لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۵۲

معترض ونزوئلايی که دست به اعتصاب غذا زده بود درگذشت


در ونزوئلا مردی که در مخالفت با سياست ملی کردن زمين های کشاورزی دولت دست به اعتصاب غذا زده بود درگذشت

کاراکاس، پايتخت ونزوئلا، روز سه شنبه شاهد مراسم سوگورای درگذشت فرانکين بريتو ۴۹ ساله بود. مردی که در مخالفت با سياست ملی کردن زمين های کشاورزی از سوی دولت ونزوئلا در يکی از ميادين کاراکاس دست به اعتصاب غذا زد، برخلاف ميلش به بيمارستان کاراکاس منتقل شد، و سرانجام روز دوشنبه در آنجا اعتصاب غذای او با مرگ وی پايان يافت.

تا بحال دولت ونزوئلا هيچگونه اظهارنظری در مورد درگذشت بريتو نکرده است ولی پيشتر دولت وی را يک بيمار روانی خوانده بود.

تصاوير قديمی وی که از يک تلويزيون محلی پخش شد، بريتو را نشان ميدهد که در مقابل ديوان عالی کشور ونزوئلا نسبت به سياست ملی کردن زمين های کشاورزی دست به اعتراض زده است.

پيش از در گذشت بريتو، جوليو سزار پينادا، يک از نامزدهای حزب مخالف دولت پرو -- لاتينو کنگرشنال -- در جمع خبرنگاران گفت که در سراسر آمريکای لاتين نمايندگان مردم بايد مدافع حقوق بشر بوده از حقوق مدنی مردم حفاظت کنند.

دولت ونزوئلا در سال ۲۰۰۳ دو و نيم ميليون هکتار زمين های کشاورزی مردم را تحت عنوان سياست ملی کردن زمين های کشاورزی مصادره کرد که ۲۴ هکتار آن متعلق به بريتو بود.

درگذشت بريتو زمانی رخ ميدهد که چند هفته بيشتر به انتخابات پارلمانی بيست و ششم ماه سپتامبر آن کشور باقی نمانده، و احزاب مخالف دولت اميدوارند که با احراز کرسی های بيشتری در پارلمان آن کشور اکثريت پارلمانی آقای چاوز و حزب سوسياليست وی را درهم شکسته و آنرا بخود اختصاص دهند.

برخی از منتقدان مخالف دولت مرگ بريتو را به داستان اورلاندو زاپاتا، يکی از مخالفان دولت کوبا، تشبيه کرده اند که در اعتراض به شرايط وخيم زندانها پس از ۸۵ روز اعتصاب غذا سرانجام در ماه فوريه گذشته در گذشت، که موجی از اعتراضات را بعلت نقض حقوق بشر در کوبا برانگيخت.

XS
SM
MD
LG