لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۱

وزیر خارجه ونزوئلا با متحدان ضد آمریکایی در خاورمیانه ملاقات می کند


وزیر خارجه ونزوئلا (سمت چپ) در کنار همتای لبنانی‌اش
وزیر خارجه ونزوئلا (سمت چپ) در کنار همتای لبنانی‌اش

بخش انگلیسی صدای آمریکا - وزیر خارجه ونزوئلا در دیدار با متحدان ضد آمریکایی در خاورمیانه گفت که خوان گوایدو، رهبر مخالفان، قانون اساسی را نقض کرده است و قوه قضاییه باید به آن رسیدگی کند.

مجلس موسسان که به نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا، وفادار است، مصونیت پارلمانی خوان گوایدو را باطل کرده و او را با خطر بازداشت برای آن چه که به زعم آن مجلس «نقض قانون اساسی، هنگام معرفی خودش به عنوان رئیس جمهوری موقت در ماه ژانویه» بود، روبرو کرده است.

خورخه آریاسا، وزیر خارجه ونزوئلا، درباره گوایدو در بیروت به خبرنگاران گفت: «او بخش مهمی از قانون اساسی را زیر پا گذاشته است. از این رو قوه قضاییه باید به وضعیت آنهایی که قانون ونزوئلا را نقض کرده اند رسیدگی کند.»

آریاسا در بیروت با رئیس جمهوری و وزیر خارجه لبنان ملاقات کرد. انتظار می رود او پیش از سفر به سوریه با یک مقام گروه تروریستی حزب‌الله دیدار کند.

ایالات متحده و حدود ۵۰ کشور دیگر گوایدو را رهبر دوره گذار ونزوئلا می‌دانند و تاکید دارند که به قدرت رسیدن دوباره مادورو در انتخابات سال گذشته، فاقد مشروعیت بوده است. کاخ سفید نیز پیشتر در بیانیه ای اعلام کرده بود که متعهد است جلوی دزدیده شدن پول مردم ونزوئلا توسط دولت مادورو و بازداشت کسانی که برای تغییرات سیاسی تلاش می‌کنند را بگیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG