لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۰

حراج دست نوشته ویکتور هوگو در حمایت از بینوایان


دست نوشته‌ای از ویکتور هوگو نویسنده نامدار فرانسوی و با امضای خود او که از مردم این درخواست را کرده بود که "لطفا ۱۰۰ فرانک به فقیران کشور خود بدهید" به قیمت پایه ۳ هزار دلار به حراج گذاشته شده است.

خالق "بینوایان" قهرمان کمک به تنگدستان و برجسته ساختن وضعیت زندگی آنها شناخته می‌شد؛ این رمان بر زندگی مردم درمانده در پاریس متمرکز است، از فانتن روسپی و دختربچه یتیمی به نام کوزت که از او سوء استفاده می‌شد، تا ژان والژان، شخصیت اصلی داستان، که به جرم دزدیدن یک قرص نان برای سیر کردن هفت کودک گرسنه خواهرش، به ۱۹ سال زندان محکوم می‌شود.

عبارت "۱۰۰ فرانک بدهید" سپس به معنای "سخاوتمند باشید" در میان عموم کاربرد پیدا کرد.

به گزارش روزنامه گاردین، ویکتور هوگو در وصیتنامه خود تصریح کرده است: "من ۵۰ هزار فرانک برای فقرا می‌گذارم. می‌خواهم در گورستان آنها دفن شوم. من کارهای کلیساها در برگزاری مراسم تدفین و ترحیم را رد می‌کنیم. برای تمام انسان‌ها دعا می کنم. من خدا را باور دارم."

شرکت کلکسیون راب در پنسیلوانیای آمریکا، که این دست نوشته بدون تاریخ را از محل یک کتابخانه به دست آورده، اعلام کرد هرچند هوگو احساسی که در این یادداشت بیان می‌کند را در رمان‌های دیگر نیز نوشته است، اما پژوهشگران تنها به یک نمونه دیگر که به بازار عرضه شده دست پیدا کرده‌اند.

ویکتور هوگو رمان بینوایان را در سال ۱۸۶۲ میلادی منتشر کرد. او در سال ۱۸۸۵ در پاریس درگذشت و طی مراسمی رسمی به خاک سپرده شد.

روزنامه فرانسوی فیگارو، که کل فضای صفحه اول خود را به مرگ ویکتور هوگو اختصاص داد، نوشت "نه در این قرن، و نه در قرن های پیش، فرانسه شاعری در چنین مقام و عظمتی به خود ندیده است."

XS
SM
MD
LG