لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۱

انتخابات برای گزينش ۱۶۵عضو مجلس ملی ونزوئلا برگزار شد


انتخابات برای گزينش ۱۶۵عضو مجلس ملی ونزوئلا برگزار شد
انتخابات برای گزينش ۱۶۵عضو مجلس ملی ونزوئلا برگزار شد

شهروندان ونزوئلا برای انتخاب ۱۶۵ عضو پارلمان يا مجلس ملی آن کشور روز يکشنبه به پای صندوق های رای رفتند.

گمان می رود پس از اعلام نتايج رأی گيری، مجلس ملی همچنان در کنترل حزب سوسياليست وابسته به هوگو چاوز رييس جمهوری ونزوئلا، باقی بماند.

در اين ميان، پيش بينی می شود که مخالفان چاوز در آن کشور نفت خيز پس از يک دوره تحريم انتخابات پارلمانی اين بار بتوانند تعداد قابل توجهی نماينده در شورای ملی جديد، داشته باشند.

کانون توجه ناظران معطوف به اين است که آيا مخالفان چاوز می توانند در اين دور بيش از يک سوم کرسی های پارلمان را از آن خود کنند يا خير. در صورت موفقيت اپوزيسيون، سوسياليست های حامی چاوز می بايست برای ايجاد تغييرات اساسی در قوانين، دست به دامن نمايندگان مخالف چاوز شوند.

مجلس ملی ونزوئلا از سال ۲۰۰۵ ميلادی در دست حزب سوسياليست حامی چاوز، بوده است. سياستمداران مخالف رييس جمهوری ونزوئلا در آن سال به دليل نگرانی از بی انضباطی های انتخاباتی، انتخابات پيشين پارلمانی را تحريم کرده بودند.

حدود ۱۷ و نيم ميليون نفر از شهروندان ونزوئلا، واجد شرايط رأی دادن بوده اند و برای اين کار ثبت نام کردند و بيش از ۳۰۰ کانديدا، برای کسب کرسی های پارلمان ونزوئلا با يکديگر به رقابت پرداختند.

رأی دهندگان در کاراکاس روز يکشنبه با صدای ضبط شده شيپور بيدار باش که در سراسر شهر به طنين در آمد، بيدار شدند و پيش از سحرگاه در مراکز رای گيری صف کشيدند. چاوز از طرفداران خود خواسته بود تا بطور گسترده در انتخابات، شرکت کنند.

آقای چاوز با استفاده از حساب کاربری خود در سايت توييتر، يکی از شبکه های اجتماعی مجازی در اينترنت، اين درخواست را از هواداران خود کرد: «حمله.»

مخالفان هوگو چاوز از چند دستگی ها تا حدی عبور کرده و کانديداهای مشترکی را معرفی کرده اند. آنان مصمم هستند برای اولين بار در دوازده سال رياست جمهوری هوگو چاوز، قدرت انحصاری او را در هم بشکنند. هر دو گروه مخالف و موافق رييس جمهوری ونزوئلا، ناظرانی را در مراکز اخذ رای داشتند.

مسؤلان انتخاباتی می گويند بيش از ۳۶ هزار مرکز رای گيری در سراسر کشور تعيين شده بود و حدود ۲۵۰هزار سرباز، به همراه ۳۰ هزار مأمور نيروی شبه نظامی، از روند رای گيری، مراقبت می کردند.

XS
SM
MD
LG