لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۹

ونزوئلائی ها در انتخابات تعیین جانشین چاوز


ونزوئلائی ها امروز، یکشنبه برای انتخاب رئیس جمهوری جدید در انتخابات ویژه ای رای می دهند که برای گزینش جانشین هوگو چاوز فقید ترتیب داده شده است.

مبارزات انتخاباتی، تلخ و تند، و توام با توهین و رجزخوانی کاندیداها علیه یکدیگر بوده است.
نیکلاس مادورو، کفیل فعلی ریاست جمهوری، که آقای چاوز او را برای جانشینی خود برگزیده بود، و انریکو کاپریلس، رهبر اپوزیسیون، کاندیداهای رقیب در این انتخابات اند.

مادورو که ۵۰ ساله است، و کارنامه ای از رانندگی اتوبوس گرفته تا عهده داری مقام وزیر امورخارجه را در اختیار دارد، مبارزات انتخاباتی را با یک پیشتازی دو رقمی در نظر سنجی ها آغاز کرد، اما این پیشتازی با نزدیک شدن روزهای انتخابات، به میزانی قابل توجه کاهش یافت.

کاپریلس، ۴۰ ساله است، و به رغم سابقه استانداری، در انتخابات سال گذشته با تفاوتی ۱۱ درصدی، رقابت را به آقای چاوز باخت. او، مادورو، و دولت چاوز را به کوتاهی در حل مشکلات اقتصادی ونزوئلا، از جمله کمبود های مواد غذائی، و جرائم رو به گسترش، متهم کرده است.

مادورو به سابقه کارگری خود افتخار می کند و می گوید کاپریلس به طبقه متوسطی تعلق دارد که قادر نیست فقرا را بشناسد.

مادورو می گوید مسیری را ادامه می دهد که به توصیف او انقلاب چاوزی است، وبه گفته حامیانش، به استفاده از ثروت نفتی برای خارج ساختن میلیون ها نفر از گرداب فقر منجر شده است.

آقای چاوز ماه گذشته پس دوسال مبارزه با سرطان درگذشت.
او سوسیالیست دو آتشه ای بود که نخستتین بار در سال ۱۹۹۸ به ریاست جمهوری برگزیده شد. چاوز با اتخاذ سیاست هائی نظیر دولتی کردن شرکت های بزرگ و پشتیبانی از رهبرانی نظیر فیدل کاسترو در کوبا، محموداحمدی نژاد در ایران، و معمر قذافی در لیبی، دشمنی آمریکا و دیگران را برانگیخت.

اپوزیسیون ، چاوز را به دیکتاتورشدن متهم می کرد، اما بسیاری از مردم فقیر ونزوئلا به او احترام می گذاشتند.
XS
SM
MD
LG