لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۸

اوباما: مردم ممنون خدمت سربازان به کشورند


روز دوشنبه روز کهنه سربازان امریکایی است. باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا این روز تعطیل ملی را، به همراه با میلیونها آمریکایی دیگر، گرامی می دارند.

صبح روز دوشنبه رئیس جمهوری آمریکا و همسرش در کاخ سفید میزبان گروهی از سربازان قدیمی آمریکا و خانواده هایشان برای صرف صبحانه بودند، و بعد از آن برای شرکت در مراسم بزرگداشت این روز به گورستان ملی آرلینگتن در ویرجینیای شمالی در حومه واشنگتن رفتند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت مردم وامدار و ممنونِ سربازان و خدمت ایشان به کشور هستند. وی حمایت ویژه از سربازانی که از جبهه های جنگ افغانستان به میهن باز می گردند را تعهد کرد. افغانستان طولانی ترین جنگی است که تا کنون آمریکا درگیر آن بوده و انتظار می رود در سال آینده به پایان برسد.

روز کهنه سربازان برای نخستین بار در سال ۱۹۱۹ به نام روز ارتش به رسمیت شناخته شد، درست یک سال بعد از آن که در یازدهم نوامبر ۱۹۱۸، ایالات متحده و متحدانش با آلمان به توافق رسمی رسیدند و جنگ بین الملل اول خاتمه یافت.
بعد از پایان جنگ دوم و جنگ کره در سال ۱۹۵۴، این روز - به افتخار سربازانی که در همه جنگها شرکت کرده بودند - به روز کهنه سربازان تغییر نام داد.

در آن سوی اقیانوس در بریتانیا، در روز «یکشنبه یادبود»، ملکه الیزابت نیز به همراه دیگران مراسم احترام نسبت به کسانی که جانشان را در جنگها از دست داده بودند به جا آورد.

هزاران نفر در مرکز لندن گرد آمدند و به عنوان بخشی از مراسمی سالانه، دو دقیقه سکوت کردند. این مراسم هر سال در نزدیکترین یکشنبه به سالروز پایان جنگ جهانی اول برگزار می شود.
XS
SM
MD
LG