لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۸

تقدیر وزیر خارجه ویتنام از تلاش جان مک‌کین برای «التیام زخم‌های جنگ»


فام بین مین وزیر خارجه ویتنام - آرشیو
فام بین مین وزیر خارجه ویتنام - آرشیو

وزیر خارجه ویتنام روز دوشنبه با حضور در سفارت آمریکا در هانوی به مناسبت درگذشت جان مک‌کین گفت او «نماد نسل خود» بود که با تاکید بر عادی سازی روابط دیلماتیک دو کشور به «التیام زخم‌های جنگ» کمک کرد.

سناتور ارشد جمهوریخواه جان مک‌کین، پس از یک مبارزه طولانی با بیماری سرطان، روز شنبه در ۸۱ سالگی در آریزونا درگذشت.

وی در جنگ ویتنام خلبان ارتش آمریکا بود و در سال ۱۹۶۷ به اسارت نیروهای ویتنامی در آمد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فام بین مین وزیر خارجه ویتنام در دفتر یادبود سفارت آمریکا نوشت «هم از دید مردم و هم از دید دولت ویتنام، سناتور مک‌کین نماد نسل سناتورهای نسل خود و کهنه سربازان جنگ ویتنام بود.»

وی در ادامه پیام تسلیت خود نوشت، جان مک‌کین کسی بود که در مسیر التیام بخشیدن به زخم‌های ناشی از جنگ و عادی سازی روابط دیپلماتیک بین آمریکا و ویتنام، و همچنین توسعه همکاری‌های بین دو کشور، پیشرو بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس هم در گزارشی در همین زمینه نوشت، زندانبان ویتنامی جان مک‌کین می‌گوید برای او احترام قائل بوده و از شیندین خبر درگذشت او متاسف شده است. آقای مک‌کین بیش از ۵ سال در اسارت بود.

ترانگ ترونگ دوئت سرهنگ پیشین ارتش ویتنام، که در زمان جنگ رئیس زندان هانوی – محل نگهداری آقای مک‌کین – بود به روزنامه «ویتنام نیوز» گفته است، «شخصا از او بابت سرسختی و مقاومتش خوشم می‌آمد.»

این افسر سابق ارتش ویتنام نیز از تلاش‌های مک‌کین در جهت عادی سازی روابط دو کشور تقدیر کرد و گفت، وقتی سناتور شد، به همراه سناتور جان کری، نقش بزرگی برای بهبود و ارتقای روابط آمریکا و ویتنام ایفا کرد.

جان مک‌کین از سیاستمداران خوشنام آمریکا بود و در پی درگذشت او، پرچم‌های ایالات متحده بر فراز ساختمان‌های کنگره و کاخ سفید، به نشانه ادای احترام به او، به حالت نیمه افراشته در آمد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG