لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۱

افزایش بیماری گوارشی میان دانشجویان تهرانی؛ انتقاد یک متخصص اپیدمیولوژی از انحصاری بودن داده‌ها


در پی افزایش موارد ابتلا به اسهال و استفراغ میان دانشجویان ایران، یک استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از «شفاف نبودن» وزارت بهداشت در ارائه اطلاعات مربوط به شیوع بیماری در خوابگاه‌ها انتقاد کرد.

حمید سوری با اشاره به اینکه چنین عفونت‌هایی می‌توان منشاء ویروسی داشته باشند، گفت: «یک سوم تا یک چهارم مبتلایان ممکن است دچار کووید طولانی شده باشند.»

این اپیدمیولوژیست می‌گوید:«تا زمانی که بررسی‌ها و تست‌های لازم انجام نشود نمی‌توان در مورد آن سخن گفت و با اشاره به سوی وزارت بهداشت، این نهاد را مسئول این امر دانست.»

سوری می‌گوید دسترسی داده‌ها در ایران «به صورت انحصاری» در اختیار گروه خاصی است و افزود که آنها به عنوان کارشناسان بهداشتی از این اطلاعات محروم هستند.

در پی افزایش موارد ابتلا به اسهال و استفراغ میان دانشجویان چند دانشگاه ایران که حدود صد نفر را مبتلا کرده است، اظهارنظرهای متفاوتی از سوی کارشناسان و مقامات بهداشتی در مورد دلیل این بیماری عنوان شده است.

مدیر کل روابط عمومی دانشگاه امام صادق که ٣٨ مورد ابتلا در آنجا مشاهده شده است گفت:«پزشکان تأیید کرده‌اند که این یک عفونت ویروسی است.»

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران به خبرگزاری رکنا گفته است که نوعی «ویروس جدید» علت اصلی ابتلای دانشجویان بوده است.

سعید ناطقی گفت این ویروس «به شدت» در حال گسترش در تهران است و بسیاری از کارمندان دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز به آن مبتلا شده‌اند.

چندی پیش، رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، «عدم رعایت اصول بهداشتی» که منجر به شیوع «ویروس‌های روده‌ای» می‌شوند را عامل افزایش موارد این ابتلاها دانسته بود.

این درحالی است که رئیس اداره بیماری‌های منتقله از آب و غذای وزارت بهداشت گفته است که افزایش موارد مبتلا به اسهال و استفراغ «بیماری جدیدی» نیست.

مریم مسعودی‌فر می‌گوید پس از کاهش کرونا و برقراری دوباره تجمعات و تماس‌ها، بیماران علائمی از خود نشان داده‌اند که «تابلوی علائم پیشین» را دارند.

این درحالی است که بسیاری از رسانه‌های داخلی ایران به نقل از مقامات، از پایان کامل همه‌گیری بیماری کرونا در ایران و فائق آمدن بر این بیماری در داخل کشور خبر می‌دهند، گرچه کارشناسان معتقدند وضعیت ویروس کووید در کشور همچنان شکننده است.

XS
SM
MD
LG