لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۸

مهم ترین جایزه ادبی استرالیا در دست های یک پناهنده ویتنامی


مهم ترین جایزه ادبی استرالیا در دست های یک پناهنده ویتنامی
مهم ترین جایزه ادبی استرالیا در دست های یک پناهنده ویتنامی

نام یک مرد ویتنامی که بیش از ٣٠ سال پیش به عنوان پناهنده وارد خاک استرالیا شد به عنوان برنده یک جایزه ادبی معتبر در این کشور اعلام شد.

«آن دو» یک کمدین استند آپ و نویسنده، سه جایزه مختلف برای کتاب تازه خود به نام «پناهنده خندان» به دست آورد. این کتاب ماجرای فرارمخاطره آمیز و پناهنده شدن یک خانواده اهل ویتنام در پایان دوران این جنگ خانمانسوز در اواخر دهه ٧٠ میلادی است.

قهرمانان داستان واقعی «آن دو» در کتاب، ضمن فرار از بدبختی هایی که پیامد سال ها جنگ و ویرانگری در ویتنام بوده است، مورد حمله دزدان دریائی قرار می گیرند. «آن دو» و خانواده او سپس توسط سرنشینان یک کشتی تجارتی آلمانی نجات می یابند و به یک اردوگاه پناهندگی در «مالزی» فرستاده می شوند.

عموی «آن دو» هم پا به پای سربازان استرالیایی درجنگی که به منظور انتقامجویی از خانواده آن ها با ویتنام به راه افتاده بود جنگید و مبارزه کرد. درنهایت آن ها توانستند اجازه اقامت در استرالیا را به دست بیاورند و «آن دو» در سال ١٩٨٠ در سن دوسالگی به همراه خانواده اش در استرالیا مستقر شد.

جزئیات این زندگی پرماجرا در کتاب «پناهنده خندان» آمده است. کتابی که بتازگی در مراسم اهدای جوایزنشرکتاب استرالیا در شهر «ملبورن» به عنوان کتاب سال شناخته شد.

«آن دو» در مورد این کتاب می گوید:«درواقع این عموی من بود که در کنار سربازان استرالیایی درویتنام جنگید. بنا براین وقتی که جنگ تمام شد خانواده من که درشرایط خطرناکی قرار گرفته بودند تصمیم گرفتند مملکت را ترک کنند. راستش یکی از عموهای من به کار پیدا و خنثی کردن مین های زیرزمینی اشتغال داشت که شغلی بود که او برای «آنزکس» یا گروه ویژه ای از سربازان استرالیایی انجام می داد. همین شد که ما مجبور به ترک ویتنام شدیم. ما تعدادمان ٤٠ نفر بود که توی یک قایق ٩ متری ماهیگیری نشستیم و به مدت پنج روز توی دریا سرگردان شدیم. این یک سفر بی نهایت خطرناکی بود که ضمن آن ما دوبار مورد حمله دزدهای دریایی قرار گرفتیم.»

«آن دو» که امروز یک کمدین استندآپ خیلی موفق به شمار می رود تصمیم دارد که کتاب «پناهنده خندان» را تبدیل به یک فیلم سینمایی کند.

بین سال های ١٩٧٥ و ١٩٩٤ بیش از ١١٠ هزار پناهنده ویتنامی در استرالیا مستقر شدند. هزاران نفر دیگر هم توانستند برای پیوستن به اعضای خانواده خود ویزای اقامت در این کشور را دریافت کنند.

پناهندگان ویتنامی در استرالیا اغلب به مدارج تحصیلی بالا دست یافته وعهده دار مشاغل مهمی هستند. آن ها در این کشور از وجهه خوبی برخوردارند و از موفق ترین اعضای جامعه چند ملیتی استرالیا به شمار می روند.

با این همه «آن دو» معتقد است که استرالیا در سال های اخیرنسبت به خارجی هایی که خواستار به دست آوردن تابعیت این کشور هستند کم مهرشده است:«به نظرمن برخورد با مسئله پناهندگی و اجازه اقامت دادن به خارجی ها در سال های اخیرکاملا عوض شده است. در دوران جنگ ویتنام، مردم استرالیا که دائما درخبرها تصاویری از این جنگ خانمانسوز و نتایج آن روی مردم بی گناه را می دیدند احساس ترحم و همدردی بیشتری با پناهنده های آن دوران داشتند درحالی که امروزه این مسئله تغییرپیدا کرده و من فکر می کنم استرالیایی ها با پناهندگان ویتنامی رفتاربهتری داشتند تا پناهندگانی که این روزها ازکشورهای دیگر به استرالیا پناه می آورند.»

دولت استرالیا هرسال به بیش از ١٣٠٠٠ پناهنده اجازه اقامت می دهد. این هفته «کنبرا» قرارداد تازه و پرجنجالی را امضا کرد که برمبنای آن استرالیا هزاران پناهنده تازه را به «مالزی» خواهد فرستاد و در مقابل تنها ٤٠٠٠ پناهندگی طولانی مدت به متقاضیان خواهد داد.

این سیاست بخشی از مبارزه برای جلوگیری از عملیات سوداگران خرید و فروش انسان ها یا برده داری مدرن به شمار می رود. در استرالیا تعداد زیادی مهاجران غیرقانونی به طوردائمی از طریق قایق و نقاط ساحلی دورافتاده شمالی وارد این کشور می شوند.

XS
SM
MD
LG