لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۸

رسانه های مردمی علیه رسانه های دولتی ونزوئلا


حزب حاکم در ونزوئلا، به فاصله چند ساعت پس از اعلام پیروزی ضعیف اش در انتخابات ریاست جمهوری، رسانه های دولتی را مملو از اتهاماتی ساخت مبنی بر اینکه اغتشاش گران در اپوزیسیون، برای انتقام، به درمانگاه ها در محله های کوبائی در نقاط مختلف کشور با بمب های آتش زا حمله کرده اند.
خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی از کاراکاس ، پایتخت ونزوئلا، می گوید اکنون پس از گذشت بیش از یک هفته، در ونزوئلا منازعه ای ملی در حال شکل گرفتن است زیرا اپوزیسیون با یک ضد حمله نسبتاً موفقیت آمیز رسانه ای نشان می دهد که در طرح اتهامات به گونه جدی اغراق شده است، و یا کاملاً با توسل به جعل همراه بوده است.
حامیان اپوزیسیون با انتشارتصاویری توام با تاریخ از درمانگاه ها که سالم اند، به وضوح نشان داده اند که چگونه تلفن های دستی دوربین دار، صفحات توئیتر و یا فیس بوک می توانند از پس مقابله با دولتی برآیند که سابقه سلطه آن بر رسانه های دولتی به دوره چهارده ساله ریاست جمهوری هوگو چاوز باز می گردد.
این تقابل در عین حال منجر به تشدید تشنج در کشوری شده است که به شدت دستخوش تفرقه و دو دستگی میان حامیان دولت و مخالفانی است که مدعی به سرقت رفتن انتخابات چهاردهم آوریل هستند.
ایریس وارلا، رئیس زندان های کشور روزسه شنبه اعلام کرد در حال آماده ساختن سلولی دریکی از زندان ها برای ارنریکو کاپریلس، کاندیدای اپوزیسیون است، زیرا به گفته او، کاپریلس حملات ادعائی به درمانگاه ها و خشونت های دیگر علیه حامیان دولت و ساختمان های دولتی را هدایت کرده است.
چاوز با سابقه ای طولانی در طرح ادعاهائی که هیچگاه آنها را به اثبات نرساند، دهها توطئه ترور علیه خود را تا پیش از درگذشتن از سرطان در ماه مارس تقبیح و محکوم کرده بود. اما نیکلاس مادورو، وارث اش، نشان داده است بیش از او مستعد و مایل به طرح اتهاماتی بیشتر و حتی سنگین تر است. او هفته پیش از انتخابات مدعی شد مزدوران سالوادوری و کلمبیائی برای خرابکاری وارد ونزوئلا شده اند. دولت تاکنون هیچ مدرکی برای اثبات این ادعا ارائه نداده است.
تیندو گوئیا، رئیس بزرگترین انجمن روزنامه نگاران ونزوئلا می گوید بنظر نمی رسد دولت توانسته باشد مردم بدگمان به رسانه های تحت کنترل های حکومتی را از اتکای روز افزون به گزارشهای مردمی در رسانه های اینترنتی باز داشته باشد.
مقامات وزارت بهداری به درخواست های اظهار نظر در این باره پاسخ نداده اند اما وزیران وزارتخانه های دیگر می گویند تعمیر و مرمت درمانگاه ها با چنان سرعتی انجام گرفت که فرصتی برای مستند سازی آسیب ها وجود نداشت.
۵۶۱ درمانگاهی که چاوز دائر ساخت نمادی قوی از تلاش برای مقابله با فقر شدید از طریق استفاده از بزرگترین ذخائر نفتی جهان و تزریق آن به یک اقتصاد سوسیالیستی است که مناسباتی عمیق با کوبا دارد. براساس قراردادی میان چاوز و کوبای فیدل کاسترو، هزاران پزشک کوبائی برای مداوای فقرا در زاغه نشین ها ویا روستاهای عقب افتاده ونزوئلا مستقر شده اند، ضمن آنکه ونزوئلا میلیارد ها دلار به کوبا از طریق ارسال نفت کمک می کند.
در همین حال خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی از کاراکاس می گوید انریکو کاپریلس رهبر اپوزیسیون ونزوئلا ضمن رد شکست در انتخابات اخیر ریاست جمهوری می گوید دولت نیکلاس مادورو انتخابات را دزدیده است.
کمیسیون ملی انتخابات ، مادرو، وارث سیاسی هوگو چاوز را با یک اختلاف ضعیف یک و هشت دهم درصدی، برنده انتخابات چهاردهم آوریل معرفی کرده است، که برای جایگزینی رهبر فقید ترتیب داده شده بود.
اما اعضای اپوزیسیون ضمن مطرح ساختن اتهام تقلب می گویند بعضی ها چندین بار رای داده اند، و حتی بعضی از آرا زیر نام افرادی است که مدت ها پیش فوت کرده بودند.
کاپریلس خواستار بازبینی روش رای گیری، و بازشماری کامل آرا شده است، اما کمیسیون انتخابات چنین اقدامی را قانونا غیر ممکن دانسته است.
XS
SM
MD
LG