لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۶

اميد مدير تلويزيون تعطيل شده ونزوئلا به بازگشايی پس از شکست چاوز


مدير کانال راديو و تلويزيون کاراکاس در ونزوئلا اميدوار است با شکست هوگو چاوز در انتخابات رياست جمهوری ماه اکتبر، فعاليتهای اين مؤسسه از سر گرفته شود.
کانال راديو و تلويزيون «آر سی تی وی» پس از ۵۴ سال فعاليت، از سال ۲۰۰۷ تا کنون به اتهام حمايت از توطئه کودتای نافرجام عليه هوگو چاوز، تعطيل شده است.
استوديوهای ساختمان راديو و تلويزيون کاراکاس، کانال قديمی و پرطرفدار ونزوئلا، روز چهارشنبه بعد از پنج سال که از بسته شدنش می گذرد، هنوز خالی و تاريک است.
دالانها و سرسراهای سوت و کور ساختمان گاه گاه از صدای کفش يکی از کارمندان قديمی از خواب می پرند.
مارسل گرانير، مدير عامل اين کانال تلويزيونی ونزوئلا، روز سه شنبه گفت که جلوگيری از فعاليت اين مؤسسه، نقض موازين حقوق انسانی و حمله به آزادی بيان تلقی می شود.
از آنجا که «آر سی تی وی» موضعی انتقاد آميز عليه هوگو چاوز و سياستهای سوسياليستی او داشت، دولت از سال ۲۰۰۷ به اتهام حمايت اين رسانه از کودتای نافرجام سال ۲۰۰۲ عليه چاوز، از تجديد جواز کار آن خودداری کرد.
در پی اين اقدام، تابلو راديو تلويزيون کاراکاس بلافاصله از سر در ساختمان ناپديد شد. در سال ۲۰۰۷ حدود ۸ هزار نفر بيکار شدند و در حال حاضر فقط ۵۰۰ نفر در کل ساختمان فعاليت دارند. به گفته مارسل گرانير، اين کانال در حال حاضر هيچگونه بازده مستقلی ندارد و تنها فعاليت آن همکاری با کانال های ديگر در داخل ونزوئلا يا ساير کشورهای آمريکای لاتين است.
گرانير می گويد: «آر سی تی وی» در اين مدت به رغم آنکه از لحاظ مالی بسيار در مضيقه بوده اما توانسته روی پايش بايستد.
سازمان راديو و تلويزيون «آر سی تی وی» در سال ۱۹۵۳ تأسيس شد. اين مؤسسه با توليد برنامه های متنوع، از گزارشهای خبری گرفته تا مناظره های تلويزيونی و سريالهای خانوادگی و ساير برنامه های سرگرم کننده، قديمی ترين و پرطرفدارترين کانال راديو و تلويزيونی ونزوئلا بود.
کارکنان راديو و تلويزيون کاراکاس می گويند، در حال حاضر يکی از برنامه هايی که با همکاری اين مؤسسه برای کانالهای تلويزيونی ونزوئلا تهيه می شود، برنامه ای است تحت عنوان: چه کسی می خواهد ميليونر شود.
XS
SM
MD
LG