لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۲

مبارزه دولت چین با گروه های عرفانی و معنوی


مبارزه دولت چین با گروه های عرفانی و معنوی
مبارزه دولت چین با گروه های عرفانی و معنوی

دو تن از استادان یک گروه عرفانی چینی به نام «فالون گونگ» ساکن هانوی پایتخت ویتنام که به دلیل پخش برنامه های معنوی و آموزه های مکتب عرفانی «چای کونگ» برای مردم چین از سوی پلیس ویتنام بازداشت شده بودند، در هانوی به پای میز محاکمه رفته اند.

پس از آن که دوسال پیش دولت چین فعالیت های گروه عرفانی «چای کونگ» را که پیروان بیشماری در این کشور یافته بود، ممنوع کرده و آنان را «فرقه شیطانی» نامید؛ استادان و پایه گذاران این مکتب به کشورهای همجوار، از جمله ویتنام رفته و مکتب جدیدی با عنوان «فالون گونگ» بنا نهادند.

به گفته مخالفان، دولت چین به دلیل بیم از گسترش نفوذ آموزه های عرفانی و معنوی و به چالش گرفتن ایدئولوژی رسمی حاکم، مبارزه علیه این گروه های معنوی را که ریشه در تاریخ دیرینه این کشور دارند را گسترش داده است.

این گروه عرفانی هم اینک در بسیاری از کشورها از ژاپن گرفته تا هندوستان مراکز خود را دایر کرده است. دولت چین از کشورهای دوست همجوار از جمله ویتنام خواستار ممنوعیت فعالیت این جریان عرفانی که آن را «فرقه شیطانی» نامیده، شده است.

وکیل این دو استاد بازداشت شده مکتب «فالون گونگ» در هانوی پایتخت ویتنام به خبرگزاری فرانسه گفت، موکلانش که تابستان گذشته از سوی پلیس هانوی بازداشت شدند، متهم به پخش برنامه های آموزشی پیرامون آموزه های مکتب «چای کونگ» برای مردم چین شده اند.

این وکیل افزود: اتهام آنان به گونه ای ست که در صورت محکومیت می توانند دوران محکومیت خود را خریداری کرده و از زندان خلاص شوند.

کمیسیون دفاع از آزادیهای مذهبی و معنوی ایالات متحده آمریکا از دولت اوباما خواست ویتنام را به دلیل نادیده گرفتن حقوق و آزادیهای مذهبی به لیست کشورهایی بیفزاید که به دلیل نقض حقوق بشر مورد تحریم اقتصادی آمریکا هستند.

XS
SM
MD
LG