لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۲

دولت آمریکا به خوان گوایدو برای انتخاب مجدد به ریاست پارلمان ونزوئلا تبریک گفت


بخش انگلیسی صدای آمریکا - وزارت خارجه آمریکا، با عمیق تر شدن بحران سیاسی در ونزوئلا، انتخاب مجدد خوان گوایدو به ریاست مجمع ملی ونزوئلا را تبریک گفت.

الیوت ابرامز، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ونزوئلا، روز دوشنبه، در یک کنفرانس خبری گفت: «ما امسال هم در پی همکاری با خوان گوایدو و اکثریت محکم مجلس ونزوئلا هستیم که به حمایت از دموکراسی ادامه می دهند. ما به همکاری با احزاب سیاسی دموکراتیک ونزوئلا و میلیون ها ونزوئلایی که خواهان پایان یافتن دیکتاتوری اند ادامه خواهیم داد.»

ابرامز گفت نیکلاس مادورو و حامیانش از آن جا رای کافی برای انتخاب رئیس جدید پارلمان نداشتند مجبور به استفاده از نیروی نظامی برای جلوگیری از ورود گوایدو به پارلمان شدند.

هماهنگ کننده سیاست دولت آمریکا در ونزوئلا در پاسخ به این پرسش که آیا کشورهای همسایه ونزوئلا با این شرایط گزینه نظامی را مد نظر خواهند داشت، گفت نه: «فکر نمی کنم آن ها راه حل نظامی را در نظر داشته باشند. آن ها بسیار نگران موج پناهجویی هستند که در سطح بالایی ادامه دارد.»

طی چهار سال گذشته حدود چهار میلیون و ششصد نفر از مردم ونزوئلا از کشورشان گریخته اند که حدود ۱۶ درصد جمعیت ونزوئلا محسوب می شوند.

تلویزیون دولتی ونزوئلا لوئیز پارا را به عنوان رئیس جدید پارلمان این کشور معرفی کرده است.

دولت ترامپ اوایل بهمن سال گذشته خوان گوایدو، رئیس مجمع ملی ونزوئلا و رهبر مخالفان این کشور آمریکای لاتین، را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت شناخت و حکومت نیکلاس مادورو را «غاصب قدرت» و «نامشروع» خواند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG