لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۸

وابسته‌ نظامی ونزوئلا در سازمان ملل، خوان گوایدو را به رسمیت شناخت


سرهنگ پدرو چیرینوس
سرهنگ پدرو چیرینوس

سرهنگ «پدرو چیرینوس» وابسته نظامی ونزوئلا در سازمان ملل متحد خوان گوایدو، رئیس جمهوری موقت و مشروع ونزوئلا را به رسمیت شناخت. پیام ویدئویی آقای چیرینوس شامگاه چهارشنبه یکم اسفند ماه منتشر شد.

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید هم در پیامی در توئیتر خود، این خبر را بازنشر داده و نوشت:‌«سرهنگ چیرینوس، دموکراسی برای ونزوئلا را بر دیکتاتوری مادورو ترجیح داده است.»

ایالات متحده آمریکا در تلاش است با کمک‌های بشردوستانه برای مردم ونزوئلا را به درون کشور بفرستد. کمک‌های ارسالی به کلمبیا در همسایگی ونزوئلا منتقل شده ولی نظامیان وفادار به مادورو،‌ مرز زمینی دو کشور را مسدود کرده‌اند.

برزیل هم به صف حامیان کمک به ونزوئلا پیوسته و اعلام کرد با آمریکا همکاری می‌کند تا کمک‌های بشردوستانه در اختیار مردم ونزوئلا قرار گیرد.

پیشتر جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید ضمن تائید رسیدن این کمک‌ها به نزدیک‌ترین نقطه مرزی ونزوئلا در خاک کلمبیا، از رئیس جمهوری این کشور تشکر کرد و همچنین خبر داد که یک سناتور آمریکایی در شهر کوکوتا حضور یافته است.

جان بولتون یکشنبه شب در توئیتر خود از «ایوان دوکه» رئیس جمهوری کلمبیا تشکر کرد.

او همچنین نوشت که ۱۸۰ تن از کمک‌های بشر دوستانه ایالات متحده به شهر «کوکوتا» در مرز ونزوئلا رسیده است. دولت مادورو که هنوز از حمایت نظامیان برخوردار است، بزرگراه منتهی به ونزوئلا را مسدود کرده و مانع ورود کمک‌های انسان دوستانه آمریکا شده است.

مشاور امنیت ملی با از رئیس جمهوری کلمبیا برای میزبانی از هزاران پناهجوی ونزوئلایی و حمایت محکم از خوان گوایدو تشکر کرد.

او بار دیگر گفت: وقت آن برای سایر کشورهای جهان است که مانند کلمبیا سخاوت و حمایت خود را نشان دهند.

آقای بولتون همچنین در یک توئیت دیگر به سفر سناتور مارکو روبیو به شهر مرزی کوکوتا اشاره کرد و نوشت که او اقدام مادورو برای ایجاد بحران انسانی را محکوم کرده و دوباره حمایت ایالات متحده از مردم ونزوئلا را یادآور شده است.

ونزوئلا در یکسال اخیر و به خاطر سیاست های نیکلاس مادورو با فقر و مشکلات اقتصادی مواجه شد.

یک ماه پیش، خوان گوایدو رئیس مجمع ملی ضمن اعلام نامشروع بودن دوره جدید ریاست جمهوری مادورو، به استناد قانون خود را رئیس جمهوری موقت ونزوئلا نامید و اعلام کرد قصد دارد دوباره انتخابات برگزار کند. ابتدا ایالات متحده و سپس بیش از پنجاه کشور دیگر ریاست جمهوری او را به رسمیت شناختند.

مادورو هنوز از حمایت نظامیان و کشورهایی چون روسیه، کره شمالی، ایران و چین برخوردار است.

کمک های بشر دوستانه

ایالات متحده برای کمک به مردم ونزوئلا تا کنون دو مرحله کمک ارسال کرده که در نقطه مرزی کلمبیا با ونزوئلا مانده است.

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه ۲۷ بهمن از ارسال ۱۸۰ تن کمک‌های بشردوستانه دیگر برای تامین نیازهای فوری مردم ونزوئلا در چند روز آینده خبر داد.

جان بولتون در پیامی در توئیتر نوشت، کمک‌های جدید ایالات متحده شامل کیت‌های بهداشتی، مواد خوراکی، و دیگر وسائل مورد نیاز مردم ونزوئلا خواهند بود.

ایالات متحده پیشتر در روز شنبه اعلام کرد بخشی از کمک‌های جدید برای مردم ونزوئلا، با سه فروند هواپیمای نظامی، به مقصد یک دهکده مرزی در کلمبیا ارسال شده است.

این کمک‌ها پیش از این توسط هواپیماهای تجاری به مرز کلمبیا و ونزوئلا ارسال شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG