لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۰

توافقات کنفرانس بلوک سلاک در کاراکاس


توافقات کنفرانس بلوک سلاک در کاراکاس
توافقات کنفرانس بلوک سلاک در کاراکاس

رهبران ۳۳ کشور آمريکای لاتين و حوزه دريای کارائيب که در نشستی در کاراکاس، پايتخت ونزوئلا، گرد آمده اند تعهد کردند با اتحاد بيشتر، اقتصاد خود را در مقابل بحران مالی جهان، حفاظت کنند.

هوگو چاوز، رييس جمهوری ونزوئلا، ميزبان اجلاس دو روزه رهبران ۳۳ کشور آمريکای لاتين و حوزه دريای کارائيب بود که بلوک سلاک ناميده می شود.

رييس جمهوری ونزوئلا در سخنرانی گشايش نشست اظهار اميدواری کرد که جامعه سلاک بتواند به عنوان وزنه ای در برابر آمريکا و کانادا عمل کند، و به نفوذ واشنگتن در قاره آمريکا خاتمه دهد.

اما بيشتر اعضای اين بلوک معتقدند اين سازمان برای تقويت روابط اقتصادی و حمايت سياسی ميان کشورها تشکيل شده است و از آن به عنوان سکويی برای به چالش کشيدن سياستهای آمريکا، استفاده نخواهد شد.

ديلما روسف، رييس جمهوری برزيل، اظهار داشت برای پيشرفت و کاميابی، کشورهای همسايه بايد به يکديگر ياری رسانند.

ديلما روسف گفت: زمان و فرصت آن رسيده است که اين روند را تحکيم کنيم. وقت آن رسيده که شرايط سياسی و اقتصادی مهمی را برای منطقه ايجاد کنيم. اين معنای واقعی جامعه آمريکای لاتين و کشورهای کاراييب است.

کشورهای آمريکای لاتين تاکنون از بحران اقتصاد اروپا و ايالات متحده در امان بوده اند و بيش از ۵ درصد رشد اقتصادی داشته اند.

حوان مانوئل سانتوس، رييس جمهوری کلمبيا، دراين نشست با اشاره به امکانات منطقه گفت: ما ديگر مجبور نخواهيم بود که تمامی سرمايه گذاری هايمان توسط اروپا و ايالات متحده باشد. ما امکانات بسياری برای سرمايه گذاری، نوآوری و توليد داريم - اگر همه با هم متحد شويم.

ايالات متحده بزرگترين شريک تجاری بسياری از کشور آمريکای لاتين و حوزه دريای کارائيب است.

برخلاف سازمان کشورهای آمريکايی* که مرکز آن در واشنگتن است و کوبا عضو آن نيست، اين بلوک، عضويت کوبا را پذيرفته است ولی کانادا و ايالات متحده، عضو آن نيستند.

* OAS

XS
SM
MD
LG