لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۵

ونزوئلا نفتکش‌های ایرانی حامل سوخت به آن کشور را همراهی خواهد کرد؛ واکنش پنتاگون


بخش انگلیسی صدای آمریکا - وزیر دفاع ونزوئلا می گوید هواپیماها و کشتی‌های ارتش آن کشور نفتکش‌های ایرانی حامل سوخت برای آن کشور تشنه بنزین و گازوئیل را در صورت هر گونه اقدام ایالات متحده همراهی خواهند کرد.

همزمان سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون نیز گفت: محموله‌های ارسالی ایران به ونزوئلا ناقض تحریم‌های جهانی علیه دو کشور است.

بر اساس گزارش ها، ایران پنج نفتکش به ونزوئلا اعزام کرده است و قرار است هزینه بنزین و محصولات مشابه داخل آنها را به شکل طلا از ونزوئلا بگیرد.

ولادمیر پادرینو لوپز، وزیر دفاع ونزوئلا، روز چهارشنبه گفت که نیروهای دریایی و هوایی آن کشور از پنج نفتکش ایرانی استقبال، و آنها را در مرزهای آبی ونزوئلا همراهی می‌کند. او نفتکش‌های حامل سوخت را با کمک‌های بشردوستانه‌ای که چین و روسیه برای کمک به مبارزه با ویروس کرونا به ونزوئلا فرستادند، مقایسه کرد.

یک نیروی متشکل از شناورهای ایالات متحده شامل ناوشکن ها و دیگر رزمناوها، از منطقه دریای کارائیب برای جلوگیری از فعالیت‌های قاچاق مرزبانی می‌کنند. مقام‌های ونزوئلا آنها را یک تهدید می بینند، اما مقام های ایالات متحده هنوز از طرحی برای توقف نفتکش های ایرانی خبر نداده و یا تهدیدی را در این باره مطرح نکرده‌اند. ایران و ونزوئلا هر دو هدف تحریم های اقتصادی آمریکا بوده اند.

ساموئل مونکادا، سفیر ونزوئلا در سازمان ملل متحد، با انتقادی تند از ایالات متحده گفت هر گونه تلاش برای متوقف کردن نفتکش‌ها غیرقانونی خواهد بود.

انتظار می رود نفتکش های ایرانی طی روزهای آتی به آب های ونزوئلا برسند.

شورای امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه در توییتی گفت برای نیکلاس مادورو راه های نجات مالی محدودی مانده است: «کارزار فشار حداکثری ما شامل تحریم های مالی و اقتصادی تا پایان یافتن استبداد مادورو ادامه خواهد داشت. بحران انسانی و اقتصادی که ونزوئلا متحمل می شود تنها تقصیر یک نفر است: مادورو.»

دریاسالار کریگ فالر، فرمانده ارشد ارتش ایالات متحده در منطقه آمریکای لاتین، دوشنبه گفت که ارسال بنزین به ونزوئلا در چارچوب الگوی فراگیر تلاش ایران برای «کسب برتری موقعیتی در همسایگی [آمریکا] و در تضاد با منافع ما» قرار می‌گیرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG