لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۵

تلاش برای ادامه نسل حیوانات رو به انقراض در آمریکا


به لطف برنامه باغ وحش ملی در واشگتن موش خرماهای پاسیاه که با خطر انقراض روبرو بودند، تعدادشان پس از رها شدن در حیات وحش، به هفتصد افزایش یافته است.
به لطف برنامه باغ وحش ملی در واشگتن موش خرماهای پاسیاه که با خطر انقراض روبرو بودند، تعدادشان پس از رها شدن در حیات وحش، به هفتصد افزایش یافته است.

باغ وحش ملی در واشنگتن دی سی تلاش می کند نسل حیواناتی که با خطر انقراض روبرو هستند، ادامه یابد.

بیش از یک قرن است که باغ وحش ملی واشنگتن توجه علاقمندان به کسب اطلاعات بیشتر درباره حیوانات را به خود جلب کرده است. در حال حاضر حدود 2000 جانور از مورچه گرفته تا فیل در این باغ وحش وجود دارد. نقش اول این باغ وحش در نیمه اول عمرش، به نمایش گذاشتن حیوانات بود. اما باغ وحش ملی واشنگتن امروزه پیشگام حفاظت از حیات وحش شده است.

احیای نسل حیوانات رو بر انقراض

بازدیدکنندگان باغ وحش ملی در واشنگتن دی سی، می توانند نزدیک به 400 گونه از حیوانات را در این باغ وحش مشاهده کنند. حدود یک پنجم این جانوران نظیر «خرس عینکی» که به «خرس آندی» نیز معروف است با خطر انقراض روبرو هستند.

رسانه ها در ماه مه برای برای پوشش خبر تولد دو خرس عینکی جدید به باغ وحش رفتند. این دو، اولین خرس های عینکی هستند که پس از گذشت 22 سال در باغ وحش متولد می شوند.

دنیس کلی، مدیر باغ وحش ملی اسمیتسونین می گوید: «ما اینجا واقعا حکایتی از کامیابی داریم، هم برای خودمان و هم برای حفاظت از گونه ها در کشور محدوده زندگی این گونه حیوان.»

ماجرای پانداهای سرخ، داستان یک موفقیت دیگر بوده است. به دلیل از دست رفتن زیستگاه این حیوان در چین، هیمالیا و برمه، از آنها کمتر از 2500 قلاده در جنگل باقی مانده است. باغ وحش ملی توانسته بیش از 120 توله از این گونه حیوان را به دنیا بیاورد.

پرورش حیوانات در کوه های ویرجینیا

بیشتر این حیوانات در حدود 100 کیلومتری باغ وحش ملی، واقع در زمینی به مساحت 1700 هکتاردر کوه های شناندوآ واقع در ایالت ویرجینیا به دنیا آمده اند. زمینی که مرکز« موسسه زیست شناسی حفاظت اسمیتسونین» است.

استیون مونفورت می گوید:« در ایالات متحده 225 باغ وحش وجود دارد و تنها حدود پنج باغ وحش تاسیسات بزرگ مثل این مرکز دارند.» به گفته استیون مونفورت، در این مرکز سعی می شود گونه هایی از حیوانات مورد توجه قرار بگیرند که نیازمند علوم هستند و یا باید از نظر تولید مثل به آنها پرداخت.

بین سی تا چهل گونه از پستانداران و پرندگان در اینجا قرار داند. گونه هایی مثل اسب وحشی پرژوالسکی که به سرزمین های غرب اروپا و آسیا تعلق دارند.

مونفورت می گوید: «ما 27 راس اسب پرژوالسکی در اینجا داریم که بزرگترین جمعیت مدیریت شده در ایالات متحده است.» او ادامه می دهد:«تعداد این گونه حیوان پس از جنگ جهانی دوم به دوازده راس کاهش یافته بود. اکنون بیش از 1500 راس از آن در جهان وجود دارد.»

تاکنون بیش از چهارصد اسب به چین، مغولستان و قزاقستان انتقال یافته اند. چنین موفقیت هایی، باعث بروز انتظارات بیشتری شده است.

مونفورت می گوید بار ها این اتفاق افتاده است که زمانی که تعداد یک گونه حیوان به شدت کاهش می یابد و رقم کوچکی می رسد، از باغ وحش می خواهند تا دست به معجزه بزند.

این موردی بود که درباره موش خرمای پاسیاه اتفاق افتاد که بومی مرغزارهای آمریکا است. بیست سال پیش، تنها 18 موش خرمای پاسیاه در حیات وحش باقی مانده بود. مونفورت می گوید:«گمان زده می شد که نسلشان منقرض شده، ولی یک تعداد کمی ازآنها پیدا شد.»

از آن زمان تاکنون، بیش از پانصد موش خرمای پاسیاه در باغ وحش ملی به دنیا آمده اند، خیلی از آنها به روش مصنوعی تولید شده اند. تعداد این گونه موش خرما پس از رها شدنشان در حیات وحش، به هفتصد افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG