لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۲

مصرف ویتامین «آ» می تواند جان سالانه بیش از نیم میلیون کودک را نجات دهد


مصرف ویتامین «آ» می تواند جان سالانه بیش از نیم میلیون کودک را نجات دهد
مصرف ویتامین «آ» می تواند جان سالانه بیش از نیم میلیون کودک را نجات دهد

نتایج یک تحقیق جدید حاکی از آن است که مصرف مکمل های حاوی ویتامین « آ» می تواند جان کودکان کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط را نجات دهد.

پژوهشگرانی که یافته های ۴۳ آزمایش تصادفی از بیش از ۲۱۵ هزار کودک شش ماهه تا پنج ساله را مورد تحلیل قرار دادند، می گویند شواهد موجود در مورد تاثیر این ویتامین بر کودکان آن چنان قوی و مستند هستند که ادامه مقایسه آن ها با دارونماها، غیراخلاقی خواهد بود.

بر پایه تحقیقات «موسسه ملی بهداشت ایالات متحده»، ویتامین «آ» باید از رژیم غذایی به دست بیاید و این ویتامین عامل شکل گیری و حفظ سلامت پوست، دندان، استخوان، بافت نرم، غشاهای مخاطی و پوست بدن است.

پژوهشگران دریافته اند که مصرف ویتامین «آ» عامل کاهش مرگ و میر کودکان است و
می تواند جان سالانه ششصد هزار کودک در سراسر جهان را نجات دهد.

دکتر اوان مایو ویلسون، پژوهشگر مرکز «مرکز مداخله براساس شواهد» دانشگاه آکسفورد در این مورد گفته است ( نتایج ) این تحقیق در مقایسه با ارزیابی های پیشین نشان می دهد که مکمل های حاوی ویتامین «آ» عامل مهم و سرنوشت سازی برای کاهش مرگ و میر کودکان در کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط است.

بنا به گفته این پژوهشگر، «نتایج این تحقیق مهر تاییدی بر ارزیابی های گذشته می نهد که مصرف مکمل های ویتامین «آ» موارد مرگ و میر کودکان بر اثر ابتلای به اسهال و سرخک را به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

براساس تخمین «سازمان بهداشت جهانی»، ۱۹۰ میلیون کودک زیر پنج سال به کمبود ویتامین «آ» مبتلا هستند.

اندرو تورن لیمن و وفایی فوزی، محققان دانشکده «بهداشت عمومی» هاروارد در بوستون ضمن توصیه به مصرف مکمل های ویتامین «آ» خاطرنشان کرده اند که «بیشتر برنامه های ملی سالانه دو بار مصرف ویتامین آ را به کودکان توصیه می کنند اما با این وجود شواهد حاکی از آن است که مصرف بیشتر این مکمل ها حتی به کاهش بیشتر آمار مرگ و میر کودکان کمک می کند».

شکل فعال ویتامین «آ» در کبد، شیر کامل و برخی از غذاهای دیگر یافت می شود.

نتایج این پژوهش که با بودجه «دپارتمان تغذیه برای بهداشت و توسعه» در «سازمان بهداشت جهانی» تکمیل شده، در شماره اخیر «نشریه پزشکی بریتانیا» منتشر شده است.

XS
SM
MD
LG