لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۴

کلمبیا: قصد نداریم به ونزوئلا حمله کنیم


کلمبیا اتهام هوگو چاوز رئیس جمهوری ونزوئلا را که بوگوتا یک حمله نظامی را به کشور او تدارک می بیند تکذیب کرده است.

دولت آلوارو اوریبه ، رییس جمهور فعلی کلمبیا، روز شنبه در بیانیه ای این اتهام را تکذیب کرد. دفتر اوریبه گفت کلمبیا هرگز در اندیشه حمله به ونزوئلا نبوده است و چاوز را به فریبکاری متهم کرد.

در بیانیه گفته می شود بوگوتا همچنان بر اجرای قوانین بین المللی برای اطمنیان از پای بندی ونزوئلا به تعهداتش در خوددداری از پناه دادن به تروریست های کلمبیایی تاکید دارد. چاوز این اتهام را تکذیب می کند.

او پیشتر در روز جمعه اعلام کرد سربازان را به مرز کلمبیا اعزام کرده است.

در حالی که تنش بین دو کشور امریکای جنوبی شدت می گیرد، هوگو چاوز روز جمعه گفت بباور او دولت آلوارو اوریبه، رییس جمهوری فعلی کلمبیا، ممکن است در تدارک حمله ای به ونزوئلا باشد.

این اقدام پس از آن صورت می گیرد که مقامات کلمبیا ونزوئلا را به پناه دادن شورشیان چپگرای کلمبیا متهم کردند.

چاوز با رد این اتهام بشدت از اوریبه انتقاد می کند. او روز جمعه در یک گفت و گوی تلفنی در تلویزیون ونزوئلا اظهار داشت رییس جمهوری کلمبیا باید پیش روانشناس برود، و گفت او صلح را یک «تله کوچک» می بیند.

خوان مانوئل سانتوس، رییس جمهوری برگزیده کلمبیا، قول داده است سیاست های امنیتی اوریبه را ادامه دهد.

رهبر بزرگترین گروه شورشی چپگرای کلمبیا روز جمعه پیشنهاد کرد برای پایان دادن به مناقشه داخلی کشوربا دولت آینده مذاکره کند.

آلفونسو کانو، فرمانده نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا - فارک - پیشنهاد خود را در یک پیام ویدیوئی عنوان کرد. رییس جمهوری برگزیده کلمبیا هنوز پاسخ نداده است.

روز پنجشنبه، کلمبیا و ونزوئلا، شکایت ها و ناراحتی ها خود را در جلسه گروهی از وزیران امور خارجه امریکای جنوبی مطرح ساختند. اما اعضای اتحادیه کشورهای امریکای جنوبی ، یا «یوناسور»، قادر نشدند بحران را برطرف کنند.

XS
SM
MD
LG