لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۰

تیراندازی مرگبار در لاس وگاس؛ پرزیدنت ترامپ حادثه را اقدامی شرورانه خواند


تیراندازی در لاس وگاس دستکم ۵۸ کشته و بیش از ۵۰۰ زخمی بجا گذاشت.

به گزارش پلیس لاس وگاس یک فرد مهاجم یکشنبه شب ۱۰ مهر با تیراندازی به شرکت کنندگان در کنسرتی در فضای باز در نزدیکی مرکز شهر، دستکم ۵۸ تن را کشت و بیش از ۵۰۰ نفر را زخمی کرد. انتظار می رود بر شمار قربانیان حادثه افزوده شود.

​پرزیدنت ترامپ: این یک اقدام شرورانه بود

رئیس جمهوری آمریکا پیش از ظهر دوشنبه در بیانیه‌ای به مناسبت این حادثه، آن را یک اقدام شرورانه محض نامید. او گفت که حادثه تیراندازی در لاس وگاس شوک، تاسف و غم و اندوه به همراه داشت.

پرزیدنت ترامپ در این سخنان که به طور زنده از رسانه‌های آمریکا پخش شد، اعلام کرد که آمریکا در لحظات فاجعه، متحد و یکپارچه می شود. او با اعلام اینکه پرچم‌های آمریکا در پی این حادثه به حالت نیمه افراشته در می‌آید، گفت که مردم آمریکا سوگوار این حادثه هستند.

رئیس جمهوری آمریکا از اقدامات ماموران پلیس، نیروهای امنیتی و امدادرسانان تقدیر کرد و گفت که آنها بلافاصله وارد عمل شدند. به گفته او، وزارت امنیت داخلی و اف بی آی به همراه ماموران محلی در حالی تحقیق درباره این تیراندازی هستند.

به گفته آقای ترامپ، ملانیا و او برای قربانیان و بازماندگان این حادثه دعا می‌کنند.

رئیس جمهوری آمریکا پیش از این سخنان با انتشار پیامی در توئیتر خود، به خانواده های قربانیان این تیراندازی تسلیت گفته و با آنها همدردی کرده بود.

ملانیا ترامپ، بانوی اول آمریکا نیز با پیام توئیتری به این حادثه واکنش نشان داد و نوشت که برای قربانیان و خانواده های آنها دعا می کند.

ساعاتی بعد، پرزیدنت ترامپ و همسرش ملانیا، به همراه مایک پنس معاون رئیس جمهوری و همسرش و دیگر کارکنان کاخ سفید، به احترام کشته شدگان حادثه دیشب یک دقیقه سکوت کردند. این مراسم با شلیک سه گلوله توپ آغاز شد.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا نیز در پیامی توئیتری نوشت که او و همسرش برای قربانیان این حادثه مرگبار و خانواده های آنها دعا می کنند.

​به گفته شاهدان عینی صدای رگبار تیراندازی بی وقفه شنیده می شد. شرکت کنندگان در کنسرت پس از شنیدن صدای بی وقفه رگبار تیراندازی، وحشت زده تلاش می کردند از صحنه بگریزند یا در نقطه ای پناه بگیرند.

حمله یکشنبه شب در لاس وگاس مرگبارترین تیراندازی در تاریخ آمریکا محسوب می شود.

فرد مهاجم، استیون پدیک، ۶۴ ساله، ساکن ایالت نوادا، به گفته پلیس از طبقه ۳۲ هتل کازینوی مندلی بی با چندین مسلسل تماشاگران کنسرت را هدف تیراندازی قرار داد.

به گزارش رویترز، استیون پدیک پس از اینکه گلوله های تفنگ های خود را به سوی مردم خالی کرد، خود را نیز کشت.

کلانتر ژوزف لومباردو به خبرنگاران گفت که فرد مهاجم پیش از اینکه پلیس وارد اتاق او در هتل شود، خود را کشت. بنا به اعلام پلیس، استیون پدیک هیچ سابقه مجرمانه نداشت.

دولت خودخوانده اسلامی(داعش) مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت اما پلیس لاس وگاس اعلام کرد که ارتباطی بین فرد مهاجم و گروه های شبه نظامی و تروریستی دیده نشده است.

مهاجم از طبقه ۳۲ هتل به شرکت کنندگان در کنسرت شلیک کرد.
مهاجم از طبقه ۳۲ هتل به شرکت کنندگان در کنسرت شلیک کرد.

یک مقام دولتی آمریکا نیز به رویترز گفت که نام اسیتون پدیک در هیچ فهرست مظنونان تروریستی نبوده است.

پلیس در ادامه تحقیقات درباره کشتار لاس وگاس، ماری لو دانلی را دستگیر کرده است که گفته می شود همخانه پدیک است.

بیانیه وزارت امنیت داخلی

در پی تیراندازی‌ مرگبار یکشنبه شب در لاس وگاس، وزارت امنیت داخلی آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که این وزارتخانه هیچ اطلاعاتی در این مورد که تهدید خاصی متوجه سایر اماکن عمومی در آمریکا باشد در دست ندارد ولی وضعیت تحت نظارت دقیق قرار دارد و با همکاران فدرال، ایالتی و محلی در ارتباط با تحقیقات این حادثه کار می‌کند.

بیانیه می‌افزاید افزایش امنیت در اطراف مکان‌های عمومی و مراسم عمومی صرفا به عنوان اقدامات احتیاطی بیشتر انجام می‌گیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG