لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۶

متحصن ايتاليايی خود را به گنبد واتيکان زنجير کرد


واتيکان به خاطر تحصن يک نفر روی يکی از برآمدگيهای گنبد مرتفع کليسای سن پيتر مراسم هفتگی پاپ را روز چهارشنبه برگزار کرد. اين فرد در اعتراض به سياستهای اقتصادی رياضت کشانه ماريو مونتی، نخست وزير ايتاليا ۱۲ ساعت خود را روی گنبد کليسای سن پيتر زنجير کرده بود.

دفتر مطبوعاتی واتيکان اعلام کرد، فردی به نام مارچلو دی- فينزيو شهروند ايتاليا و صاحب يک کلوپ تفريحی در اعتراض به سياستهای اقتصادی رياضت کشانه دولت روز چهارشنبه ۱۲ ساعت خود را به يکی از برآمدگی های باريک و خطرناک گنبد کليسای ۱۳۷ متری سن پيتر زنجير کرد. او پلاکارد بزرگی با خود داشت که بر روی آن خطاب به نخست وزير ايتاليا نوشته بود، «مونتی بس است، مماشات با تو ديگر کافی است، اين يک قصابی اجتماعی، حراج جامعه و يک آدم فروشی است.»

واتيکان به خاطر اين رويداد مجبور شد برنامه هفتگی پاپ را از يکشنبه به چهارشنبه موکول کند.

گفته می شود، اين فرد از بعد از ظهر روز سه شنبه از يکی از بالکن های کليسا خود را به بالای گنبد رسانده بود. وی در اعتراض به قانون موسوم به «بولکستين» اتحاديه اروپا دست به اين تحصن زده بود. اين قانون خواهان تمرکز سرمايه های خرد در زير يک چتر واحد وابسته به اتحاديه اروپا است.

صاحبان رستوران های کوچک شهرهای ساحلی ايتاليا می گويند اين قانون به نفع شرکت های چندمليتی است و در دراز مدت به محو سرمايه های کوچک منتهی خواهد شد.

يکی از اعضای اتحاديه رستوران های ساحلی ايتاليا ضمن حمايت از اين حرکت اعتراضی از آن به عنوان يک اقدام کاملاً قانونی و به جا ياد کرده است.

مقامات واتيکان اعلام کردند، اين فرد پس از چندين ساعت تحصن سرانجام در يک تماس تلفنی با دو نفر از وزرای دولت در امور اتحاديه اروپا و جهانگردی صحبت کرد. اين وزرا به او پيشنهاد کرده اند با مقام های دولت در دفتر نخست وزيری به گفتگو بنشيند اما او حاضر به قبول اين پيشنهاد نشده است.وی خواهان تشکيل جلسه ای با حضور کليه نمايندگان رستورانهای کوچک با کابينه دولت است.
XS
SM
MD
LG