لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۵

درخواست اضافه شدن سرویس بلوچی به صدای آمریکا؛ دوشوکی: به نفع دموکراسی در منطقه است


دینا رورا باکر نماینده ارشد جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به جان لنسینگ، مدیر اجرایی ارشد صدای آمریکا خواستار ایجاد سرویس خبری و پخش برنامه به زبان قومی برای بلوچ‌های ساکن ایران، پاکستان و افغانستان شده است.

آقای رورا باکر در این نامه نوشته که سنت سکولار- لیبرالی و همراه با تسامح مردم بلوچ که درمنطقه گسترده‌ای در این سه کشور زندگی می‌کنند در معرض خطر است و آنها از دسترسی به رسانه‌های مستقل محرومند. در نتیجه پخش برنامه به زبان محلی بلوچی و ارائه خبرهای غیرمغرضانه با تکیه بر ارزش‌های لیبرال و دموکراتیک می‌تواند به مردم بلوچ برای حفظ فرهنگ سکولار خود کمک کند.

رورا باکر در این نامه افزوده دولت‌های غالب در سه کشور ایران، پاکستان و افغانستان برای ایجاد یک هویت تک دولتی و اعمال ارزش‌های مذهبی مربوط به خود تلاش می‌کنند.

عبدالستار دوشوکی، مدیر مرکز مطالعات بلوچ در لندن در گفت‌وگویی کوتاه با صدای آمریکا در این باره گفت: "مردم بلوچ هیچ رسانه و وسیله‌ای برای پوشش اخبار و فرهنگ خود ندارند. درواقع در منطقه تنها بلوچ‌ها هستند که سرشان بی‌کلاه مانده است."

او تاکید کرد که وجود چنین برنامه‌ای در صدای آمریکا ضروری و به نفع دموکراسی در آن منطقه است.

به گفته آقای دوشوکی، خاورمیانه و آسیای جنوبی منطقه‌ای است که به دلیل وجود زیرساخت‌های مذهبی، مشکلات اساسی فراوانی دارد. بنابراین برنامه‌ریزی برای فرهنگ‌سازی رسانه‌ای در برابر نیروهای قشری ضروری و مفید است.

XS
SM
MD
LG