لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۰

پارلمان ونزوئلا در خواست چاوز را برای کسب اختیارات ویژه مورد تصويب قرار داد


پارلمان ونزوئلا در خواست چاوز را برای کسب اختیارات ویژه مورد تصويب قرار داد
پارلمان ونزوئلا در خواست چاوز را برای کسب اختیارات ویژه مورد تصويب قرار داد

هوگو چاوز رییس جمهوری ونزوئلا، خواستار اعطای اختیارات ویژه یک ساله از سوی کنگره آن کشور شده بود تا برخی لایحه ها را بدون تصویب قانونگذاران به اجرا گذارد.

درخواست چاوز از مجلس کنونی ونزوئلا در حالی صورت می گرفت که مجلس جدید آن کشور با شمار بیشتری از اپوزیسیون و مخالفان رییس جمهوری به زودی کار خود را آغاز خواهد کرد.

این درخواست که از سوی معاون رییس جمهوری به مجلس تقدیم شده با موافقت اولیه نمایندگان حامی دولت که اکثریت کرسی ها را در اختیار دارند، مواجه شد. این قانون به چاوز اجازه می دهد تا قوانین مورد نیاز را بدون لایحه مصوب مجلس به اجرا گذارد.

معاون رییس جمهوری ونزوئلا در این باره گفته است که آقای چاوز از این اختیار صرفا برای کسب اطمینان از سرعت تصویب «قوانین ویژه» استفاده خواهد کرد. از جمله قوانینی که برای کمک به آسیب دیدگان ناشی از سیل و رانش زمین اخیر، در ونزوئلا به کار گرفته می شود. هزاران نفر در اثر سیل و رانش زمین بی خانمان شده اند و در پناهگاه های موقتی دولتی ساکن هستند.

تنها ۵ نفر از ۱۶۵ نماینده مجلس به پیشنهاد رییس جمهوری آن کشور رای منفی دادند. مجلس ونزوئلا اختيارات درخواست شده را برای مدت ۱۸ ماه به آقای چاوز تفويض کرد.مخالفان رییس جمهوری او را متهم می کنند که از سیل و رانش زمین برای قدرت گیری و زیر پاگذاشتن رای قانونگذاران مخالف خود استفاده می کند.

این سومین باری است که در طی ۱۲ سال ریاست جمهوری هوگو چاوز به وی چنین قدرتی داده می شود.

XS
SM
MD
LG