آخرین روز تیر ماه امسال با حضور در خانه خانم مظلوم او را بازداشت، و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

مادر سهیل عربی بارها نسبت به وضعیت سلامت فرزندش در زندان ابراز نگرانی کرده بود. خانم مظلوم همچنین از جمله افرادی بود که از اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه حمایت کرده بود.

سازمان گزارشگران بدون مرز پیشتر با انتشار بیانیه‌ای بازداشت او را محکوم کرده و آن را «آزارگری غیر قانونی» خوانده بود.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید که رژیم ایران در دو سال اخیر هزاران معترض و فعال مدنی، و نمایندگان کارگران و سایر اصناف را بازداشت کرده است.

ایالات متحده بارها نسبت به برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و دگراندیشان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، به ویژه زنان، کارگران، اقلیت‌های مذهبی، و اپوزیسیون سیاسی، توسط رژیم حاکم بر آن کشور ابراز نگرانی و آن را محکوم کرده است.


https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مایک پمپئو خطاب به جمهوری اسلامی: حمله به دیگر کشورها و اخلال در اقتصاد جهان هزینه دارد

وزیر خارجه ایالات متحده روز جمعه ۲۹ شهریور با اشاره به تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران گفت که حمله به دیگر کشورها و اخلال در اقتصاد جهان هزینه دارد.

مایک پمپئو ساعتی پس از اعلام تحریم‌ بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی ایران توسط دولت آمریکا در توئیتی نوشت که هر دو نهاد تروریسم را تامین مالی می‌کنند.

وی اضافه کرد: «حمله به دیگر کشورها و ایجاد اختلال در اقتصاد جهانی هزینه دارد. رژیم [حاکم بر ایران] باید از طریق انزوای دیپلماتیک و فشار اقتصادی پاسخگو قرار گیرد.»

وزارت خارجه آمریکا نیز در بیانیه‌ای تاکید کرد: «کارزار فشار حداکثری ما آن قدر به بالا بردن هزینه‌ها [برای] جمهوری اسلامی ایران ادامه خواهد داد تا آن که [رژیم] از سیاست‌های بی‌ثبات‌کننده خود در سطح خاورمیانه و سراسر جهان دست بکشد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

در آستانه انتشار آلبوم جدید، تور جهانی «سلین دیون» خواننده کانادایی آغاز شد

سلین دیون، خواننده مشهور کانادایی و از ستاره های بزرگ موسیقی پاپ، در آستانه انتشار آلبوم جدید خود سه تک‌آهنگ (یا سینگل) را روانه بازار کرد و تور جهانی او نیز به صورت رسمی از شهر کبک در کانادا آغاز شده است.

به گزارش شبکه خبری «سی ان ان»، این تک آهنگ ها، قطعاتی از آلبوم «شجاعت» (به انگلیسی: (Courage است که پانزدهم ماه نوامبر منتشر می شود و سلین دیون با انتشار آنها به پیشواز دوازدهمین آلبوم انگلیسی زبان خود رفت.

این خواننده محبوب پس از آن که همسرش، که مدیر هنری او نیز بود، در سال ۲۰۱۶ بر اثر بیماری سرطان درگذشت، مدتی دچار افسردگی شد و حضور کم رنگی در صحنه داشت. ولی با گذر از آن دوران سخت، انگیزه و اشتیاق زیادی برای بازگشت به عرصه موسیقی دارد.

او ماه آوریل گذشته اعلام کرد، به مناسبت انتشار آلبوم جدیدش، تور بزرگی را آغاز می کند که در آمریکای شمالی در پنجاه شهر بزرگ برگزار می شود.

این تور جهانی نیز «شجاعت» نام دارد که عنوان آلبوم جدید سلین دیون است. او در ماه ژوئن به کنسرت های دائمی خود در شهر لاس وگاس خاتمه داد تا در این تور جدید به کشورهای مختلف سفر کند.

سلین دیون که وارد پنجمین دهه زندگی خود شده است، برای تولید آلبوم «شجاعت»، با تهیه‌کنندگان، ترانه‌سرایان، و آهنگسازان جدیدی همکاری داشته است و به همین دلیل این آلبوم حال و هوای متفاوتی نسبت به آثار گذشته‌ او دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

سناتور اسکات:‌ نباید تجاوزگری ایران علیه آمریکا یا اسرائیل را تحمل کنیم 

سناتور اسکات می‌گوید که نباید تجاوزگری‌های ایران علیه آمریکا یا اسرائیل را تحمل کرد.

ریک اسکات،‌ نماینده جمهوری‌خواه ایالت فلوریدا در مجلس سنای آمریکا، گفت که حمله‌های ایران به عربستان سعودی نشان می‌دهد که ایران تا چه حد فاقد قابلیت لازم برای حضور در صحنه جهانی به عنوان بازیگری منصف و صادق است.

سناتور اسکات در مطلبی که روز جمعه ۲۹ شهریور ماه در سایت شبکه تلویزیونی فاکس نیوز منتشر شد، نوشته است: «رهبران ایران این پیام را می‌دهند که اگر آن‌ها نتوانند نفت بفروشند، هیچ‌کس دیگری هم نمی‌تواند. معنای آن در اصل، ‌دادن اعلان جنگ است.»

ریک اسکات افزوده است: «برخورد و مقابله نظامی، اولین انتخاب ما نیست. ولی ما باید آن را جدی بگیریم. هر حمله‌ و تحریکی که از سوی ایالات متحده و کشورهای آزادی‌دوست سراسر جهان بدون پاسخ بماند، به مثابه تشویقی برای رژیم سرشار از نفرت و خشونت ایران است.»

آقای اسکات در ادامه نوشته است: «ایران باید این را بداند که اقدامات تجاوزگرانه ایران بر ضد ایالات متحده یا اسرائیل تحمل نخواهد شد. تا وقتی ایالات متحده فشار بر [رژیم ایران] را افزایش ندهد آنها به این حملات ادامه خواهند داد.»

روز شنبه اعلام شد که تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان هدف حمله قرار گرفته‌‌اند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، همان زمان تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. وی در این توئیت افزود که با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

پرزیدنت ترامپ: در مقابل ایران خویشتن‌داری بسیاری نشان داده‌ام

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، گفت که خیلی‌ها می‌گویند باید سریع به ایران واکنش نظامی نشان داد؛ ولی «من خویشتن‌داری بسیاری نشان می‌دهم.»

پرزیدنت ترامپ روز جمعه ۲۹ شهریور ماه و در کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر استرالیا در کاخ سفید، افزود که بسیاری از مشکلاتی که ایران دارد، خودساخته است. وی گفت: «ما خیلی راحت می‌توانیم برویم و جنگ را شروع کنیم. ولی برای این‌ کار وقت زیاد است.»

ایالات متحده روز جمعه تحریم‌هایی را علیه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «ایران می‌تواند کشور بسیار خوب و ثروتمندی باشد؛ ولی آن‌ها انتخابشان این است که راه دیگری را بروند. من فکر می‌کنم در مقابل ایران خیلی خویشتن‌داری به خرج داده‌ام.»

پرزیدنت ترامپ اضافه کرد:‌ «من کاری را به خاطر دیگران انجام نمی‌دهم. من کاری را انجام می‌دهم که برای ایالات متحده و متحدانمان مناسب باشد. سیاست فعلی ما در قبال ایران، تاکنون خیلی خوب پاسخ داده است.»

وزیر خارجه ایالات متحده روز جمعه ۲۹ شهریور با اشاره به تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران گفت که حمله به دیگر کشورها و اخلال در اقتصاد جهان هزینه دارد.

پرزیدنت ترامپ پس از خارج کردن آمریکا از توافق اتمی موسوم به برجام، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بازگرداند. همچنین دولت پرزیدنت ترامپ در راستای سیاست فشار حداکثری، تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال کرده است.

