لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۰۲:۱۲

دانشجويان اعتصابی ونزوئلا خواستار ملاقات با نمایندگان حقوق بشر سازمان قاره آمریکا و خوزه میگل اینسولزا شدند


دانشجويان اعتصابی ونزوئلا خواستار ملاقات با نمایندگان حقوق بشر سازمان قاره آمریکا و خوزه میگل اینسولزا شدند

شماری لباس شخصی سرخپوش هوادار چاوز که خود را نیروهای بولیواری می نامند با کوکتل مولوتف به دفتر دانشگاه حمله ور شدند

شماری از دانشجویان معترض هوادار دمکراسی از دانشگاههای گوناگون ونزوئلا در کاراکاس، پایتخت این کشور گردآمده و در اعتراض به آنچه زیرپانهادن حقوق بشر توسط دولت چاوز دانسته اند، اعتصاب غذا کرده و اینک در آستانه سومین هفته آن هستند. هرچند این دانشجویان از سوی لباس شخصی های سرخپوش هوادار چاوز زیر فشار هستند تا به اعتراضات خود پایان دهند زیرا بیم آن می رود، دامنه این اعتراضات به خیابانهای پایتخت بکشد.

دانشجویان می گویند: دولت چاوز اجازه ندارد، به بهانه پشتیبانی از طبقات فقیر، و کمکهای مالی به مردم محروم، حقوق شهروندی را امتیازی متعلق به طبقات مرفه جامعه معرفی و به محدود کردن آزادیهای سیاسی- اجتماعی در جامعه اقدام کند. زیرا قانون اساسی کشور، تحت هیچ انگیزه ای، از جمله جنگ یا حوادث طبیعی، به دولتهای حاکم، اجازه اعمال استبداد نمی دهد. از این رو، دانشجویان خواهان دیدار با نمایندگان حقوق بشر سازمان قاره آمریکا و خوزه میگل اینسولزا، دبیرکل این سازمان شده اند. دانشجويان اعتصابی ونزوئلا خواستار ملاقات با نمایندگان حقوق بشر سازمان قاره آمریکا و خوزه میگل اینسولزا شدند

یکی از رهبران اعتصابی می گوید «گردهمایی ما در اینجا نه سیاسی است، نه اقتصادی، نه مالی. این نبردی دشوار؛ اما ستایش برانگیز است. من معتقدم همه مردم ونزوئلا باید به یاری این جنبش برخیزند. ما به مردم خودمان اعتماد داریم. جامعه جهانی نیز از ما پشتیبانی می کند.»

وکیل دانشجویان اعتصابی می گوید: «آنچه دانشجویان در پی آنند این است که کمیسیون حقوق بشر سازمان کشورهای قاره آمریکا به اینجا بیاید. دانشجویان در این باره به دبیرکل سازمان نیز اطلاع داده اند.»

یک دانشجوی اعتصابی نیز می گوید «تا زمانی که نمایندگان حقوق بشر سازمان قاره آمریکا با ما گفتگو نکرده اند، اعتصاب غذای ما ادامه خواهد يافت.»

در همين حال از دانشگاه مرکزی شهر میریدای ونزوئلا خبر رسیده است که شماری لباس شخصی سرخپوش هوادار چاوز، که خود را نیروهای بولیواری می نامند، با کوکتل مولوتف به دفتر دانشگاه حمله ور شدند؛ زیرا گفته اند مدیریت این دانشگاه از اعتصاب غذای دانشجویان پشتیبانی کرده است.

XS
SM
MD
LG