لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۶ خرداد ۱۴۰۱ ایران ۱۶:۵۶

هزاران نفر در مراسم خاکسپاری مجدد ويکتور خارا در شيلی شرکت کردند


هزاران نفر در مراسم خاکسپاری مجدد ويکتور خارا در شيلی شرکت کردند

بعد از کودتای شيلی در سال ١٩٧٣ ويکتور خارا بازداشت و شکنجه شد نظاميان مچ دستانش را قطع و سپس جسدش را در گور دسته جمعی همراه با بسياری ديگر به خاک سپردند

يک روز پس از پيروزی رژيم کودتا در شيلی يعنی ١٢ سپتامبر ١٩٧٣ «ويکتور خارا» به همراه ٥ هزار آزاديخواه ديگر دستگير و روانه ورزشگاه بزرگ سانتياگو شد که به دليل کمبود بازداشتگاه و خيل عظيم بازداشت شدگان، توسط نظاميان کودتاگر بعنوان بازداشتگاه مورد استفاده قرار گرفته بود.

سه روز بعد، و در برابر چشمان بازداشتيان، نظاميان اقدام به شکنجه «ويکتور خارا» کردند. آنگاه مچ دستانش را قطع و سپس جسدش را در گور دسته جمعی همراه با بسياری ديگر به خاک سپردند. نظاميان پس از آن، از ترس اسطوره شدنِ متعلقات و ترانه هايش در ميان مردم، اقدام به سوزندان کليه صفحه ها و آثار خارا کردند.

اموال شخصی و سازهای شخصی ويکتور خارا نيز در امان نماند. بنا به اسناد بدست آمده و تلاش سی ساله برای شناسايی قاتل ويکتور خارا، سرانجام کميسيون حقيقت ياب يک گروهبان پيشين ارتش شيلی به نام خوزه پاردس را عامل اين قتل معرفی کرد.

جووان خارا همسر ويکتور خارا در اين باره گفت: شناسايی قاتل خارا که نماد تلاشهای فعالان حقوق بشر جهانی برای شناسايی دشمنان حقوق بشر است، يک پيروزی بزرگ برای ما به شمار می آيد. وی افزود: قتل خارا نشان داد ظلم پايدار نخواهد ماند و در فرجام اين آزادی ست که برنده نهايی در جدالهای سياسی است.

سال گذشته بود که سرانجام هويت بازمانده های جسد ويکتور خارا شناسايی شد و دولت برآن شد تا او را که نماد جنبش آزاديخواهی شيلی شده بود، در آرامگاه ويژه ای به خاک بسپارد. از اين رو، شهروندان شيلی بار ديگر بازمانده پيکر ويکتور خارا، شاعر، کارگردان نمايش، خواننده و نوازنده محبوب خود را بر دستها گرفتند تا دوباره به خاکش سپارند.


XS
SM
MD
LG