لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۱

حزب حاکم نیکلاس مادورو در انتخابات پارلمانی ونزوئلا شکست خورد


مخالفان رئیس جمهور مادرو، پیشاپیش، پیروزی شان را جشن می گیرند.
مخالفان رئیس جمهور مادرو، پیشاپیش، پیروزی شان را جشن می گیرند.

شورای ملی انتخابات ونزوئلا اعلام کرد، نامزدهای حزب مخالف دولت ونزوئلا در انتخابات پارلمانی آن کشور، موفق به کسب ۹۹ کرسی شده اند و حزب حاکم سوسیالیست که هفده سال در قدرت است، تنها ۴۷ کرسی را از آن خود کرده است.

مجلس ملی ونزوئلا ۱۶۷ کرسی دارد و هنوز آرای برخی از حوزه‌های انتخاباتی اعلام نشده است؛ با این حال نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا یکشنبه شب در سخنان کوتاهی شکست حزب سوسیالیست را پذیرفت.

مخالفان دولت ونزوئلا که از پیروزی قاطع به وجد آمده‌اند، تا اولین ساعات صبح دوشنبه به جشن و پایکوبی در خیابان‌های کاراکاس، پایتخت ونزوئلا پرداختند.

ائتلافی از مخالفان که در انتخابات پارلمانی ونزوئلا به پیروزی رسیده، نام "میزگرد اتحاد دموکراتیک" را برای خود انتخاب کرده اند و ناظران، اکثر احزاب و گروه‌های تشکیل دهنده این ائتلاف را متمایل به طیف راست طبقه بندی می‌کنند.

جان کری وزیر خارجه ایالات متحده روز دوشنبه در پیامی، ضمن تبریک به اپوزوسیون ونزوئلا به مناسبت پیروزی در انتخابات روز یکشنبه، از همه احزاب سیاسی ونزوئلا خواست برای رسیدن به توافق و رویارویی با چالش‌های اقتصادی و اجتماعی موجود با یکدیگر گفت‌وگو ‌کنند.

شکست حزب حاکم سوسیالیست که در تقریبا دو دهه اخیر در قدرت بوده، ضربه بزرگی برای رئیس جمهوری ونزوئلا است، اما مادرو معتقد است که حامیان سرخ پوش این حزب مجددا اکثریت کرسی‌های مجلس ملی را به خود اختصاص خواهند داد.

رئیس جمهوری ونزوئلا گفت "کاملا مطمئنم که با مبارزه، استقامت، و وفاداریمان، بر این وضعیت غلبه می کنیم و راه‌های جدید پیروزی برای اکثریت انقلابی چاویست را که از مبارزات سال های آینده سر بر خواهد آورد، باز خواهیم کرد."

نیکلاس مادورو دو سال جانشین هوگو چاوز رئیس جمهوری پیشین ونزوئلا شد که به دلیل بیماری در گذشت. آقای چاوز به سیاست های ضدآمریکایی اش مشهور بود.

بخش اعظم درآمد ونزوئلا از فروش نفت تامین می‌شود و کاهش قیمت‌ آن در سال جاری، به علاوه گسترش جرم و جنایت و تورم، بحران اقتصادی مزمنی را بوجود آورده و به نا‌رضایتی اقشار گوناگون مردم منجر شده است.

"لیلیان تین توری"، همسر لئوپولد لوپز شهردار سن کریستوبال که از رهبران مخالفان بوده و در حبس خانگی است، گفت در این پیروزی سرنوشت ساز، نباید یاد مخالفانی را که سرسختانه اعتصاب غذا کرده بودند و خاطره ۱۰۴ جوانی را که زندانی سیاسی‌اند، فراموش کرد.

هنوز نتایج نهایی شمارش آرای نوزده حوزه انتخاباتی اعلام نشده و اگر این روند برای نامزدهای مخالفان در آن حوزه‌ها نیز تکرار شود، مخالفان با به دست آوردن دو سوم از کرسی‌های مجلس می‌توانند، به طور جدی با سیاست‌های دولت حاکم مقابله کنند.

XS
SM
MD
LG