لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

معترض ویتنامی مورد حمله «اراذل حکومتی» قرار گرفت


راهپیمایی حامیان له کوک کوان در هانوی، اکتبر ۲۰۱۳
راهپیمایی حامیان له کوک کوان در هانوی، اکتبر ۲۰۱۳
برادر کوچک یک فعال حقوق بشر که در ویتنام زندانی است توسط مهاجمان ناشناس بشدت مورد ضرب و جرح قرار گرفت.

له کوک کویت، به خبرنگار بخش ویتنام صدای آمریکا گفت بامداد روز پنجشنبه هنگام عبور از در اصلی آپارتمانش در هو شی مینه سیتی مورد حمله چهار نفر که به گفته او « اراذل اجیر شده دولت» بودند قرار گرفت.

به گفته او این مردان از بیش از چهارسال پیش و از زمانی که برادر او له کوک کوان به خاطراقدام هایش در جهت توسعه دمکراسی و چند صدایی در ویتنام به دست دولت گرفتار شد، او را تعقیب می کنند.

او گفت از این حمله به پلیس شکایت نکرده است زیرا مقام های مسئول ویتنامی از تحقیق درباره دو مورد شکایت پیشین او در ماه های اوت و سپتامبر در سال گذشته خودداری کرده اند. و این به رغم موجود بودن ویدیوهایی ست که چهره حمله کنندگان را به وضوح نشان می دهد.

به گفته کویت ارعاب خانواده او در چند ماه اخیر و با نزدیک شدن موعد دادگاه تجدید نظر کوان شدت یافته است.

او گفت:« این حمله بخشی از یک سلسله اقدام های تلافی جویانه از خانواده من است . مانند بازداشت برادرم، بازداشت برادر کوچکترم له دین کوان، و بازداشت دخترعمویم که به هنگام دستگیری حامله بود و در زندان سقط جنین کرد. از بین آنها فقط من بازداشت نشده ام. برای همین آنها فقط به خاطر این که من برادر کوان هستم و سکوت نمی کنم، به من حمله می کنند و قصد ارعاب مرا دارند».

کوان در دسامبر ۲۰۱۲ به اتهام عدم پرداخت مالیات به زندان افتاد. دادگاه او را به ۳۰ ماه زندان محکوم کرد. او که وکیل دعاوی است در سال ۲۰۰۷ پس از آن که وکالت عده زیادی از قربانیان نقض حقوق بشر را بر عهده گرفت، از وکالت محروم شد.

گروه کاری سازمان ملل در مورد بازداشت های خودسرانه، که زیر مجموعه شورای حقوق بشر سازمان ملل قرار دارد، گفته است بازداشت او «نتیجه فعالیت های مسالمت آمیز او برای احقاق حقوق و آزادی های تضمین شده در قوانین بین المللی حقوق بشر است».
XS
SM
MD
LG