لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۹

تین سین: رشد اقتصادی مقدم بر توسعه سیاسی


رییس جمهوری برمه در نشست پرسش و پاسخ صدای آمریکا، یکشنبه ۱۹ مه ۲۰۱۳
رییس جمهوری برمه در نشست پرسش و پاسخ صدای آمریکا، یکشنبه ۱۹ مه ۲۰۱۳
رییس جمهوری برمه در نشست پرسش و پاسخی که در صدای آمریکا برگزار شد، به پرسش های خبرنگاران پیرامون وضعیت حقوق بشر، توسعه اقتصادی، و سرمایه گذاری خارجی در برمه پاسخ گفت.

تین سین روز یکشنبه در ابتدای سفر خود به واشنگتن و پیش از ملاقات روز دوشنبه اش با باراک اوباما در کاخ سفید، در ساختمان صدای آمریکا خطاب به گروهی ۳۰ نفری از برمه ای تبارهای ساکن آمریکا گفت که خشونت های فرقه ای علیه اقلیت مسلمان در غرب برمه بیش از تنش مدنی، نمادی از رفتار مجرمانه است. وی افزود که توسعه دموکراسی در برمه همگام با توسعه و رشد اقتصاد آن کشور میسر می شود و رشد اقتصادی بر توسعه دموکراسی ارجحیت دارد.

همزمان با حضور آقای سین در ساختمان صدای آمریکا، شمار اندکی از معترضان به وضعیت حقوق بشر در برمه به نشان اعتراض مقابل این ساختمان گرد آمدند.

واشنگتن در تلاش است که با دولت برمه تعامل دوباره برقرار کند و مسئله تضییع حقوق بشر به ویژه حقوق مسلمانان در برمه نیز در میان مسائلی است که قاعدتا در دیدار و گفت و گوی رییس جمهوری آمریکا با همتای برمه ای او مطرح خواهد شد.

دیده بان حقوق بشر اوایل ماه جاری میلادی مقام های دولت برمه را به پاکسازی قومی مسلمانان روهینگا متهم کرد. این نهاد فعال حقوق بشر همچنین ارتش برمه را به آن متهم کرد که برای پایان دادن به تضییع حقوق مسلمانان آن کشور کوشش موثری نمی کند.

تین سین نخستین رهبر برمه است که طی ۴۷ سال اخیر به واشنگتن سفر کرده است. سفر وی ۶ ماه پس از سفر آقای اوباما به برمه انجام می شود. آقای اوباما نخستین رییس جمهوری آمریکاست که در دوران خدمت به برمه سفر کرده است.
XS
SM
MD
LG