لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۲

سند محیط زیستی پاپ فرانسیس منتشر شد


سند محیط زیستی پاپ فرانسیس منتشر شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:21 0:00

واتیکان روز پنجشنبه سند پاپ فرانسیس را که از کاتولیک های سراسر جهان خواسته است اولویت بیشتری برای حفظ محیط زیست قائل شوند، منتشر کرد.

نامه پاپ در آستانه سفر وی به آمریکا در ماه سپتامبر و حضور در کنفرانس تغییرات آب و هوا در اواخر سال جاری در فرانسه است.

در سند ۱۹۱ صفحه ای واتیکان که طی مراسم رسمی روز پنجشنبه منتشر شد، پاپ فرانسیس و مقام های واتیکان بر اهمیت مهار آلودگی هوا و محافظت از منابع آبی تاکید کرده اند.

پاپ اعظم روز پنجشنبه ضمن اشاره به این سند گفت، کره زمین، خانه ما، در حال نابودی است که به همه به ویژه به فقرا آسیب می رساند.

پاپ گفت این سند درخواست من برای قبول مسئولیتی است، که خداوند در زمان خلقت به بشر واگذار کرد.

او گفت «من از همه می خواهم از این سند که در انطباق با دکترین اجتماعی کلیسا است، با قلب باز استقبال کنند.»

برای بسیاری از کاتولیک های جهان فراخوان پاپ فرانسیس می تواند موضوع تغییرات آب و هوا را از یک مشکل محیط زیستی حاشیه ای به یک مشکل اخلاقی بدل کند.

در عین حال، گفته می شود سند پاپ فرانسیس کلیسای کاتولیک را به ورطه جدال های سیاسی بر سر موضوع بحث انگیز تغییرات آب و هوا می کشاند.

اسقف اعظم جان زیزیولاس می گوید، بحران محیط زیستی یک مشکل معنوی است که ارتکاب به آن گناه است: « همانگونه که به روشنی در این سند آمده است، بحران محیط زیستی، اساساً یک مشکل معنوی است. رابطه درست بین بشر با کره زمین یا طبیعت به علت سقوط بیرونی و دورنی بشر، شکسته شده است و این حالت ، آن چیزی است که ما گناه می نامیم.»

کلیسای انگلستان از سند پاپ در باره تغییرات آب و هوا تقدیر کرد و آن را فراخوانی خواند که نه تنها کاتولیک ها بلکه بشریت باید از آن پیروی کند.

فعالان محیط زیست نیز از سند پاپ فرانسیس استقبال کردند زیرا از دیدگاه آن ها این سند به درستی بر قلب مشکل محیط زیست تاکید کرده است که فقرای جهان بیش از همه از تغییرات آب و هوا آسیب می بینند.

رئیس صندوق طبیعت سازمان ملل می گوید سند پاپ فرانسیس، برای اولین بار بعد اخلاقی را به جدال برای نجات محیط زیست اضافه کرد.

XS
SM
MD
LG