لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۲

تهیه نسخه های مشابه از اسرارآمیزترین کتاب جهان


کتابی با یک قرن قدمت و رازهایی که تا امروز نهان مانده است. متن کتاب با حروف رمز نوشته شده و تا امروز کسی نتوانسته گره از معمای آن باز کند. تصاویر داخل کتاب هم کمکی به رمزگشایی نمی کنند و شامل عکس های بی ربط از جمله گیاه، درخت و زنان برهنه است.

پژوهشگران سالهاست که برای رمزگشایی از این کتاب تلاش می کنند. حتی آن را دست کسی دادند که از ماشین رمزنگاری ژاپن موسوم به بنفش که در جنگ جهانی دوم استفاده می شد رمزگشایی کرد اما او هم موفق نشد.

این کتاب به دست نوشته های ووینیچ شهرت دارد و در صندوقچه ای در کتابخانه دانشگاه "یِیل" نگهداری می شود و هر از گاه برای اهداف پژوهشی بیرون آورده می شود. این بار پس از ده سال به درخواست سیلو، انتشاراتی کوچک در شمال اسپانیا از صندوقچه درآمد.

این ناشر می خواهد چندین کپی از کتاب اسرارآمیز منتشر کند. نشر سیلو در تولید نسخه های کپی از متون قدیمی خبره است و امتیاز چاپ ۸۹۸ نسخه کپی از ووینیچ را نیز خریده است.

نسخه های تولید شده درست مانند اصل خواهند بود و تمام لکه ها و خوردگی ها نیز عینا شبیه سازی می شوند. نسخه های کپی، بین هفت تا هشت هزار یورو به فروش خواهند رفت. تاکنون حدود ۳۰۰ متقاضی برای کپی هایی ووینیچ پیدا شده است.

از آنجایی که بسیاری علاقه مند به رمزگشایی از این کتاب اسرارآمیز هستند، دانشگاه ییل تصمیم گرفت درخواست نشر سیلو را برای تهیه نسخه های مشابه بپذیرد. موزه ها و کتابخانه ها نیز می توانند این نسخه ها را تهیه کنند و در اختیار دانشجویان و پژوهشگران قرار دهند.

نام کتاب، ویینیچ از صاحبش "ویلفرد ووینیچ" گرفته شده، که در سال ۱۹۱۲ آن را در ایتالیا خرید و با خود به آمریکا آورد. کسی حتی نمی داند کتاب را چه کسی نوشته است. تا مدت ها بسیاری گمان می کردند نویسنده آن، راجر بیکن فیلسوف انگلیسی سده سیزده میلادی است.کسی که به خاطر نشان دادن علاقه به کیمیاگری و جادو، زندانی شد. اما زمانی که مشخص شد قدمت این کتاب به سده چهارده میلادی بازمی گردد، این تئوری به دست فراموشی سپرده شد.

برخی این نظر را مطرح کردند که کتاب را لئوناردو داوینچی جوان نوشته و برای گریز از تفتیش عقاید از حرف رمز استفاده کرده است. کتابخانه دانشگاه ییل بی اغراق ماهی هزاران ایمیل دریافت می کند، که نگارنده در آن ادعا کرده رمز کتاب را می داند.

بسیاری نیز معتقدند که کتاب تنها یک "فریب تاریخی" است. پروسه کپی کردن کتاب طولانی و دشوار است و تقریبا هجده ماه طول خواهد کشید.

XS
SM
MD
LG