لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۴

نگرانی از شیوع ابتلا به ویروس کرونا در ایران


عکس آرشیوی
عکس آرشیوی
یک نماینده مجلس در ایران نسبت به شیوع ویروس کرونا در ایران که منجر به بیماری موسوم به سندروم تنفسی خاور میانه یا MERS می شود هشدار داد و از وزارت بهداشت خواست نحوه پیشگیری و مراقبت‌ها را آموزش دهد.

سندروم تنفسی خاور میانه ناشی از ویروس کرونا تاکنون جان بیش از ۱۰۰ نفر را در عربستان سعودی گرفته است و مقامات ایران نگران هستند که این بیماری از طریق زائران حج به ایران منتقل شود.

سندروم تنفسی خاورمیانه برای نخستین بار در سال ۲۰۱۲ شناسایی شد.

احمد آریایی‌نژاد ، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران، در این باره گفت: بهتر است توضیحات لازم به زائران حج داده شود و از سوی دیگر افراد مشکوک به این بیماری نیز با دقت بیشتری تحت آزمایش‌های پزشکی قرار گیرند.

بر اساس اعلام رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت ایران، از بین چهار فرد مشکوک به ویروس کرونا یا بیماری مرس ابتلای دو نفر آنها قطعی است که حال یکی از آنها وخیم است. این چهار نفر اعضای یک خانواده در کرمان هستند.

ویروس این بیماری تنفسی از طریق مواجهه نزدیک منتقل میشود و برای جلوگیری از ابتلا به آن، رعایت کامل نظافت نظیر شستشوی مکرر دستها و پوشاندن صورت هنگام عطسه و سرفه توصیه شده است.

به گفته عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس علایم این بیماری همانند سرماخوردگی است. این بیماری از راه تنفس نیز انتقال می‌یابد و افراد باید با مشاهده تب، سرفه و تنگی تنفس به سرعت به مراکز درمانی مراجعه کنند.

آریایی نژاد از مسئولان وزارت بهداشت ایران خواست نحوه پیشگیری و مراقبت‌ها را از طریق رسانه ها به مردم آموزش دهد.

بیشتر مبتلایان به این ویروس اهالی کشورهای منطقه خاورمیانه بودند یا کسانی که به تازگی به این منطقه مسافرت کرده بودند. این عفونت بیش از همه در عربستان و امارات متحده عربی ودر کارکنان مراکز بهداشتی درمانی دیده شده است.
XS
SM
MD
LG