لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۶

تظاهرات در ونزوئلا در اعتراض به محدودیت های سیاسی ادامه دارد


تصویری از اعتراضات خیابانی روز شنبه ۱۹ فروردین در کاراکاس پایتخت ونزوئلا
تصویری از اعتراضات خیابانی روز شنبه ۱۹ فروردین در کاراکاس پایتخت ونزوئلا

تظاهرات ضددولتی در ونزوئلا علیه حکم محرومیت رهبر مخالفان از احراز مشاغل دولتی، که از هفته گذشته آغاز شده، همچنان ادامه دارد.

اعتراض‌های خیابانی در ونزوئلا ابتدا در واکنش به تصمیم دیوان عالی این کشور در مورد انحلال پارلمان آغاز شد، در پی صدور حکم محرومیت انریکه کاپریلس، رهبر مخالفان، از احراز مشاغل دولتی ابعاد گسترده‌تری پیدا کرد و روز شنبه ۱۹ فروردین نیز ادامه یافت.

حکم ممنوعیت رهبر مخالفان دولت ونزوئلا از مشاغل دولتی، که روز جمعه صادر شد، به درگیریهای خیابانی در کاراکاس پایتخت این کشور منجر شده است.

انریکه کاپریلس، رهبر مخالفان و یکی از امیدهای پیروزی انتخابات سال آینده ریاست جمهوری ونزوئلا، به مدت ۱۵ سال از احراز مشاغل دولتی محروم شده است. این محرومیت می‌تواند مانع از شرکت آقای کاپریلس در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری ونزوئلا شود.

اودر مورد حکم خود گفت: «این محرومیت هیچ اثری نخواهد داشت. این حکم فقط برای بی اعتبار کردن ما و سلب امید از مردم صادر شده است. تنها برای جلوگیری از نامزدی و رئیس جمهور شدن من است. اما اینجا مسئله کاندید شدن نیست، اینجا ونزوئلا مهم است و ما برای تغییر در کشورمان خواهیم جنگید. »

آقای کاپریلس به اقدامات غیرقانونی در مقام فرمانداری ایالت میراندا متهم شده است.

در کاراکاس هزاران نفر، در واکنش به حکم محرومیت او از احراز مشاغل دولتی با در دست داشتن پلاکاردهایی با مضمون «نه به دیکتاتوری» به خیابانها آمدند.

پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور و گلوله پلاستیکی استفاده کرد. در همین حال کاپریلس معترضان را به ادامه دادن اعتراضها دعوت کرده است.

او گفت: «ما شاهد اعمال ظالمانه بیشتری از دولت خواهیم بود، آنها هر کاری که بتوانند انجام می‌دهند، همینطور نقض بیشتر حقوق بشر. ما باید به مقاومت ادامه دهیم و من هم اینجا هستم که به مقاومت ادامه دهم.»

دولت در روزهای اخیر معترضان و به خصوص کاپریلس را متهم به خشونت و خونریزی کرده است. دراعتراضات خیابانی روز پنجشنبه یک مرد ۱۹ ساله به ضرب گلوله کشته شد.

XS
SM
MD
LG