در حال حاضر صنایع نفت ایران به طور کامل از سوی آمریکا تحریم شده است. همچنین بخش‌هایی از صنایع پتروشیمی ایران و همچنین خرید و فروش برخی فلزات تحریم شده است.

ایالات متحده آمریکا همچنین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده و متعاقب آن بخش‌های دولتی ایران که با سپاه در تماس هستند را به تدریج به فهرست تحریم‌ها اضافه کرده است.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است.

برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

نسخه کامل این کنفرانس خبری را با ترجمه همزمان از یوتیوب صدای آمریکا دنبال کنید:

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

آمار دانشجویان بهایی محروم از تحصیل در ایران باز افزایش پیدا کرد

گزارش‌های منتشر شده در رسانه‌های حقوق بشری حاکی از آن است که بار دیگر آمار شهروندان بهایی محروم از تحصیل، به بهانه «نقص در پرونده» در سال جاری افزایش پیدا کرده است.

به گزارش برخی از منابع، با گذراندن امتحانات ورودی دانشگاه و نزدیک شدن به سال تحصیلی جدید، تعدادی از شهروندان بهایی همچون سال‌های گذشته به بهانه‌های مختلفی از جمله «نقص در پرونده» و برخلاف مقررات جمهوری اسلامی ایران از ورود به دانشگاه محروم شدند.

بر اساس اخبار منتشر شده، تا کنون هویت ۲۲ نفر از این شهروندان بهایی که از ادامه تحصیل در مقطع دانشگاهی جا مانده‌اند احراز شده است.

سال گذشته نیز دست کم ۵۸ دانش آموز بهائی پذیرفته شده در کنکور سراسری هنگام تلاش برای ثبت نام با عبارت نقص پرونده روبرو شده‌اند. در واقع بهائیان، به جز مقاطعی، از ادامه تحصیل در دانشگاه محروم می‌شوند مگر اینکه پیروی از بهائیت را مخفی کرده یا رد کنند.

اسقف اعظم دزموند توتو، برنده جایزه صلح نوبل و فعال اجتماعی اهل آفریقای جنوبی در زمستان ۱۳۹۳ با انتشار بیانیه‌ای اقدام دولت ایران در جلوگیری از حق ادامه تحصیلات تکمیلی جامعه بهائی را محکوم کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است که «ما می‌توانیم به دولت ایران و جهان بگوییم که محروم کردن بهائیان، یا هر گروه دیگر، از حق ادامه تحصیل در مقاطع تکمیلی، به خود ایران و مردم ایران آسیب می‌زند؛ زیرا آپارتاید به ما آموخته که هر گونه تبعیض به همه آسیب می‌رساند.»

همچنین بخشی از اعلامیه جهانی حقوق بشر که دولت ایران نیز ملزم به پیروی از آن است در رابطه با حق تحصیل است؛ در بخشی از ماده ۲۶ این اعلامیه نوشته شده که دستیابی به آموزش عالی باید به شکلی برابر برای تمامی افراد و بر پایه شایستگی‌های فردی صورت پذیرد.

اما با این حال محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش و پرورش، روز چهارشنبه ۲۰ شهریور در حاشیه جلسه هیئت وزیران گفت که اگر دانش آموزان اظهار کنند که پیروان ادیان دیگری به جز ادیان رسمی کشور هستند و این اقدام آن‌ها به نوعی تبلیغ محسوب شود، تحصیل آن‌ها در مدارس ممنوع است.

سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا به دفعات برخورد حکومت جمهوری اسلامی با بهائیان و نقض حقوق شهروندی آنها را محکوم کرده‌اند.

در بخش ایران گزارش سالانه وزارت خارجه آمریکا درباره آزادی مذهبی در جهان آمده است که، در ایران بهائیان از داشتن نهادهای آموزشی خود ممنوع هستند و دانشجویان بهایی از تحصیل در دانشگاه ها ممنوع شده اند و اگر دین آنها بعد از تحصیل معلوم شود، از دانشگاه اخراج می شوند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG