لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۷

گوایدو و معترضان به مادورو دوباره به خیابان آمدند؛ چین با گوایدو مذاکره می کند


مخالفان دولت ونزوئلا روز سه شنبه برای تحت فشار گذاشتن نیکلاس مادورو به خیابان ها رفتند و خواستار آن شدند که او اجازه دهد کمک های انسانی وارد کشور شود.

خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت، ۲۳ فوریه (یازده روز دیگر) را به عنوان یک ضرب الاجل تعیین کرد تا نیکلاس مادورو اجازه ورود کمک های انسانی را بدهد.

او روز سه شنبه گفت که در حال بسیج کاروانی از ونزوئلایی‌ها برای دریافت کمک های انسانی در آن سوی مرز کلمبیا است. او همچنین منطقه ای در برزیل را به عنوان نقطه دوم ارسال کمک های انسانی اعلام کرد.

مردم ونزوئلا با کمبود مواد غذایی و دارویی رو به رو هستند و آمریکا بیش از یکصد میلیون دلار کمک برای آنها فرستاده است.

به گزارش رویترز، تظاهرات روز سه شنبه، ۲۳ بهمن، تقریبا سه هفته پس از آن برگزار می شود که خوان گوایدو، رئیس مجمع ملی، با استفاده از یک ماده قانون اساسی خود را رئیس جمهوری موقت ونزوئلا اعلام کرد و گفت انتخاب دوباره مادورو در سال گذشته میلادی، تقلبی بوده است.

چین در تلاش برای مذاکره با گوایدو

در همین حال، روزنامه وال استریت ژورنال از تماس چین با گوایدو برای حفظ سرمایه‌گذاری های پکن در ونزوئلا خبر داده است.

به نوشته این روزنامه، وزارت خارجه چین به درخواست برای اظهار نظر درباره این خبر واکنشی نشان نداده است؛ اما در هفته های اخیر، وزارت خارجه چین به نوعی اعلام کرده بود که پکن برای حفظ منافعش چنین گفت‌وگوهایی را انجام می‌دهد.

آمریکا و بیشتر کشورهای غربی دیگر گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا به رسمیت شناخته اند؛ اما مادورو از حمایت کشورهایی نظیر روسیه و چین برخوردار است و عملا کنترل نهادهای کشوری از جمله ارتش را در دست دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG