لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۲

جمهوری اسلامی در ونزوئلا خانه سازی می کند


جمهوری اسلامی در ونزوئلا خانه سازی می کند
جمهوری اسلامی در ونزوئلا خانه سازی می کند

دولت های ايران و ونزوئلا قراردادی را امضا کردند که به موجب آن ايران با صرف هزينه يک ميليارد دلاری، ده هزار خانه در ونزوئلا می سازد. اين قرارداد روز چهارشنبه در کاراکاس امضا شد. وزارت خارجه ونزوئلا با اعلام امضای قرارداد تاکيد کرد ۴۵ هزار شهروند ونزوئلائی با اجرای اين طرح، خانه دار می شوند.

ونزوئلا اميدوار است با اجرای اين طرح توسط ايران و نيز طرح های ديگری که با کشورهای چين، برزيل، و روسيه امضا کرده است مشکل کمبود مسکن در اين کشور آمريکای جنوبی را حل کند.

گفته می شود همکاريهای احتمالا پنهان هسته ای بين ايران و دولت هوگوچاوز وجود دارد.

دولت های ونزوئلا و جمهوری اسلامی در سال های اخير و به دنبال روی کارآمدن محمود احمدی نژاد بر ميزان همکاری های سياسی و اقتصادی خود افزوده اند و در واقع ونزوئلا کانون نفوذ ايران و حزب اله لبنان به کشورها ی آمريکای لاتين شده است.

واشنگتن که به مناسبات بسيار نزديک تهران- کاراکاس با ديده بدبينی می نگرد بتازگی شرکت نفت دولتی ونزوئلا را به خاطر همکاری با ايران تحريم کرد.

تهران در ماناگوا پايتخت نيکاراگوا هم يک مسجد با گنجايش ۴۵ هزار نفر بنا کرده در حالی که به گزارش رسانه های اين کشور فقير آمريکای لاتين شمار مسلمانان نيکاراگوا بيش ازچند صد نفر نيست. نيکاراگوا اخيراعلام کرد در ازای نفتی که از ايران دريافت می کند به جا ی دلار، تنها می تواند پشم به ايران صادرکند.

ايوو مورالس، رييس جمهوری بوليوی، نيز که از دوستان محمود احمدی نژاد است و کشورش از کمک ها ی ايران برخوردار است ماه پيش ميزبان وزير دفاع جمهوری اسلامی بود. اما پس ازآنکه دولت او مورد انتقاد جهانی قرار گرفت که چرا به کسی که به خاطر دست داشتن در انفجار مرکز يهوديان آرژانتين مورد پيگرد پليس بين الملل است اجازه ورود به بوليوی را داده است از احمد وحيدی خواسته شد خاک آن کشور را ترک کند و درپ ی آن ايوو مورالس به خاطر دعوت از وزير دفاع ايران عذر خواهی کرد.

XS
SM
MD
LG