لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۷

گزارش نهایی رابرت مولر در آستانه انتشار؛ ممکن است جزئیات چندانی در کار نباشد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - تحقیقات رابرت مولر درباره روسیه با ارائه یک گزارش به انجام می رسد. اما اگر کسی در انتظار توضیحاتی مفصل درباره پرزیدنت دونالد ترامپ، مداخله روسیه در انتخابات و جزئیاتی است که طی ۲۱ ماه گذشته برملا شد ممکن است مایوس شود.

زمان دقیق پایان کار بازرس ویژه روشن نیست.اما ویلیام بار، وزیر جدید دادگستری آمریکا، که بر این تحقیقات نظارت دارد، گفته است می خواهد حداکثر اطلاعات ممکن را درباره همکاری های احتمالی میان نزدیکان ترامپ و تلاش های روسیه برای اثرگذاری بر انتخابات ۲۰۱۶ منتشر کند.

آقای «بار» همچنین ماه گذشته، در جلسه بررسی تائید صلاحیت اش در سنا، تصریح کرده بود که نهایتا این او و نه مولر است که تصمیم می گیرد چه بخش هایی از گزارش در دسترس عموم قرار بگیرد.

بنا بر مقررات وزارت دادگستری، رابرت مولر موظف است گزارش محرمانه ای را به وزیر دادگستری بدهد که دلایل تصمیم گیری در مورد پیگرد افراد یا چشم پوشی از آن را توضیح می دهد. این گزارش می تواند خیلی فشرده و خلاصه یا شامل صدها صفحه باشد.

مولر اطلاعاتی درباره چگونگی و زمان انتشار گزارش ارائه نداده است، اما نشانه ها از به پایان رسیدن زودهنگام آن حکایت دارد.

شمار دادستان هایی که برای مولر کار می کردند کاهش پیدا کرده است و تیم او که در پی مصاحبه ای با رئیس جمهور بود طی دو ماه گذشته دیالوگ با اهمیتی با وکلای ترامپ نداشته است. راد رزنستاین، معاون وزیر دادگستری، که مولر را به این مسئولیت منصوب کرده بود تا نیمه ماه مارس وزارت دادگستری را ترک می کند.

این ها نشانه های احتمالی است که رزنستاین انتظار دارد کار گروه ویژه تحقیقات در پایان راه باشد. متیو ویتکر، کفیل وزیر دادگستری، هم پیش از این که ویلیام بار سکان وزارت دادگستری را در دست بگیرد، گفته بود تحقیقات تقریبا تکمیل شده است.

«بار» گفته است دو گزارش را در ذهن دارد و تنها یکی از آن ها در اختیار کنگره و افکار عمومی قرار می گیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG