لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۷

عباس ملایری، از نخستین مجریان بخش فارسی صدای آمریکا درگذشت


آقای ملایری در ۹۷ سالگی درگذشت.
آقای ملایری در ۹۷ سالگی درگذشت.

عباس ملایری، یکی از نخستین مجریان بخش فارسی صدای آمریکا که در پایه گذاری شصت و هشت سال پیش این بخش نیز نقش فعالی داشت، در ۹۷ سالگی در شهر بتزدا در حومه واشنگتن درگذشت.

او گرچه از یک دهه پیش بازنشستگی اختیار کرده بود اما هیچگاه ارتباط با بخش فارسی صدای آمریکا را قطع نکرد و حتی در بستر بیماری هم از طریق وب سایت تمامی برنامه های تلویزیونی ما را تماشا می کرد و نظر می داد. مثبت بودنش، زبانزد خاص و عام بود و همکارانش در صدای آمریکا او را مردی می شناختند که هیچگاه کلمه «نه» به زبان نیاورده است .

خبر های مربوط به مناسبات ایران و آمریکا، که پس از جنگ جهانی دوم به سرعت در سیاست خارجی آمریکا شکل می گرفت، از جمله فعالیت هائی بود که ملایری در بخش تازه تاسیس فارسی صدای آمریکا در نوروز سال ۱۳۲۸ ، بیست و یکم مارس سال ۱۹۴۹ تهیه و تولید آنها را عهده دار شد، و از آنجا که همزمان در سازمان ملل متحد هم کار می کرد، بسیاری از وقایع مربوط به مناسبات دو کشور در جلسات سازمان ملل را نیز از این طریق پوشش می داد.

فعالیت های ملایری در نخستین بخش فارسی صدای آمریکا تا سال ۱۹۶۲ که این بخش به پخش برنامه های فارسی ادامه می داد، ادامه یافت.

مشارکت ملایری در ارائه و تشریح زمینه های همکاری میان ایران و آمریکا، بخصوص در امور فرهنگی و ارتباطات جمعی، با شروع خدمت او در مرکز اطلاعات فرهنگی آمریکا موسوم به USIA ، که در آن ایام بر فعالیت های صدای آمریکا نظارت داشت، وارد مرحله ای جدید شد .

ملایری با اطلاعات و تجربیاتی که از نحوه کار در بخش سمعی و بصری تشکیلات USIA موسوم به Television & Motion Picture کسب کرده بود به ایران رفت و در شکل بخشیدن به آغاز کار نخستین برنامه تلویزیونی در ایران نیز نقشی فعال و سازنده بعهده گرفت.

ملایری در جریان وقفه بیست ساله در پخش برنامه های فارسی صدای آمریکا، در مقام خبرنگار آزاد برای روزنامه ها و شبکه های رادیو تلویزیونی بین المللی گزارش های خبری تهیه می کرد.

آقای ملایری بعد از چند دهه، در سال ۲۰۰۰ بازنشسته شد.
آقای ملایری بعد از چند دهه، در سال ۲۰۰۰ بازنشسته شد.

ملایری با از سرگیری پخش برنامه های فارسی صدای آمریکا در نهم آوریل سال ۱۹۷۹ فعالیت های خود را مجددا به عنوان تهیه کننده، گزارشگر، مجری و مترجم، در این بخش از سر گرفت، و تا اوایل سالهای دهه ۲۰۰۰ که تصمیم به بازنشستگی گرفت، در کمک به تعلیم و آموزش کادر جوان بخش فارسی نیز فعالیت می کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG