لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۲

ویدا ربانی، روزنامه‌نگار زندانی برای درمان از زندان مرخص شد


ویدا ربانی به مرخصی درمانی آمد
ویدا ربانی به مرخصی درمانی آمد

ویدا ربانی روزنامه‌نگار دربند، که چند روز پیش به علت شرایط بد جسمی به بیمارستان منتقل و دوباره به زندان بازگردانده شده بود، پیش از ظهر شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ برای درمان از زندان اوین به مرخصی آمد.

او ۱۳ خرداد از زندان به بیمارستان اعزام و در حالی که باید در بیمارستان بستری می‌شد، پس از انجام آزمایش‌ها به زندان بازگردانده شد.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در همان روز اعلام کرد که خانم ربانی، با وجود حال نامساعد جسمی و اعزام به بیمارستان، به دلیل مخالفت مسئولان مربوطه با بستری شدن او، از رسیدگی درمانی تخصصی محروم و به زندان منتقل شده است.

او اوائل خرداد هم در نامه‌ای از زندان اوین به نقض اصل «محرمانگی بین پزشک و بیمار» توسط رسانه قوه قضاییه و انتشار گزارشی درباره بیماری‌اش واکنش نشان داد و گفت که مقامات زندان داروهای اعصاب و روان را مثل «نقل و نبات» بین زندانیان پخش می‌کنند.

این روزنامه‌نگار در این نامه‌ که روز پنج‌شنبه چهارم خرداد در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد، نوشت که بیماری اعصاب و روان او از «اسفند ۱۳۹۸» پس از «آن آبان خونین و تهدیدهای اطلاعات سپاه بعد از سقوط هواپیما و تجمع دانشگاه امیرکبیر و بازداشت وزارت اطلاعات» آغاز شده است.

ویدا ربانی متولد سال ۱۳۶۸ روزنامه‌نگار و فعال سیاسی است که بابت اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» به تحمل شش سال حبس و بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام»
به پانزده ماه زندان محکوم شده است. او مهر ۱۴۰۱ در آغاز اعتراضات سراسری در ایران بازداشت و به زندان منتقل شد.

XS
SM
MD
LG