لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۰

در ونزوئلا مدير آخرين رسانۀ عمده مخالف هوگو چاوز متواری شد


graffiti, Caracas
graffiti, Caracas

شبکه تلويزيونی گلوبوويژن آخرين رسانۀ عمده مخالف هوگو چاوز، رئيس جمهوری ونزوئلا، به شدت هدف حملات و فشار های دولت آن کشور قرار دارد.

از زمان استعفای گيلِرمو زولاگا، مدير شبکه خبری گلوبوويژن در ماه فوريه گذشته منتقدان دولت از اين نگرانند که آيندۀ اين صدای آزاد و مستقل به کجا خواهد رفت . آقای زولاگا يک ماه پس از استعفا از طرف دولت، به توهين عليه شخص رييس جمهوری متهم شد.

حکم بازداشت آقای زولاگا هفته گذشته از طرف دولت صادر شد و منزل وی در کاراکاس مورد هجوم مأموران دولتی قرار گرفت.

آقای زولاگا با آنکه در حال حاضر متواری است و در خفا به سر می برد، پِرلا جيمز، وکيل مدافع او روز سه شنبه حاضر شد در مصاحبه ای با خبرگزاری رويترز شرکت کند.

پرلا جيمز مدعی است موکل او قربانی سيستم قضايی کشور شده و او به تصميم آقای زولاگا جهت عدم معرفی خويش به مراجع قضايی احترام می گذارد.

پرلا جيمز در اين مصاحبه گفت «وضعيت گيلِرمو زولاگا مانند وضعيت کشور است. وضعيت کسی است که در محيط دموکراتيک زندگی نمی کند، مثل وضعيت کسی است که در محلی زندگی می کند که کسی احترامی برای قانون قائل نيست، قانون اساسی رعايت نمی شود، اگر مانند حکومت فکر نکنی، تنبيه می شوی، بايد تحت پيگرد قرار بگيری، و بترسی، چرا که برای آنها اهميتی ندارد چه موقع رهايت خواهند کرد، و تا چه حد در موردت بی قانونی می شود، هيچ اصول و ارزشی وجود ندارد.»

زولاگا در يک تماس تلفنی از مکانی نامعلوم با شبکه تلويزيونی گلوبوويژن، خود را قربانی دسايس سياسی هوگو چاوز خوانده و گفته است که چاوز می خواهد صدای انتقاد او را ساکت کند و او به هيچ وجه حاضر نيست خود را به پليس معرفی کند.

طرفداران دولت در مخالفت با اين رسانۀ خصوصی می گويند، نسبت به رييس جمهوری، بيش از حد گستاخ بوده است.

چاوز ضمن متهم ساختن مخالفان خود به توسل به تبليغات عاجزانه عليه او، در آستانه انتخابات پارلمانی سپتامبر، می گويد به هيچ وجه تحمل تحريکات غيرقانونی را از رسانه ها ندارد. وی مدعی است مطبوعات داخلی به حدی آزاد است که گاهی حتی وی را مورد اهانت قرار می دهند.

چاوز اين هفته در مصاحبه ای با خبرگزاری بی بی سی گفت «ديده ايد که رسانه ها چطور مرا به باد انتقاد می گيرند؟ يا حتی به من توهين می کنند؟ من در مقابل فقط می خندم. اينجا اينقدر آزادی وجود دارد که حتی به رييس جمهوری هم توهين کنند.»

XS
SM
MD
LG