لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۹

یک ویدئو طوری تدوین شده تا نشان دهد جو بایدن حرف هایی نژادپرستانه زده است


بخش فارسی صدای آمریکا - ویدئویی از جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در فضای آنلاین به اشتراک گذاشته شده که نشان می دهد او در یک سخنرانی در روز پنج شنبه حرف هایی نژادپرستانه زده است. این کلیپ ویدئویی تنها در یک توییت بیش از یک میلیون بار دیده شده است.

کارشناسان نسبت به خطر تدوین انتخاب شده ویدئوها به عنوان روش های انتقال سوء اطلاعات در آستانه انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری هشدار می دهند. تهیه این ویدئوها، در مقایسه با ویدئوهای جعلی که طوری درست می شود تا واقعی به نظر برسد، راحت تر است و نیازی به فناوری پیچیده ندارد.

جو بایدن، در این کلیپ تدوین شده تقریبا ۲۰ ثانیه ای، می گوید: «فرهنگ ما از بعضی کشورهای آفریقایی یا بعضی کشورهای آسیایی وارد نشده است.» کاربران در رسانه های اجتماعی در واکنش به این ویدئو مطالبی شبیه این نوشتند: «مثل این که بایدن نژادپرست است.»

این کلیپ بخشی از پوشش خبری شبکه خبری «ای بی سی» بود که طی آن جو بایدن روز سی ام دسامبر بیش از یک ساعت در نیوهمپشایر سخنرانی کرده بود. بازبینی ویدئوی کامل سخنرانی نشان می دهد که بایدن هنگام صحبت درباره تغییر در فرهنگ خشونت علیه زنان گفته است «این مساله تغییر فرهنگ است، فرهنگ ما از بعضی کشورهای آفریقایی یا بعضی کشورهای آسیایی وارد نشده است. این فرهنگ نظام قضایی انگلیسی ما است، فرهنگ اروپایی ما که می گوید ایرادی ندارد».

بایدن در این سخنرانی وقتی از او درباره فعالیت هایش با قربانیان تعرض جنسی سوال می شود درباره ضرورت تغییر این «مشکل فرهنگی» ریشه دار حرف می زند که به قرن ها قبل برمی گردد. او یادآوری می کند که در قرن سیزدهم میلادی مردان بدون عواقبی همسرانشان را به قصد کشت کتک می زدند.

ستاد انتخاباتی بایدن تائید کرده است که ویدئوی تدوین شده نادرست است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG