لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۴

خروج گواتمالا از پیمان نفتی پتروکاریبه ونزوئلا


کارن کاردونا، سخنگوی معاون رئیس جمهوری گواتمالا، گفت ما منافع و امتیازاتی که از پیوستن به این پیمان انتظار داشتیم را بدست نیاورده ایم.

سخنگوی معاون رئیس جمهوری گواتمالا گفت که این کشور از عضویت پیمان نفتی پتروکاریبه وابسته به ونزوئلا خارج شده است. سخنگو روز گذشته دلیل خروج از این پیمان را قصور دولت ونزوئلا در ارائه قیمت مناسب برای خرید نفت و نرخ منصفانه بهره عنوان کرد.

گواتمالا در ماه مه گذشته به ۱۸ کشور عضو این پیمان پیوست و انتظار داشت، تا بعنوان یک هم پیمان، بدهی و پرداختهای معوقه خود بابت خرید نفت از ونزوئلا را با بهره ای کمتر از دو درصد بپردازد.

کارن کاردونا، سخنگوی معاون رئیس جمهوری گواتمالا، گفت ما منافع و امتیازاتی که از پیوستن به این پیمان انتظار داشتیم را بدست نیاورده ایم.

هوگو چاوز، رئیس جمهور پیشین ونزوئلا، در سال ۲۰۰۵ میلادی پیمان نفتی پتروکاریبه را تأسیس کرد تا کشورهای عضو این پیمان بتوانند نفت مورد نیاز خود را از ونزوئلا با قیمت و اقساطی مناسب، یعنی پائین تر از نرخ بازار، خریداری کنند.

به نظر میرسد ونزوئلا که با کمبود نقدینگی و کاهش تولید مواجه شده است، تلاش میکند تا تغییراتی در فروش قسطی نفت بوجود آورد.

در همین رابطه الیاس خاوا، وزیر امور خارجه ونزوئلا، که از مکزیک دیدن میکند، روز گذشته، بدون ذکر جزئیات، گفت که پیمان پتروکاریبه وارد مرحله تازه ای شده است، و از یک پیمان صرفاً نفتی، به یک پیمان پویا و پربار انرژی مبدل خواهد شد.

از سوی دیگر، هندوراس که همزمان با گوآتمالا در ماه مه گذشته به این پیمان پیوست، از ماه اوت گذشته در انتظار رسیدن نفت خریداری شده از ونزوئلاست، که بگفته مقامات مسئول در کاراکاس به دلیل مشکلات فنی در پالایشگاه های نفتی ونزوئلا، به تأخیر افتاده است.
XS
SM
MD
LG