لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۲

دانشگاه ویرجینیا


دانشگاه ویرجینیا University of Virginia در سال ۱۸۱۹ (۱۱۹۸خورشیدی) توسط توماس جفرسون بنیان گذاشته شد، و همواره آرمان سومین رئیس جمهوری آمریکا را دنبال کرده که می خواست افرادی با آموزش بالا بار بیاورد تا با آمادگی کامل آینده کشور و جهان را رهبری کنند.

در میان تحصیلکردگان دانشگاه ویرجینیا می توان وودرو ویلسون و جان کندی رؤسای جمهوری آمریکا، آلبن بارکلی معاون اول رئیس جمهوری، یازده سناتور، رابرت مولر مدیر اف بی آی، جان اسنو وزیر خزانه داری و شش فضانورد را نام برد.

به نوشته کتاب اطلاعات دانشگاه ویرجینیا، ادگار آلن پو، شاعر نام آور قرن بیستم، جورجیا اوکیف هنرمند برجسته مدرنیسم آمریکا، حنان عشراوی، نخستین زن عضو شورای ملی فلسطین، و خاویر سولانا، دبیر کل پیشین ناتو هم در دانشگاه ویرجینیا تحصیل کرده اند.

دانشگاه ویرجینیا واقع در شهر شارلوتسویل، ۱۲ دانشکده و کالج، و ۲۱،۰۰۰ دانشجو از بیش از ۱۲۰ کشور جهان دارد. دانشگاه ویرجینیا در میان دانشگاههای عمومی آمریکا – که بخش بزرگی از هزینه شان توسط دولت تأمین می شود – مقام دوم، و از لحاظ مناسب بودن میزان شهریه و هزینه های تحصیلی، مقام اول را دارد. ارزش منابع مالی تخصیص یافته که هزینه های دانشگاه از آن تأمین می شود به ۱۱،۴ میلیارد دلار می رسد.

برنامه مطالعات ایرانی (ایرانشناسی) در دانشگاه ویرجینیا

دانشگاه ویرجینیا افتخار دارد که یکی از معدود نهادهای آکادمیک آمریکاست که در چهار دهه گذشته دروس زبان و ادبیات فارسی ارائه کرده است. برنامه زبان و ادبیات فارسی این دانشگاه علاوه بر سابقه طولانی، یکی از قوی ترین برنامه های زبان فارسی در آمریکا شناخته شده است.

هدف برنامه زبان فارسی دانشگاه ویرجینیا، به نوشته وبسایت این دانشگاه، فراهم کردن آشنایی و شناخت بیشتر درباره غنای فرهنگیِ تمدن باستانی ایران است. در عین حال، برنامه زبان فارسی تلاش دارد تا درک بهتری از ایران معاصر به دست دهد. هرچند تمرکز برنامه فارسی دانشگاه ویرجینیا روی مطالعات ایرانی است، اما لازم به ذکر است که فارسی به عنوان زبان رسمی کشورهای ایران، افغانستان و تاجیکستان، یکی از «زبان های بسیار ضروری» شناخته شده، و یکی از حوزه های مهم تحصیلی برای بسیاری از دانشجویانی است که در صدد گرفتن مدرکی در رشته های امور سیاسی و مسائل خارجی هستند.

علی رضا کرنگی اصفهانی، استادیار و مسئول هماهنگی برنامه زبان فارسی دانشگاه ویرجینیا

علی رضا کرنگی اصفهانی استادیار و مسئول هماهنگی برنامه زبان فارسی در دپارتمان زبان و فرهنگ خاورمیانه و آسیای جنوبی دانشگاه ویرجینیاست. مدرک کارشناسی اش را وی در رشته هنر از کالج هنرهای ویلیام و مری گرفته، و دوره های کارشناسی ارشد و دکتری را در دانشگاه هاروارد به پایان برده است.

یکی از دروسی که دکتر علی رضا کرنگی اصفهانی در دانشگاه ویرجینیا تدریس می کند، اصول شعر ادبیات اگزیستانسیالیست فارسی است. در وبسایت دانشگاه ویرجینیا آمده هدف اصلی این درس مطالعه نکات ظریف و دقیق فکری و شناختی در ایجاد ساختار پارامترهای زبانشناختی و مضمونی متونی است که با مسائل اگزیستانسیالیستی سروکار دارد – و تجزیه و تحلیل این نکات در ادبیات ایران و برخی از دیگر کشورهای منطقه.

XS
SM
MD
LG