لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۵

نارضایتی اوباما از رای تازه دیوان عالی آمریکا


جان رابرتز، رییس دیوان عالی آمریکا
جان رابرتز، رییس دیوان عالی آمریکا
قضات دیوان عالی آمریکا روز سه شنبه با اکثریت آرا (۴ از ۵) لایحه ای را از تصویب گذراندند که برمبنای آن، مقررات حاکم بر روند رای گیری در ۹ ایالت آمریکا تغییر خواهد کرد.

تاکنون و طی چهار دهه اخیر، قانون حاکم بر این ۹ ایالت جنوب آمریکا این بوده که برای تغییر مقررات رای گیری، به تایید فدرال نیاز دارند. اما این قانون با تصویب لایحه تازه در دیوان عالی آمریکا تغییر می کند، مگر آن که نمایندگان کنگره به گونه ای دیگر تصمیم بگیرند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا به دنبال اعلام این تصمیم از سوی دیوان عالی آمریکا، از این بابت ابراز ناخرسندی کرد و از کنگره خواست تا با تصویب لایحه ای تازه، به شهروندان ساکن تمامی ایالات آمریکا اجازه دهد تا با شرایط برابر با دیگر هم میهنانشان پای صندوق های رای بروند.

لایحه تازه که با رای قضات محافظه کار عضو دیوان عالی آمریکا تصویب شده، مقرراتی را که طی چهل سال اخیر بر رای گیری در ایالات گوناگون آمریکا حاکم بوده، منتفی می کند. عده ای از جمله رییس جمهوری آمریکا، آن را عقبگردی در روند قضایی کشور و فاصله گرفتن از دستاوردهای جنبش مدنی سیاهان آمریکا و کوششهای مارتین لوتر کینگ برای کسب حقوق برابر برای سیاه پوستان تلقی می کنند. لایحه ای که دیوان عالی ایالات متحده آن را تصویب کرده، نه تنها سیاهان، که اقلیت های آمریکایی دیگر را مورد تبعیض قرار می دهد.

جان رابرتز، رییس دیوان عالی آمریکا، با صدور بیانیه ای در خصوص رای تازه دیوان عالی نوشته است:«قانونی که تاکنون به هنگام رای گیری اجرا می شده، بر مبنای اصولی بوده که ۴۰ سال پیش تبیین شده که هیچ ربط منطقی با واقعیات امروز ندارند. این قانون که با قانون اساسی آمریکا مغایرت دارد، باید در سال ۲۰۰۶ تغییر می کرده است.»

مسئله حق رای دادن و آنچه عده زیادی قوانینی تبعیض آمیز می دانند و نسبت به آنها معترضند، سال هاست که در آمریکا بحث انگیز بوده است. بخشی از این مباحثات پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ (سال گذشته) این کشور مطرح شد و گروهی از قضات امکان تغییر مبانی مقررات رای گیری را بررسی کردند. در آستانه انتخابات اما، ایجاد موانع و محدودیت های بیشتر برای رای دادن سیاهان و اقلیت ها منتفی و بررسی بیشتر آن به زمانی دیگر موکول شد.

دموکرات های آمریکا معتقدند جمهوری خواهان با تلاش برای ایجاد مانع بر سر راه رای دهندگان، می کوشند رای دموکرات ها را کمتر کنند، به ویژه از آن روی که بسیاری از اقلیت هایی چون سیاهان، سرخ پوستان و لاتین تباران دموکرات هستند.
XS
SM
MD
LG