لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۵

به دنبال فراخوان خوان گوایدو: مردم ونزوئلا در اعتراض به رژیم مادورو به خیابان‌ها آمدند


رئیس جمهوری موقت ونزوئلا روز شنبه ۱۸ اسفند از مردم کشورش خواست علیه رژیم فاسد و ناکارآمد نیکلاس مادورو، که کشور را در تاریکی نگه داشته، تظاهرات کنند.

به گزارش رویترز، خوان گوایدو با انتشار چند پیام در توئیتر اعلام کرد که برای ادامه فشار بر نیکلاس مادورو، خود او در تظاهرات امروز در پایتخت شرکت خواهد کرد.

آقای گوایدو همچنین گفت، نیروهای مادورو می‌خواهند ما را خسته کنند، اما دیگر هیچ راهی برای مهار مردمی که تصمیم گرفته‌اند به غصب کشورشان پایان دهند ندارند.

سناتور مارکو روبیو، که در هفته‌های اخیر در حمایت از خواست مردم ونزوئلا در شبکه‌های اجتماعی بسیار فعال بوده است، تصاویر پیوستن گوایدو به تظاهرات را بازنشر کرد.

آسوشیتدپرس هم در گزارشی نوشت، مخالفان مادورو در حالی به خیابان‌های کاراکاس و دیگر شهرها آمدند که نیروهای وابسته به رژیم تدابیر امنیتی ویژه‌ای اتخاذ کرده‌اند.

به نوشته این خبرگزاری، گروهای مختلف معترضان تلاش کردند از سد نیروهای امنیتی، که سعی داشتند مانع پیوستن آنها به تظاهرات اصلی در پایتخت شوند، عبور کنند.

واحدهای پلیس و نیروهای گارد ملی در چهارراه‌ها و مسیرهای اصلی منتهی به محل برگزاری تظاهرات که خوان گوایدو قرار بود در آن حضور یابد، مستقر شده‌اند.

فراخوان رهبر مخالفان ونزوئلا برای تظاهرات علیه سیاست‌های مادورو و خاموشی‌های گسترده اخیر، در حالی است که گروهی از طرفداران رژیم هم به خیابان‌ها آمدند.

هر چند صبح روز شنبه اعلام شد که از وسعت خاموشی‌ها و قطعی برق کاسته شده است، اما ساعاتی بعد خبرگزاری‌ها از قطع برق در نقاط بیشتری از کشور خبر داده‌اند.

جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری ایالات متحده روز گذشته در توئیتی نوشت، شبکه برق ونزوئلا به دلیل فساد و سهل انگاری رژیم مادورو از هم پاشیده است.

ایالات متحده و بیش از پنجاه کشور دیگر جهان که ریاست جمهوری موقت خوان گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند، از نیکلاس مادور می‌خواهند از قدرت کناره‌گیری کند.

آمریکا نخستین کشوری بود که ریاست جمهوری موقت گوایدو را در سوم بهمن به رسمیت شناخت و از سایر کشورهای جهان نیز خواست سیاست مشابهی را در پیش بگیرند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG