لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۸

رهبر اوپوزیسیون ونزوئلا خود را تسلیم کردلئوپولدو لوپز رهبر اوپوزیسیون ونزوئلا، روزسه شنبه پس از چند روز پنهان بودن ظاهرشد، در تظاهرات ضد دولتی در کاراکاس سخن گفت و سپس خود را به نیروهای امنیتی تسلیم کرد.

اقتصاد دان ۴۲ ساله تحصیلکرده هاروارد که رهبری جنبش اعتراضی را برعهده داشته است، به اتهاماتی از جمله قتل و تروریسم تحت تعقیب بود. او گفت تسلیم شدن به پلیس چشمان جهانیان را به دولت سوسیالیستی ونزوئلا که روز بروز خود کامه تر می شود باز خواهد کرد.

لوپز در جمع حدود ۵ هزار نفر از طرفدارانش گفت برای دافاع از باورهایش و حق قانونی اعتراض صلجویانه، از رفتن به زندان نمی ترسد.

نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ، لوپز را به تحریک مردم به و رهبری توطئه ای برای سرنگونی او با حمایت آمریکا متهم می کند.

روزها اعتراضات خیابانی علیه دولت به مرگ چهار تن منجر شده است. حزب اراده مردم، به رهبری لوپز، به تورم فزاینده، کمبود کالا در فروشگاه ها و گسترش بزهکاری معترض است.

بگزارش اسوشیتد پرس، تظاهرات رقیب یک روز پس از آن برپا شد که دولت نیکولاس مادورو رئیس جمهوری به سه مقام سفارت آمریکا ۴۸ ساعت فرصت داد کشور را ترک کنند و آنها را به حمایت از آنچه آنرا «توطئه های مخالفان برای سرنگون کردن دولت سوسیالیست او» نامید، متهم ساخت. امریکا این اتهام را رد کرده است.

دولت ونزوئلا دولت اوباما را به طرفداری از معترضین دانشجو که آنها را مسئول خشونت و کشته شدن سه تن در هفته گذشته می داند متهم می کند. مادورو مدعی است امریکا سعی دارد برای استیلای دوباره بر بزرگترین تولید کننده نفت در آمریکای جنوبی، به ناآرامی در کشور دامن بزند.

در واشنگتن، سخنگوی وزارت امور خارجه چنین اتهاماتی را بی اساس خواند و از دولت ونزوئلا خواست به اوپوزیسیون به گفت و گو بنشیند.

روز دوشنبه، وزیر امور خارجه ونزوئلا گفت سه کارمند ارشد کنسولگری آمریکا به این دلیل اخراج می شوند که سعی داشتند زیر پوشش کارهای مربوط به ویزا در دانشگاه ها رخنه کنند.
XS
SM
MD
LG