لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۵

مقابله با شیوع کرونا: از مقررات منع آمد و شد در بغداد تا تعطیلی مغازه‌ها در قاهره؛ ادامه مسافرت نوروزی در ایران


بغداد - عراق
بغداد - عراق

کشورهای جهان براساس وضعیت شیوع کرونا سیاست‌های خاصی در پیش گرفته اند. آسوشیتدپرس در گزارشی به برخی از این کشورها اشاره کرده است:

در اسرائيل، دولت این کشور می گوید موارد ابتلا به ویروس کرونا ۲۵ درصد افزایش یافته است. به نوشته آسوشیتدپرس، دولت اسرائيل در اقدامی جنجالی به سرویس امنیتی این کشور، موسوم به شین بت، دستور داده است از فناوری رصد تلفن ها برای مهار شیوع ویروس کرونا استفاده کند، که البته این تصمیم انتقاد گسترده قانون‌گذاران و گروه های حامی حقوق مدنی را به دنبال داشته است. وزارت بهداشت اسرائیل می‌گوید آزمایش تشخیص ویروس کرونای ۹۰ نفر دیگر مثبت اعلام شده و شمار کل مبتلایان به ۴۲۷ نفر رسیده است. اسرائیل که پیشتر ضمن تبدیل هتل ها به بیمارستان به ده ها هزار نفر دستور داده بود که خود را در خانه قرنطینه کنند، اکنون در حال ایجاد مراکزی است که افراد می توانند سوار بر خودروهای‌شان بدون پیاده شدن، برای تشخیص ویروس کرونا، آزمایش شوند. این کشور تقریبا در تعطیلی کامل به سر می برد.

در بغداد، دولت عراق برای یک هفته مقررات منع رفت و آمد اعلام کرده است. به نوشته آسوشیتدپرس در روز پنجشنبه ۲۹ اسفند، خیابان های بغداد به طور عمده خالی از عابران و خودروها بود و بیشتر مغازه ها نیز تعطیل بود. عابران تنها برای خرید مواد غذایی ضروری و دارو می توانستند به خیابان ها بروند و پلیس مسلح نیز در خیابان ها گشت می زد و برخی از جاده ها را نیز بسته بود. با این وجود، برخی از زائران در عراق با نادیده گرفتن حکومت نظامی اعلام شده، برای گرامی‌داشت سالگرد مرگ امام موسی کاظم، پیاده به سمت کاظمیه، واقع در بیرون بغداد، رفتند.

در عربستان، ریاض که رهبری گروه بیست اقتصاد بزرگ جهان موسوم به گروه ۲۰ را بر عهده دارد، می گوید در حال سازماندهی یک نشست مجازی فوق العاده برای هفته آینده است تا چگونگی پیشبرد یک واکنش هماهنگ به شیوع ویروس کرونا بررسی شود.

در مصر، مقامات نیز برای نگه داشتن مردم در خانه ها، مغازه ها را شروع به بستن کردند. قهوه خانه ها و رستوران ها در قاهره، شهر ۲۰ میلیون نفری، روز چهارشنبه بسته شد و پلیس های لباس شخصی از مردم می خواستند که به خانه های خود بروند. در مصر حدود ۲۰۰ مورد ابتلا به ویروس کرونا و ۶ مورد مرگ بر اثر آن گزارش شده است.

ویروس کرونا بیش از ۱۰۰ کشور جهان را درگیر خود کرده است و بیش از ۱۹۵ هزار نفر به آن مبتلا شده اند و تاکنون جان ۷۸۰۰ نفر را گرفته است.

در ایران، شمار مبتلایان به این ویروس بیش از ۱۸۴۰۰ نفر گزارش شده است. همچنین طبق گزارش های منتشره تنها در ۲۴ ساعت گذشته ۱۴۹ نفر جان خود را از دست داده اند و به این ترتیب شمار جان باختگان بر اثر ویروس کرونا در این کشور به ۱۲۸۴ نفر رسیده است. این در حالی است که یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته است آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم ارقام واقعی است. به رغم هشدارهای مکرر کارشناسان نسبت به خطر بسیار بالای انتشار این ویروس در شهرهای مختلف کشور، مسافرت‌های نوروزی در مقیاسی بسیار گسترده ادامه دارد و هیچ یک شهرهای ایران قرنطینه نشده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG