لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۲

دولت ونزوئلا بعد از چهار ماه مرز کلمبیا را باز کرد


در حالی هزاران نفر از مردم ونزوئلا برای خرید موادغذایی و دارو وارد کلمبیا شدند که دولت ونزوئلا بعد از چهار ماه مرز این کشور با کلمبیا را باز کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیکلاس مادورو در ماه فوریه همزمان با تلاش مخالفان دولت برای وارد کردن محموله های موادغذایی و دارو، دستور بسته شدن مرزها با کشورهای آروبا، بونیر، کوراسائو، برزیل و کلمبیا را صادر کرد.

بیشتر این کمک ها توسط ایالات متحده به عنوان یکی از متحدان خوان گوایدو رئیس جمهور موقت این کشور و رهبر مخالفان فرستاده شده بود.

مادورو در ماه مه، مرزهای مشترک با برزیل و آروبا را دوباره باز کرد اما پل بین‌المللی سیمون بولیوار و پل بین‌المللی فرانسیسکو د پائولا سانتاندر با کلمبیا تا روز شنبه ۱۸ خرداد همچنان بسته مانده بود که با بازگشایی از این مرز سیل عظیمی از مردم برای ورود به کلمبیا و تضمین اقلامی را که در ونزوئلا غیرقابل دسترس نیست فرصت را غنیمت دانستند.

براساس برآوردهای صندوق بین‌المللی پول، ونزوئلا در حال حاضر با کمبود شدید کالاهای اساسی و تورم بسیار بالا مواجه است که انتظار می‌رود امسال این تورم از ۱۰ میلیون درصد نیز بگذرد.

بنابر اعلام کمیساریای پناهندگان سازمان ملل تاکنون چهار میلیون نفر یعنی تعدادی برابر با ۱۵ درصد از کل جمعیت این کشور، ونزوئلا را ترک کرده‌اند.

همچنین اخیرا آنجلینا جولی، بازیگر هالیودی به عنوان سفیر حسن نیت کمیساریای پناهندگان سازمان ملل از ارودگاه‌های پناهندگان در کلمبیا بازدید کرد.

ایالات متحده و بیشتر کشورهای غربی و آمریکای لاتین خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهوری موقت این کشور به رسمیت شناخته‌اند.

ایالات متحده تحریم‌ها علیه نیکلاس مادورو و حلقه اطرافیانش را بیشتر کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG